Рішення від 13.03.2019 по справі 643/599/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 643/599/19

Провадження № 2-а/643/92/19

13.03.2019 Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Поліщук Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Насирової М.М.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження за наявними у справі матеріалами адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції 5-ої роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції у Харківській області сержанта поліції Кісіль Олександра Петровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії інспектора патрульної поліції 5-ої роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції у Харківській області сержанта поліції Кісіль О.П. та скасувати постанову від 12.01.2019 серії ЕАВ № 855339 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 425,00 грн.

В обґрунтування вимог зазначив, що за змістом постанови 12.01.2019 ОСОБА_1, керуючи автомобілем НОМЕР_1 проїхав регульований пішохідний перехід на заборонений жовтий сигнал світлофора, чим порушив п.8.7.3.г. ПДР України.

Позивач з даною постановою не згоден, вважає що вона є незаконною, оскільки 12.01.2019 22 год. 18 хв. ОСОБА_1 був зупинений інспектором УПП за адресою: вул. Героїв Праці 25 м.Харкова, для перевірки документів, після передачі їх інспектору, останній звинуватив водія в тому, що керуючи транспортним засобом він нібито проїхав регульований пішохідний перехід на заборонений жовтий сигнал світлофора. При цьому, відповідачем не надано доказів щодо даного правопорушення, порушено порядок розгляду справи та винесення постанови.

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 21.01.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Відповідач інспектор патрульної поліції 5-ої роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції у Харківській області сержанта поліції Кісіль О.П. ухвалу про відкриття провадження по справі, позов з додатками отримав 31.01.2019, однак правом на подачу відзиву на позов не скористався.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ст.286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови). За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

З матеріалів справи, вбачається, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАВ №855339 від 12.01.2019, ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 Кодексу України про адміністративні порушення, та на нього накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425,00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оскільки відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є в справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Недотримання відповідачем процедурних приписів законодавства України про адміністративні правопорушення, передбачених, зокрема, ст. ст.278,279 КУпАП, тягне недоведеність з боку суб'єкта владних повноважень правомірності оскаржуваної у цій справі постанови з огляду на ненадання доказів, які б у достатній мірі і беззаперечно свідчили про вчинення позивачем адміністративного правопорушення та є підставою для скасування оскаржуваної постанови інспектора поліції.

Варто зазначити, що презумпція невинуватості застосовується і до адміністративних правопорушень. Таку позицію констатував і Європейський суд з прав людини, зокрема у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року.

В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачяться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. За таких обставин факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, є недоведеним.

Відповідачем всупереч вказаному вище на спростування пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не було вказано в постанові жодних достатніх, належних та допустимих доказів, а тому така постанова не може вважатись обґрунтованою.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАВ № 855339 від 12.01.2019 підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.4, 8, 11, 94, 99, 159, 160-163, 171-2, 246 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції 5-ої роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції у Харківській області сержанта поліції Кісіль Олександра Петровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.

Визнати протиправними дії інспектора патрульної поліції 5-ої роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції у Харківській області сержанта поліції Кісіль Олександра Петровича щодо складання постанови серії ЕАВ № 855339 від 12.01.2019 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.

Скасувати постанову серія ЕАВ № 855339 від 12.01.2019, винесену інспектором патрульної поліції 5-ої роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції у Харківській області сержанта поліції Кісіль Олександром Петровичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 425,00 грн.

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КУпАП.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_2, виданий Московським РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області 26.05.2014, зареєстрований: АДРЕСА_1

Відповідач: Інспектор патрульної поліції 5-ої роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції у Харківській області сержанта поліції Кісіль Олександр Петрович, АДРЕСА_2

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно п.15.5 Розділу XII Перехідних положень КАС України апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Т.В.Поліщук