13 березня 2019 року
м. Київ
справа №810/1669/17
адміністративне провадження №К/9901/6364/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1669/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу,
04.03.2019 (згідно штампу на поштовому конверті) Головне управління ДФС у Дніпропетровській області подало касаційну скаргу на судове рішення апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку касаційного оскарження.
Відповідно до частини 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Згідно з частиною другою статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Частиною четвертою статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Однак, всупереч вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України особою, яка подала касаційну скаргу не додано документ про сплату судового збору у визначеному законом розмірі.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити), (частина друга статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
При огляді матеріалів касаційної скарги Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було виявлено, що скаржником до скарги додано платіжне доручення №1616 від 08 серпня 2018 року про сплату судового збору у розмірі 1762,00 грн.
Згідно з вимогами підпункту 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, встановлена ставка судового збору за подання касаційної скарги на ухвалу суду у розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» станом на 1 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1921,00 грн.
Як вбачається з оскаржуваного відповідачем судового рішення розмір судового збору, який підлягає сплаті при поданні касаційної скарги становить 1921,00 грн, тому скаржнику необхідно доплатити судовий збір у розмірі 159,00 грн.
Реквізити рахунку для зарахування судового збору: отримувач коштів - УК у Печер. р-ні/Печерс. р-н/22030102; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача - 899998; рахунок отримувача - 31219207026007; код класифікації доходу бюджету - 22030102 «Судовий збір (Верховний Суд, 055)», символ звітності банку - 207 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" у справі №810/1669/17.
Згідно з частиною третьою статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України Касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Головного управління ДФС у Дніпропетровській області ставить питання про поновлення строку на касаційне оскарження рішення суду апеляційної інстанції, проте, у поданій заяві скаржник не навів обґрунтованих підстав пропуску процесуального строку на касаційне оскарження з 22.06.2018 по 04.03.2019, та не надав належних доказів, тому колегія суддів вважає, що наведені скаржником підстави пропуску строку на касаційне оскарження є неповажними.
Враховуючи зазначене, касаційна скарга має бути залишена без руху із встановленням строку для виправлення вказаних недоліків шляхом надання до суду касаційної інстанції документу про сплату судового збору, зазначення інших поважних підстав пропуску процесуального строку на касаційне оскарження рішення суду апеляційної інстанції з наданням належних доказів поважності такого пропуску.
Керуючись частиною третьою статті 3, статтями 169, 330, 332 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1669/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу - залишити без руху, надавши строк у десять днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
І.Я.Олендер
І.А. Гончарова
Р.Ф. Ханова ,
Судді