Постанова від 14.03.2019 по справі 441/2048/18

3/441/19/2019 441/2048/18

ПОСТАНОВА

14.03.2019р. суддя Городоцького районного суду Львівської області Малахова-Онуфер А.М., за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1, прокурора Городоцької місцевої прокуратури Львівської області ОСОБА_2, розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління захисту економіки у Львівській області ДЗЕ НП України на

ОСОБА_3, 07.07.1982р.н., уродженку ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку України, депутата Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області, вчителя Новосільського НВК, одружену, що значиться зареєстрованою на ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої на ІНФОРМАЦІЯ_3,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3, будучи депутатом Комарнівської міської ради Львівської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП - суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 01.07.2018р. о 12 год. 15 хв., подала на офіційний веб-сайт Національного агенства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_3 в суді факт порушення заперечила, при цьому пояснила, що про обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017р. до 01.04.2018р. знала, проте таку своєчасно не подала через проблеми зі зміною адреси електронної поштової скриньки та електронного цифрового підпису для входу до персонального кабінету у «Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», про що 30.03.2018р. повідомила НАЗК, умислу на порушення вимог фінансового контролю або ж приховання доходів, не мала.

Прокурор просить визнати ОСОБА_3 винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, рішення прийняти з врахуванням положень ст. 38 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_3, прокурора, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, доходжу наступного висновку.

Стаття 68 Конституції України зобов»язує кожного неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

За положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №959/29089 від 15.07.2016р., щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» від 22.05.2017р. роз'яснив, що під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов"язкові для виконання нормативно-правові акти.

Із пояснень ОСОБА_3 в суді, із рішення І сесії 7-го скликання Комарнівської міської ради Львівської області №2 «Про рішення міської виборчої комісії» від 24.11.2015р., списку депутатів Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області убачається, що ОСОБА_3 значиться депутатом сьомого скликання Комарнівської міської ради Львівської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», відноситься до осіб, на яких поширюється дія означеного Закону, і є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (а.с. 15, 16).

24.11.2015р. ОСОБА_3, як депутат Комарнівської міської ради Львівської області, склала присягу на вірність громаді та народові України, про неухильність дотримання Конституції України, Законів України, сприяння втілення їх у життя, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, сумлінному виконанню своїх посадових обов'язків (а.с. 16 - зворотній бік).

Таким чином, ОСОБА_3 знала та мала обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до 00 год. 00 хв. 1 квітня 2018 року.

Між тим, як убачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_3 подала щорічну декларацію за 2017 рік лише 01.07.2018р. о 12 год. 15 хв., тобто несвоєчасно, без поважних на те причин (а.с. 17-28).

З урахуванням викладених обставин, приходжу висновку, що ОСОБА_3 відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, подала декларацію за 2017 рік несвоєчасно та без поважних на те причин, тобто вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

За наведеного та зібраних матеріалів в діях ОСОБА_3 вбачаю ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Покликання ОСОБА_3 в суді на технічні проблеми пов'язані зі зміною адреси електронної поштової скриньки та електронного цифрового підпису для входу до персонального кабінету у «Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», як на поважність причин несвоєчасного подання декларації беру до уваги, однак з огляду на вищенаведені та досліджені в судовому засіданні докази, оцінюю як такі, що не виключають в її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Доказів неможливості подати вчасно декларацію з поважних причин у період з 01.01.2018р. по 01.04.2018р., ОСОБА_3 суду не надала, в матеріалах справи такі відсутні.

Більше того, із повідомлення керівника Адміністративного департаменту Національного агентства з питань запобігання корупції від 27.04.2018р. убачається, що ОСОБА_3 звернулася в Національне агентство із заявою щодо проблеми із зміною адреси електронної поштової скриньки та електронного цифрового підпису для входу до персонального кабінету у «Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» лише 30.03.2018р. (вх. від 05.04.2018р. № М-3848/18), тоді як зобов'язана була подати декларацію на офіційний веб-сайт Національного агенства з питань запобігання корупції до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2018 року.

Згідно протоколу №717 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, правопорушення вчинене ОСОБА_3, виявлено уповноваженими органами - 15.11.2018р.

Відповідно до п.1, п.п.1 п.3, п.5 «Порядку проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (надалі Порядок) затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (надалі НАЗК) 10.02.2017 № 56 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2017 р. за № 201/30069, цей Порядок визначає механізм проведення НАЗК контролю та повної перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), відповідно до статей 48 та 50 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон). Контроль та повна перевірка декларації здійснюються за принципами верховенства права. Контроль декларацій НАЗК здійснює відповідно до цього Порядку через працівників структурного підрозділу його апарату, діяльність яких повязана зі здійсненням такої функції (далі - Підрозділ), та автоматично засобами програмного забезпечення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр). Повну перевірку декларацій відповідно до цього Порядку Національне агентство здійснює через працівників Підрозділу.

Посадовці Національної поліції, вправі, виключно, у випадку встановлення факту неподання декларації, суб'єктом декларування, після отримання письмового повідомлення із НАЗК, як спеціальний уповноважений суб'єкт у сфері протидії корупції, на підставі отриманих матеріалів скласти протокол про адміністративне правопорушення.

Датою виявлення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати день виявлення уповноваженим органом несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Із долучених до адмінматеріалів документів, і зокрема скриншоту з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», із декларації ОСОБА_3, а також протоколу №717 про адміністративне правопорушення убачається, що 30.10.2018р. Національним агентством з питань запобігання корупції виявлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_4, після чого проведено перевірку викладених фактів та встановлено несвоєчасне подання декларації суб'єктом декларування. Про вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення письмово повідомлено Управління захисту економіки у Львівській області ДЗЕ НП України та 15.11.2018р. уповноваженим органом, складено відповідний протокол №717.

В матеріалах справи про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язане з корупцією на ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що надійшли суду 27.11.2018р. від начальника Управління захисту економіки у Львівській області ДЗЕ НП України, відсутнє письмове повідомлення НАЗК посадовців Національної поліції про встановлення факту неподання суб'єктом декларування декларації за 2017 рік, між тим наявне повідомлення начальника Управління захисту економіки у Львівській області ДЗЕ НП України датоване 06.11.2018р. про скерування заступникові прокурора Львівської області для погодження матеріалів перевірки щодо вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, депутатом Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області та проект протоколу за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а відтак уповноваженому органу на складання протоколу на 06.11.2018р. було відомо про вчинення ОСОБА_3 правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а не 15.11.2018р. як про це зазначено у протоколі.

Частиною 3 статті 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Враховуючи вищенаведене, на момент розгляду адмінпротоколу №717 на ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, строки, передбачені статтею 38 цього Кодексу збігли, а це не дивлячись на наявність в її діях інкримінованого складу правопорушення, виключає провадження у справі.

Згідно з п.7 ч. 1 ст.247 КУпАП, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення цей строк закінчився, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Керуючись ч. 3 ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 ст. 284, 285 КУпАП,-

ПОСТАНОВЛЯЮ:

ОСОБА_3 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Провадження у справі на ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя А.М. Малахова - Онуфер