Постанова від 11.03.2019 по справі 0340/1713/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2019 рокуЛьвів№ 857/3951/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Сапіги В.П.,

суддів: Запотічного І.І., Довгої О.І.,

за участі: секретаря судових засідань ОСОБА_1.,

представника позивача ОСОБА_2,

представників відповідача ОСОБА_3,

ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2018р. ухваленого суддею Костюкевичем С.Ф. в м.Луцьку о 12:36 год, повний текст складено 31.10.2018р. в адміністративній справі за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ковельський госпрозрахунковий ринок” про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області звернулося в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ковельський госпрозрахунковий ринок” про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації території, будівель, приміщень та споруд по вул. Брестська 2 в м. Ковелі Волинської області до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при проведені перевірки відповідача встановлено ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров'ю людей, про що складено акт перевірки. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров'ю людей вважає, що необхідно зупинити експлуатацію території, будівель, приміщень та споруд по вул. Брестська 2 в м. Ковелі Волинської області до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26.10.2018р. відмовлено в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що більшість порушень, які виявлені в ході перевірки є усунутими, а не виконані не є такими, що створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей і вони можуть бути усунуті в інший спосіб як вважає відповідач, тобто без зупинення діяльності ринку.

Не погодившись із рішенням суду, його в апеляційному порядку оскаржив позивач, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що у своїй сукупності призвело до невірного вирішення спору, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Позивач вважає, що суд першої інстанції безпідставно прийняв до уваги доводи сторони відповідача щодо усунення більшості виявлених порушень, а також, що останній вчиняє всі необхідні дії, залежні від нього на виконання вимог позивача, оскільки щороку застосовувались до відповідача положення ст.68, 69 Кодексу цивільного захисту України та видавались приписи на усунення наведених порушень, які відповідачем не виконувались.

Подаючи відзив на апеляційну скаргу, відповідач стверджує, що питання зупинення ринку в даному випадку стосується не тільки відповідача, а зачіпає інтереси підприємців, які здійснюють на ньому торгівельну діяльність та є власниками торгівельних кіосків.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вбачає наступне.

Судом першої інстанції встановлено та це знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ТзОВ “Ковельський госпрозрахунковий ринок” зареєстроване як юридична особа 28.05.1993 та знаходиться за адресою: Волинська обл., м. Ковель, вул. Брестська, 2.

27.06.2018 на виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду “контролю) у сфері господарської діяльності”; Ковельським міськрайонним відділом Управління ДСНС у Волинській області видано наказ № 19 (з основної діяльності) про проведення перевірок наказано інспекторам Ковельського міськрайонного відділу Управління ДСНС у Волинській області провести планові перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту об'єктів згідно з додатком 1 і 2 (а.с. 8). Додаток №2 до наказу визначає перелік об'єктів, на яких у липні-серпні 2018 року повинна проводитись планова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту (а.с. 8 зворот). Серед зазначених об'єктів значиться і ТзОВ “Ковельський госпрозрахунковий ринок”.

На підставі зазначеного наказу, посвідчення на проведення перевірки від 23.07.2018 №210 головним інспектором Ковельського міськрайонного відділу Управління ДСНС у Волинській області проведено планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки ТзОВ “Ковельський госпрозрахунковий ринок” в м. Ковелі по вул. Брестська, 2.

За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які зафіксовані в акті планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТзОВ “Ковельський госпрозрахунковий ринок” від 03.08.2018 № 207.

Так, при здійсненні перевірки було встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, в тому числі Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, серед яких, зокрема:

1. Кількість та розміщення тимчасових споруд, контейнерів, кіосків та торгівельних місць не відповідає розробленій та узгодженій схемі розміщення (пункт 1 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки на ринках України).

2. Кіоски (павільйони) та контейнери розміщені таким чином, що їх кількість в одній групі двосмугового торгівельного ряду перевищує 20 одиниць, одно смугового - 10 одиниць (підпункт 3 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки на ринках України).

3. Між окремими групами кіосків (павільйонів) та контейнерів влаштовані поздовжні та поперечні проходи (проїзди) завширшки менше 4 метрів у просвіті з урахуванням відкритих дверей, виступаючих конструкцій, а також торговельного обладнання (підпункт 4 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки на ринках України).

4. Встановлено окремі ряди кіосків (павільйонів), контейнерів, тимчасових споруд на відстані менше 10 метрів від капітальних будівель та споруд (підпункт 1.14 глави 1 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки на ринках України).

5. Не обладнані підсобні приміщення частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею, та окремо розташоване підсобне приміщення системою протипожежного захисту (пожежною сигналізацією) (пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки на ринках України).

6. Не забезпечений доїзд пожежно-рятувальної техніки до пожежної водойми (на проїзді розташовані контейнери) (підпункт 2 пункт 2.1 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки на ринках України).

7. Розміщено товар та торговельне обладнання на шляхах евакуації і в проходах на території ринку (пункт 6 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки на ринках України).

8. Відсутні матеріали щодо визначення пожежної небезпеки облицювальних матеріалів стін та стелі приміщення бару «Дніпро» частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею (пункт 2.7 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки на ринках України).

9. Шляхи евакуації будівлі частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею не забезпечені евакуаційним освітленням (пункт 2.31 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки на ринках України).

10. Допускається експлуатація тимчасових електромереж, які прокладені відкрито по підлозі та відкрито повітряним способом для живлення холодильного обладнання в торговельному залі частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею (пункту 1.8 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки на ринках України).

11. Допускається складування горючих матеріалів (штори, тюлі, одяг) впритул до електричного обладнання (електролічильників, апаратів захисту, електричних розеток) в торгових залах частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею (пункту 1.18 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки на ринках України).

12. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів електромереж приміщень частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею здійснено в скрутку (без паяння) (пункт 1.6 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки на ринках України).

13. Допускається використання тимчасової електромережі в приміщенні бару «Дніпро», складському приміщенні та майстерні частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею (пункт 1.8 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки на ринках України).

14. Допускається зберігання горючих матеріалів на відстані менше 1 метра від електрощита в приміщенні майстерні частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею (пункт 1.18 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки на ринках України).

15. Не забезпечені необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння (вогнегасниками) торгові зали, склади та підсобні приміщення частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею (пункт 3.6 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки на ринках України).

16. Не проведено технічне обслуговування вогнегасників, які знаходяться в торгових залах, підсобних приміщеннях частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею (пункт 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки на ринках України).

17. Для кожного приміщення ринку не розроблені інструкції про заходи пожежної безпеки та не вивішені на видимих місцях (пункт 4 розділу ІІ Правил пожежної безпеки на ринках України).

18. Не встановлено на об'єкті відповідним наказом (розпорядженням) протипожежний режим (пункт 3 розділу ІІ Правил пожежної безпеки на ринках України).

19. Посадовими особами не пройдено навчання з питань пожежної безпеки у порядку встановленому постановою КМУ від 26.07.2013 № 444 «Про затвердження порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (пункт 16 розділу ІІ Правил пожежної безпеки на ринках України).

На вимогу відповідача стосовно проведення повторної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки наказом Ковельського міськрайонного відділу Управління ДСНС у Волинській області від 09.10.2018 № 32 “Про проведення перевірок” та посвідчення на проведення перевірки від 09.10.2018 № 305, головним інспектором Ковельського МРВ УДСНС України у Волинській області проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТзОВ “Ковельський госпрозрахунковий ринок”, про що складено акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТзОВ “Ковельський госпрозрахунковий ринок” від 17.10.2018 № 291.

З акту перевірки від 17.10.2018 № 291 вбачається, що адміністрацією ринку усунуто більшість виявлених порушень (12 із 19 порушень). Перевіркою встановлено, що залишилось не усунутим 7 порушень, а саме: 1) Кількість та розміщення тимчасових споруд, контейнерів, кіосків та торгівельних місць не відповідає розробленій та узгодженій схемі розміщення; 2) Кіоски (павільйони) та контейнери розміщені таким чином, що їх кількість в одній групі двосмугового торговельного ряду перевищує 20 одиниць, а односмугового - 10 одиниць; 3) Між окремими групами кіосків (павільйонів) та контейнерів влаштовані поздовжні та поперечні проходи (проїзди) завширшки менше 4 метрів у просвіті з урахуванням відкритих дверей, виступаючих конструкцій, а також торговельного обладнання; 4) Встановлено окремі ряди кіосків (павільйонів), контейнерів, тимчасових споруд на відстані менше 10 метрів від капітальних будівель та споруд; 5) Не забезпечений доїзд пожежно-рятувальної техніки до пожежної водойми (на проїзді розташовані контейнери); 6) Розміщено товар та торговельне обладнання на шляхах евакуації і в проходах на території ринку; 7) З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів електромереж приміщень частини критого ринку з влаштованими магазинами, перукарнею та швейною майстернею здійснено в скрутку (без паяння).

Тому необхідно погодитись з висновком суду першої інстанції, що відповідачем частково виконано вимоги контролюючого органу та більшість порушень відповідачем усунуті, що підтверджується актом перевірки від 17.10.2018 № 291.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) та Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697.

Згідно статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина 4 статті 4 Закону №877-V).

Частиною 7 статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно зі статтею 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС України є, зокрема: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Таким чином, Управління ДСНС у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки визначені статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Згідно з частиною 2 цієї статті повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Таким чином, Управління ДСНС України у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з частиною другою статті 51 та частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).

Настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі пов'язане з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Суд першої інстанції аналізуючи доводи сторін прийшов до висновку в тому, що не усунуті порушення є несуттєвими та такими, що дозволяють подальшу експлуатацію території ринку до повного усунення виявлених перевіркою порушень.

Проте з таким висновком суду першої інстанції не можна погодитись зважаючи на те, що заходи пожежної та техногенної безпеки, які залишились невиконаними можуть призвести до займання та розповсюдження вогню, що несе реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які перебувають на території, будівлях, приміщеннях та спорудах.

Так, експлуатація проводів і кабелів електромережі з'єднання, відгалуження, окінцювання жил, що виконанні в скрутку, унеможливлює застосування освітлюваної та силової електромережі для безаварійної роботи або роботи в режимі короткого замикання, що в подальшому призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів продуктів горіння.

Не відповідність чинним вимогам шляхів евакуації (розміщення товару та торгівельного обладнання на шляхах евакуації) у випадку виникнення пожежі призведе до значного збільшення часу евакуації людей з території ринку, а також може призвести до відсутності можливості самостійно евакуюватись працівникам ринку та людям, що там знаходяться, а отже може призвести до загибелі людей.

Відсутність проїзду пожежним автомобілям до пожежної водойми з необхідним запасом води для цілей пожежогасіння призведе до збільшення часу гасіння пожежі, великих матеріальних втрат та безперешкодного розвитку пожежі на початковій стадії.

Розташування ряду контейнерів, тимчасових споруд на відстані менше 10 м. від капітальних будівель та споруд при виникненні в них пожежі призведе до поширення її на капітальні будівлі, що в свою чергу може призвести до отримання травм, загибелі людей та значних матеріальних втрат.

Колегія суддів вважає неприйнятним твердження відповідача стосовного того, що на стадії розгляду справи та в подальшому ними буде усунуто вказані порушення, що стверджується договорами на виконання робіт та актами приймання виконаних робіт, оскільки таким не надано відповідної процесуальної оцінки стороною позивача.

Стороною позивача стверджується і цього не спростовано стороною відповідача, що Ковельським міськрайонним відділом Управління ДСНС у Волинській області щороку застосовувались до відповідача положення ст.68, 69 Кодексу цивільного захисту України та видавались приписи на усунення наведених порушень, які відповідачем не виконувались.

Враховуючи викладене, колегія суддів робить висновок, що стороною позивача доведено необхідність зупинення експлуатації території, будівель, приміщень та споруд по вул. Брестська 2 в м. Ковелі Волинської області до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Оцінюючи наведені апелянтом доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи, наведені в позовній заяві та апеляційній скарзі, були перевірені та проаналізовані судом апеляційної інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Оцінюючи в сукупності наведене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що заявлений позов є підставним та обґрунтованим, через що останній підлягає до задоволення.

Наведене не спростовує доводи апеляційної скарги про невідповідність висновків суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги.

На вказані обставини суд першої інстанції уваги не звернув, чим допустив неповне з'ясування обставин, що маю значення для правильного вирішення справи, що у відповідності до статті 317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції, а тому з урахуванням приписів п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення

Керуючись статтями 243, 268, 271, 272, 286, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області задовольнити.

Скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2018 року у справі №0340/1713/18 та прийняти постанову про задоволення позовних вимог.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Ковельський госпрозрахунковий ринок” повністю зупинити експлуатацію території, будівель, приміщень та споруд по вул. Брестська 2 в м. Ковелі Волинської області до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_5

судді ОСОБА_6

ОСОБА_7

Повне судове рішення складено 14.03.2019.