Справа № 191/844/19
Провадження № 3/191/244/19
07 березня 2019 року м. Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Бондаренко Г.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Синельниківського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ч.1 ст. 183-1 КУпАП,
26.02.2019 року вказана справа про адміністративне правопорушення надійшла до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Посадовою особою Синельниківського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №55 від 20.02.2019 за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Ознайомившись з поданими матеріалами, суддя вважає за необхідне повернути адміністративний матеріал на доопрацювання згідно з вимогами ст. 256, 278 ч. 2 КУпАП для усунення виявлених недоліків.
Відповідно до абзацу 5 пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Згідно з частиною 2 статті 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі. Невід'ємними даними, які мають бути не тільки зазначені у протоколі, а і виконані фактично - це відмітка про роз'яснення прав і обов'язків боржнику, передбачених ст. 268 КУпАП, ст. 63 Конституції України. Залежно від виконання вказаних обов'язків державним виконавцем протокол має містити пояснення боржника по суті правопорушення чи його відмову від надання пояснень, що у будь-якому випадку залежить від отримання протоколу особою, стосовно якої він складений.
До протоколу обов'язково мають додаватись: копія виконавчого документа, постанови про відкриття виконавчого провадження, документи на підтвердження отримання цієї постанови боржником (розписка, повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, тощо), розрахунок заборгованості, документи про вжиті заходи примусового виконання, в тому числі, але не виключно, вимоги та виклики державного виконавця, документи про отримання останніх боржником, що безспірно підтверджувало б обізнаність боржника про наявне виконавче провадження, і безумовно про наявність виниклої заборгованості сукупний розмір якої складає суму платежів за шість місяців і більше.
З протоколу вбачається, що останній складено у відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, також матеріали справи не містять відомостей про отримання особою виклику до державного виконавця для складення протоколу про адміністративне правопорушення, та для надання певної інформації з приводу невиконання вимог виконавчого документа.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що протокол складено у присутності понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3, адреса яких зазначена: вул. Каштанова, 52, тобто юридична адреса Синельниківського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області. Тоді, як поняті - це особи, які сприяють здійсненню провадження в справі про адміністративне правопорушення, не зацікавлені в результаті справи, їх завдання полягає в засвідченні своїми підписами факту правильного відображення в протоколі характеру проведених дій, їхньої послідовності й результатів. Об'єктивність відображення того, що відбувається, забезпечується участю принаймні двох понятих. Отже, поняті, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення не можуть бути співробітниками Державної виконавчої служби посадовою особою якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відсутність даних про вручення протоколу особі, яку притягають до адміністративної відповідальності, свідчить про грубе порушення права особи на захист, що є одним із основоположних процесуальних прав.
Тому направлений в суд матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення у будь-якому випадку має містити належні докази фактичного отримання особою протоколу, або відмови останнього від такого отримання, належними, достатніми і допустимим доказами чого можуть слугувати підпис особи боржника у протоколі, копія виклику державного виконавця для складення протоколу та повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, відповідний реєстр рекомендованих відправлень з повідомленням, чеки про оплату такого поштового відправлення, відповідний акт державного виконавця у присутності понятих про фіксацію відмови від отримання протоколу. Одночасно належить визнати, що формальних супровідних листів без підтвердження вручення відповідних вимог та викликів державного виконавця вочевидь недостатньо для виконання вимог ст. 256 КУпАП.
Вищенаведене свідчить про те, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням вимог закону та наявність обґрунтованих підстав для повернення справи для доопрацювання з метою усунення вказаних недоліків.
Доопрацьовану справу про адміністративне правопорушення необхідно надіслати з урахуванням вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, за змістом якої, у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 268, 278 КУпАП, суддя
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП повернути до Синельниківського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_4