Справа № 444/110/19
Провадження № 3/444/78/2019
13 березня 2019 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мікула В. Є., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління патрульної поліції у м. Львівській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, паспорт АББ - 097240,
- за ч. 1 ст. 130 КпАП України,
ОСОБА_1, 07.01.2019 року о 10 год. 57 хв. на а/д Тернопіль-Львів-Рава-Руська, М-09 142 км., керував транспортним засобом марки «ВАЗ-21063», д.н.з. НОМЕР_1, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився в Жовківській ЦРЛ. Висновок щодо результатів медичного огляду №274 від 07.01.2019 р., чим порушив п. 2.9«А» ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України.
ОСОБА_1 в судові засідання, які призначались на 30.01.2019 року, 25.02.2019 року, 13.03.2019 року, жодного разу не прибув, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що стверджується розпискою про одержання судової повістки з поміткою про дату вручення.
Разом з тим, 30.01.2019 року від правопорушника ОСОБА_1 поступило клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки він бажає звернутись за захистом своїх інтересів до адвоката.
Окрім цього, 25.02.2019 року від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повторно поступило клопотання про відкладення розгляду справи, призначеної на 25.02.2019 року, у зв'язку з тим, що його адвокат ОСОБА_2 в даний час перебуває на лікуванні, проте суду не було надано жодних підтверджуючих документів того, що представник правопорушника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 перебуває на лікуванні на час розгляду даної справи, що у свою чергу перешкоджає останньому прибути в судове засідання.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 03.04.2008 року в справі «Пономарьов проти України» наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
Враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи, що на думку суду має місце з боку ОСОБА_1, перешкоджає виконанню завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст. 1 КУпАП).
Тому, суддя не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, оскільки особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, була достовірно обізнана про час та місце судового засідання, при цьому, за період перебування на розгляді суду матеріалів справи не скористалася правами, наданими їй чинним законодавством, передбаченими статтею 268 КУпАП, не надала пояснень щодо протоколу про адміністративне правопорушення, обставин справи й доказів на їх підтвердження. У разі неможливості особисто брати участь в судових засіданнях не забезпечив присутність свого захисника, беручи до уваги той факт, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, не віднесено до таких, які підлягають розгляду за обов'язкової присутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, а тому, суддя прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних документів, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення.
Окрім цього, 13.03.2019 року від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повторно поступило клопотання про відкладення розгляду справи, призначеної на 13.03.2019 року, у зв'язку з тим, що він в даний час перебуває на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділі Жовківької ЦРЛ, однак таке клопотання було зареєстровано в системі документообігу Д-3 о 11-47 год., хоча розгляд справи призначено до розгляду на 11-30 год.
Разом з тим, клопотання ОСОБА_1 розцінюю як затягування розгляду справи та уникнення відповідальності.
З врахуванням того, що ст. 38 КпАП України, передбачені стислі строки розгляду категорії таких справ, суд не може призначити розгляд даної справи на іншу дату оскільки таке призведе до порушення строків розгляду справи, тому вважаю за можливе розглянути справу у відсутності правопорушника ОСОБА_1
Факт вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.130 ч.1 КпАП України ОСОБА_1 підтверджується зібраними доказами, які містяться в матеріалах даної справи зокрема : протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 213242 від 07.01.2019 року, висновком щодо результатів медичного огляду №274 від 07.01.2019 р.
Так, ч. 1 ст. 130 КпАП України передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції .
Кваліфікація дій ОСОБА_1 за ст. 130 ч. 1 КУпАП України є вірною.
Призначаючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує характер скоєного правопорушення, дані про особу правопорушника, його майновий стан.
Обставин, які б пом'якшували або обтяжували відповідальність правопорушника ОСОБА_1 не встановлено.
Санкція ст.130 ч.1 КпАП України, передбачає стягнення у вигляді штрафу в розмірі шестисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік .
З врахуванням всіх у сукупності вище перелічених обставин місця, способу вчинення правопорушення, приходжу до переконання, що до правопорушника слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою він притягається до відповідальності, і так як адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами приходжу до переконання, оскільки правопорушник вчинив правопорушення на транспорті, що за своєю природою несе високий рівень суспільної небезпеки, так як транспорт є підвищеним джерелом небезпеки, з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, приходжу до переконання, що до правопорушника ОСОБА_1 з врахуванням вище перелічених обставин, слід застосувати стягнення, у вигляді штрафу в розмірі 10 200 грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
При цьому, у відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», в редакції, чинній на момент вчинення правопорушення, з ОСОБА_1 в дохід держави слід також стягнути судовий збір в розмірі 384,20 грн., що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня року, в якому вчинено правопорушення.
Керуючись ст.ст. 30, 40-1, 130 ч. 1, 280, 283-285, 307, 308, 317-321 КпАП України, суддя, -
ОСОБА_1, визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 ч.1 КпАП України, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 200 (десять тисяч двісті) грн. 00 коп. в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік .
Стягнути з ОСОБА_1 - 384 /триста вісімдесят чотири/ грн. 20 коп. судового збору, який сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України, та які слід сплатити за реквізитами рахунків Жовківського районного суду Львівської області : УК у р/Жовківський р-н/ 22030101, р/р 31215206013286, МФО-899998, ЄДРПОУ- 36762986, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП),Код - 22030101, призначення платежу: Судовий збір (Державна судова адміністрація України,050).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області, в порядку ст.ст. 287, 294 КУпАП. Суддя Мікула В. Є.