Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
14.03.2019 м. ХарківСправа № 922/3532/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калініченко Н.В.
розглянувши заяву відповідача (вх. № 2394 від 28 січня 2019 року) у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут", м. Харків, до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, м. Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Основ'янському районі м. Харкова, м. Харків, про стягнення 7 248,57 грн.
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут", звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, про стягнення 1 107,42 грн. річних та 6 141,15 грн. інфляційних втрат. Також позивач просить суд покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 762,00 грн. Ухвалою господарського суду Харківської області від 14 січня 2019 року вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 922/3532/18, розгляд справи призначено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами. Водночас, вказаною ухвалою суд залучив до участі у справі Управління Державної казначейської служби України у Основ'янському районі м. Харкова, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
28 січня 2019 року через канцелярію суду від відповідача надійшла заява (вх. № 2394) відповідно до якої останній просить суд закрити провадження у справі № 922/3532/18 на підставі ст. 2, 20 ГПК України, ст.ст. 2, 5, 19 КАС України. 04 лютого 2019 року, ухвалою господарського суду Харківської області в порядку ст. 161 ГПК України, встановлено позивачу та третій особі строк до 11 лютого 2019 року на подання до суду додаткових пояснень щодо клопотання відповідача про закриття провадження у справі № 922/3532/18. 07 лютого 2019 року, через канцелярію суду від позивача надійшли додаткові пояснення (вх. № 3422), які судом долучені до матеріалів справи.
Суд, розглянувши заяву відповідача про закриття провадження у справі № 922/3532/18, проти задоволення якої заперечував позивач, що вбачається у додаткових поясненнях (вх. № 3422 від 07 лютого 2019 року), зазначає наступне.
В обґрунтування заяви про закриття провадження у справі відповідач вказує на те, що Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (відповідач по справі) є суб'єктом владних повноважень, а на справи у публічно-правових спорах, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами власних повноважень щодо оскарження його рішень, дії чи бездіяльності поширюється юрисдикція адміністративних судів, на підставі ст. 19 КАС України.
Приписами ч. 1 ст. 20 ГПК України встановлено, що господарські суди розглядаються справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті) та інші справи у визначеному законом випадках. Відповідно до ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг по оплаті за надані послуги та компенсація громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України не залежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Згідно пп. "б" п. 4 ч. 1 ст.ст. 89, 102 Бюджетного кодексу України видатки на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг (житлові субсидії населенню) здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенції з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256 затверджено порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, яким встановлено механізм фінансування видатків з місцевих бюджетів щодо надання житлових субсидій населенню на оплату природного газу за рахунок субвенцій з державного бюджету. Відповідно до п. 3 Порядку, головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих адміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення. Як вбачається з матеріалів справи, предметом даного спору є стягнення інфляційних втрат та 3% річних за прострочення виконання відповідачем проведення розрахунків за надані населенню послуги з газопостачання, на які надавалися субсидії протягом липня-грудня 2015 року. З огляду на наведене вбачається, що між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з постачання природного газу окремим категоріям населення на пільговій основі, у яких розпорядник відповідних коштів (відповідач у справі) зобов'язаний здійснювати розрахунки з організаціями, що надають послуги особам (в даному випадку позивач), які з чинним законодавством мають право на соціальні пільги. Тобто, у відносинах щодо розрахунків з постачальниками послуг особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, головні розпорядники бюджетних коштів на фінансування соціальних програм виступають не як суб'єкти владних повноважень, а як боржники у зобов'язальних правовідносинах.
Враховуючи вище викладене, суд відмовляє в задоволені заяви відповідачу про закриття провадження у справі (вх. № 2394 від 28 січня 2019 року).
Керуючись ст. ст. 42, 169, 170, 232, 233, 234, 235, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В задоволені заяви відповідача про закриття провадження у справі (вх. № 2394 від 28 січня 2019 року) - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Повний текст ухвали складено 14 березня 2019 року.
Суддя ОСОБА_1
справа № 922/3532/18