12 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/322/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання виконати приписи,
встановив:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Житомирського обласного військового комісаріату.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 позовну заяву залишено без руху.
Відділом документального забезпечення суду 08.02.2019 зареєстровано заяву, яка надійшла на усунення недоліків, визначених в ухвалі від 23.01.2019.
До заяви додано позовну заяву у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виконання приписів п. 13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 - не подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів на підставі звернень ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги заявникам;
- зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат виконати приписи п. 13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 - подати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги заявникам: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , і ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , до якого додати документи, зазначені в п. 10 і 11 цього Порядку та які додані до своїх звернень вказаними заявниками.
В обґрунтування зазначає, що згідно п. 13 Порядку №975, керівник уповноваженого органу зобов'язаний подати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені у пунктах 10, 11 цього Порядку. Зазначає, що відповідач вимоги п. 13 Порядку №975 не виконав, а повернув заяви разом з доданими документами заявникам.
Ухвалою суду від 12 лютого 2019 року позовну заяву ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання виконати приписи - повернуто позивачу.
Ухвалою від 12.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Копію ухвали позивач отримала 16.02.2019, а відповідач - 15.02.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Відділом документального забезпечення суду 21.02.2019 зареєстровано відзив на позовну заяву в якому відповідач зазначає, що оскільки у позивача не виникло право на виплату одноразової грошової допомоги, то і у відповідача не виникло обов'язку вжити заходів щодо оформлення документів для отримання позивачем грошової допомоги, тому позовні вимоги вважає безпідставними та необґрунтованими.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Судом безспірно встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_3 (а.с. 20)
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зверталась до комісії Міністерства оборони України з питань призначення одноразової грошової допомоги через Житомирський ОМВК та ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Листом від 30 травня 2018 року №СЗ 3861 Житомирський обласний військовий комісаріат повернув документи на доопрацювання. (а.с. 19)
Судом встановлено, що 26 червня 2018 року ОСОБА_1 знову звернувся із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) чоловіка, капітана ОСОБА_3 . До заяви додано: копію свідоцтва про смерть, копію витягу із послужного списку; копію висновку експерта, копію витягу із протоколу ЦВЛК, довідку про склад сім'ї, копію свідоцтва про одруження, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію картки реквізитів банку, згоду, копію свідоцтва про смерть матері (а.с. 13)
Житомирський обласний військовий комісаріат листом №СЗ4771 від 11 липня 2018 року повернув документи, подані для розгляду комісією Міністерства оборони України з питань призначення одноразової грошової допомоги. Повідомлено, що: з представлених документів видно, що ОСОБА_3 звільнений з військової служби 19.11.1962 року і на час смерті проходив службу у Збройних силах України. Тому направити документи на розгляд комісією Міністерства оборони України з питань призначення одноразової грошової допомоги немає законних підстав (а.с. 12)
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулась з позовом до суду.
Положеннями ст.1 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон) визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 2 частини 1 ст. 3 Закону визначено, що дія цього закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Положеннями п. 1 ст. 16 Закону встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Порядок №975 визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Пунктом 10 Порядку №975 визначено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
Відповідно до вимог п. 12 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку №975 визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Підпунктом 27 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України» зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
Виходячи з аналізу вищезазначеної норми, саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а відповідач має обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок про наявність або відсутність у позивача підстав для встановлення одноразової грошової допомоги.
Матеріалами справи підтверджується, що Житомирський обласний військовий комісаріат листом №СЗ4771 від 11.07.2018 повернув документи ОСОБА_1 , подані для розгляду комісією Міністерства оборони України з питань призначення одноразової грошової допомоги та повідомив заявника, що з представлених документів видно, що ОСОБА_3 звільнений з військової служби 19.11.1962 року і на час смерті проходив службу у Збройних силах України. Тому направити документи на розгляд комісією Міністерства оборони України з питань призначення одноразової грошової допомоги немає законних підстав.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_5 не направляв до Комісії Міністерства оборони України з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги документи ОСОБА_1 , які були подані до відповідача із заявою від 26.06.2018.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства України не дотримано механізму призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу, що призвело до порушення прав та законних інтересів ОСОБА_4 , а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позові вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією №30 від 16.01.2019 (а.с.4).
У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) щодо неподання заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 26 червня 2018 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) чоловіка, капітана ОСОБА_3 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) подати заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 26 червня 2018 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) чоловіка, капітана ОСОБА_3 , із відповідними документами до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) документально підтверджені судові витрати у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук