ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
28 лютого 2019 року м. Херсон Справа № 923/790/18
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі судового засідання Степановій Н.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Першого заступника керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі
позивача-1: Нижньосірогозької районної державної адміністрації Херсонської області (ідентифікаційний код 04060105, вул. Садова, 7, смт. Нижні Сірогози Херсонської області)
позивача-2: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (ідентифікаційний код 38697542, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон)
до: Спілки власників худоби "Ласуня" (вул.Шевченка (вул.60 років Жовтня), с.Степне, Нижньосірогозький район, Херсонська область, 74742)
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивачів: Степненська сільська рада Нижньосірогозького району Херсонської області (75742, Херсонська область, Нижньосірогозький район, с. Степне, вул. Шевченка, 24, код ЄДРПОУ 26432889)
про розірвання договору оренди земельної ділянки.
за участю прокурора Пуляєва І.В., посвідчення № 047841 від 04.09.2017
учасників судового процесу:
від позивача-1: ОСОБА_1, довіреність № 02-33-1719/0/18/613-04 від 17.09.2018;
від позивача-2: ОСОБА_2, довіреність № 32-21-0.62-1/62-19 від 02.01.2019;
від відповідача: не прибув;
від 3-ї особи: ОСОБА_3, представник, довіреність від 27.02.2019.
Перший заступник керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області звернувся до Господарського суду Херсонської області з позовом в інтересах держави в особі Нижньосірогозької районної державної адміністрації (позивач-1), Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (позивач-2) до Спілки власників худоби "Ласуня" (відповідач), яким просить суд:
- розірвати договір оренди земельної ділянки від 05.07.2010 укладений між Нижньосірогозькою районною державною адміністрацією та спілкою громадян - власників худоби «Ласуня», зареєстрований у Нижньосірогозькому відділенні Херсонської регіональної філії ДП «Центру ДЗК» 14.10.2010 за № 04107250169;
- вилучити у спілки громадян - власників худоби «Ласуня» земельну ділянку площею 209,2449 га вартістю 495491 грн. 92 коп., розташовану на території Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області та повернути її державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 10.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Допущено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивачів - Степненську сільську раду Нижньосірогозького району Херсонської області. Призначено підготовче засідання на 08 лютого 2019 року.
08.02.2019 судом прийнято ухвалу, якою закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 28 лютого 2019 року.
Позивач-1, позивач-2 та третя особа підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили суд задовольнити позовні вимоги прокурора.
Відповідач не забезпечив явку свого представника, не направив до суду письмове пояснення по суті спору, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Згідно із ст.222 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.
В судовому засіданні згідно з приписами ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Заслухавши прокурора, позивачів, третю особу, суд
Представництво інтересів держави в суді є конституційною функцією органів прокуратури, а подача позову - єдиним можливим заходом реагування, направленим на реальне поновлення порушених прав та інтересів держави.
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч.3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Ст. 53 ГПК України передбачає право прокурора звертатися до суду з позовом в інтересах держави.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурор, звертаючись до суду, самостійно визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до п.п. 3, 4, 5 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів, в їх основі завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на гарантування її економічної безпеки, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо; інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій, господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави.
Згідно з ч.3 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В даному випадку органами, уповноваженими державою здійснювати функції розпорядження земельними ділянками державної власності є Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області та Нижньосірогозька районна державна адміністрація виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VІ від 06.09.2012, який набрав чинності з 01.01.2013, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.
Згідно вимог ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Таким органом на даний час є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (до 26.06.2015 - Головне управління Держземагенства у Херсонській області), яке з 2013 року є розпорядником земель сільськогосподарського призначення на території Херсонської області. До цього часу, розпорядження землями сільськогосподарського призначення відносилося до компетенції районних державних адміністрацій.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що дана позовна заява заявлена в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, а також Нижньосірогозької районної державної адміністрації Херсонської області, яка виступає стороною даного договору оренди земельної ділянки та на момент його укладення була розпорядником земель сільськогосподарського призначення Нижньосірогозького району Херсонської області.
Судом встановлено, що 27.08.2008 рішенням №68 виконавчого комітету Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області, відповідно до вимог Закону України «Про об'єднання громадян», зареєстровано громадську організацію спілку громадян - власників худоби «Ласуня», яка створена 25.08.2008 установчими зборами громадян власників худоби, проживаючих на території Степненської сільської ради.
Діяльність зазначеного громадського об'єднання регламентована нормами
Закону України №2460-ХІІ «Про об'єднання громадян» від 16.06.1992, який діяв до 01.01.2013, та яким у ст.14 передбачено, що легалізація (офіційне визнання об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом реєстрації або повідомлення про заснування. У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статусу юридичної особи.
Відповідно до Статуту спілки остання є громадським добровільним формуванням створеним на основі єдності інтересів та їх спільної реалізації. Предметом діяльності спілки є, зокрема укладення договорів через уповноважену особу на оренду пасовищ. Для представництва своїх інтересів членами спілки обрано уповноважену особу - голову спілки.
Відповідно до ч.1 ст.34 ЗК України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.
З метою отримання в оренду земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби 10.06.2010 голова спілки громадян - власників худоби «Ласуня» ОСОБА_4 звернулась з відповідною заявою до голови Нижньосірогозької районної державної адміністрації.
Згідно розпорядження голови Нижньосірогозької районної державної адміністрації №96-з від 05.07.2010 «Про надання земельної ділянки в користування на умовах оренди для сінокосіння та випасання худоби» надано громадянці ОСОБА_4, голові спілки громадян - власників худоби «Ласуня», в користування на умовах оренди земельну ділянку площею 209,25 га строком на 15 років для сінокосіння та випасу худоби із земель запасу на території Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області.
05.07.2010 року між Нижньосірогозькою районною державною адміністрацією та головою спілки громадян - власників худоби ОСОБА_4, укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 209,2449 га із земель запасу для сінокосіння і випасання худоби на території Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області строком на 15 років (договір зареєстровано у Нижньосірогозькому відділенні Херсонської регіональної філії ДП «Центру ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.10.2010 за № 041072501691).
За змістом вказаного договору вбачається, що стороною договору - орендарем, є спілка громадян - власників худоби «Ласуня» від імені якої договір підписала уповноважена на такі дії ОСОБА_4
Згідно інформації Генічеської ОДПІ спілка громадян - власників худоби «Ласуня» на податковому обліку не перебуває, а нарахування орендної плати здійснюється на ОСОБА_4, голову спілки.
05.07.2010 між головою Нижньосірогозької районної державної адміністрації ОСОБА_5 та ОСОБА_4, головою спілки громадян - власників худоби, був підписаний акт про передачу та прийом земельної ділянки загальною площею 209,2449 га, в натурі.
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 495491,92 грн.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар - зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотні умови договору оренди землі визначено ст.15, 21-23 Закону України «Про оренду землі», до яких віднесено орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Пунктом «в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. У відповідності до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України орендна плата за користування земельними ділянками належить до доходів загального фонду місцевих бюджетів.
Як було зазначено, орендодавцем за Договором є Нижньосірогозька районна державна адміністрація, а отримувачем орендної плати Степненська сільська рада Нижньосірогозького району Херсонської області.
Таким чином, інтереси держави порушені в зв'язку з недоотриманням коштів в бюджет органу місцевого самоврядування - Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області та невиконанням, взятих на себе орендарем, зобов'язань.
У зв'язку із систематичним невиконанням орендарем своїх договірних зобов'язань щодо сплати орендних платежів, договір оренди земельної ділянки підлягає розірванню.
Частиною 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, визначеним законом.
Відповідно до положень п. «д» ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Частиною 2 ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ч.2 ст.653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
Положення ст. 34 Закону України «Про оренду землі» передбачають, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Згідно з п.36 та п.20 договору оренди землі від 05.07.2010 дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішення суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Таким чином, земельна ділянка площею 209,2449 га, розташована на території Степненської сільської ради Нижньосірогозького району, яка перебуває в користуванні спілки громадян - власників худоби «Ласуня» згідно договору оренди землі від 05.07.2010, повинна бути повернута орендодавцеві, а саме державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області.
Як передбачено ч. 1 ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового, у тому числі договірного, врегулювання, що виключає невизначеність у правовідносинах сторін, безгосподарське використання землі, безпосередньо належить до інтересів держави.
У даному випадку вбачаються порушення інтересів держави, які полягають у необхідності розірвання договору оренди землі державної власності та повернення земельної ділянки у землі запасу державної власності, адже Орендар ухиляється від виконання істотних умов Договору щодо внесення орендної плати, що призводить до недонадходження коштів до місцевого бюджету, а також негативно впливає на формування дохідної частини відповідного бюджету та що свідчить про порушення інтересів держави і наявність підстав, передбачених ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», для представництва прокурором у цій справі інтересів держави.
Проте, органи уповноважені державою на захист інтересів держави неналежним чином здійснюють надані їм повноваження, оскільки до цього часу не ініційовано питання розірвання договору оренди землі від 05.07.2010, зареєстрованого у Нижньосірогозькому відділенні Херсонської регіональної філії ДП «Центру ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.10.2010 за № 041072501691,укладеного між Нижньосірогозькою районною державною адміністрацією та головою спілки громадян - власників худоби
«Ласуня» ОСОБА_4, в зв'язку з невиконанням умов вказаного договору та систематичною несплатою відповідачем орендної плати за орендовану земельну ділянку.
Така бездіяльність зазначених органів суперечить інтересам держави, та дає законні та обґрунтовані підстави для застосування прокурором заходів реагування у формі представницьких повноважень.
З метою належної реалізації вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», Каховською місцевою прокуратурою повідомлено Нижньосірогозьку районну державну адміністрацію та Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області про встановлені порушення законодавства, що регулює відносини в сфері використання земельних ділянок та про намір вжиття заходів представницького характеру в межах повноважень наданих ст.ст. 23, 24 Закону України «Про прокуратуру».
При таких встановлених обставинах, суд вважає позовні вимоги доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на Відповідача.
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 237, 238, 240 ГПК України, суд
1. Задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 05.07.2010 укладений між Нижньосірогозькою районною державною адміністрацією та Спілкою власників худоби «Ласуня», зареєстрований у Нижньосірогозькому відділенні Херсонської регіональної філії ДП «Центру ДЗК» 14.10.2010 за № 04107250169.
3. Вилучити у Спілки власників худоби «Ласуня» (вул.Шевченка (вул.60 років Жовтня), с.Степне, Нижньосірогозький район, Херсонська область, 74742) земельну ділянку площею 209,2449 га вартістю 495491 грн. 92 коп., розташовану на території Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області та повернути її державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області (ідентифікаційний код 38697542, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон).
4. Стягнути із Спілки власників худоби "Ласуня" (вул. Шевченка (вул.60 років Жовтня), с.Степне, Нижньосірогозький район, Херсонська область, 74742, інші реквізити суду невідомі) на користь прокуратури Херсонської області (73000, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33, код ЄДРПОУ 04851120) 3524,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України).
Повне рішення складено 12.03.2019
Суддя Л.М. Немченко