Рішення від 12.03.2019 по справі 234/18307/18

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2019 р. Справа№234/18307/18

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіна О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану про зобов'язання вчинити певні дії щодо внесення змін до актового запису, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Краматорського міського суду Донецької області із позовом до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану про зобов'язання вчинити певні дії щодо внесення змін до актового запису.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що 21.08.2018 звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану про його національність. 06.09.2018 Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану відмовлено позивачу у внесені змін до актових записів цивільного стану про його національність.

Позивач у судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, у наданій до суду заяві пояснив, що підстав для внесення змін до актових записів щодо національності позивача немає, оскільки чинним законодавством взагалі не передбачено необхідності внесення відомостей про національність до актових записів. Позивач має право на відновлення національності у судовому порядку.

Також в отриманих судом заявах відповідач просив розглянути справи без участі його представника.

23 листопада 2018 року Краматорським міським судом Донецької області відкрито провадження в адміністративній справі № 243/18307/18.

23 листопада 2018 року Краматорським міським судом Донецької області відкрито провадження в адміністративній справі № 243/18307/18.

Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 17 грудня 2018 року адміністративну справу передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2019 року адміністративну справу прийнято до свого провадження.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України паспорт серії НОМЕР_2 виданий 02.02.2002 Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області, зареєстровано місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1.

20.12.2000 згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 уклав шлюб зі ОСОБА_2, про що зроблено запис № 37.

Згідно свідоцтва про одруження НОМЕР_4 графа «національність» не містить відомостей.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 04.05.2005 у позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася донька ОСОБА_3 та в графі «національність батька» відсутні відомості.

21.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про внесенні змін до актового запису про одруження серії НОМЕР_3, а саме зазначити в графі «національність» «німець» та внести зміни до свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 04.05.2005 зазначивши у графі «національність батька» «німець», у відповідь на що отримав висновок відповідача від 06.09.2018 про відмову у внесенні вказаних змін.

Позивач не погоджується із такими висновками відповідача, звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно частини 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до частини 1 статті 9 вказаного Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено можливість внесення змін до актового запису, згідно якої внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Станом на час внесення спірних актових записів діяла Інструкція "Про порядок реєстрації актів громадянського стану в Україні" від 29 грудня 1984 року N 22/5, затверджена Міністром юстиції України, яка не містила вимог про внесення національності до актових записів про шлюб та його розірвання.

Питання зміни національності громадянами України регулювалося Указом Президента України "Про порядок зміни громадянами України національності" від 31 грудня 1991 року № 24, відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилася відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалася також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу. Вказаний Указ втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99.

Водночас, відповідно ст. 1 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини.

За приписами ст. 3 цього Закону до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Згідно зі статтею 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Відповідно до статті 300 Цивільного кодексу України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право визначати свою національність.

Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.

Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.

Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції держав-членів Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України від 9 грудня 1997 року № 703/97-ВР) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (надалі - Правила), відповідно до яких внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством (п. 1.1).

Згідно з п. 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Відповідно до п. 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з пунктом 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

З огляду на зазначене вище, а також враховуючи те, що його батько ОСОБА_4, а також його мати є німцями відповідно до свідоцтва про народження від 12.11.1955 та наявність в позивача права вільно обирати та відновлювати національність, права на індивідуальність, до якої відноситься і право визначати свою національність, про що також зазначив Верховний Суд в постанові від 01.02.2018 № 760/19921/16-ц, суд дійшов висновку про наявність підстав для зазначення національністю позивача у спірних актових записах "німець", а отже обґрунтованість заявлених позивачем вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з того, що відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 704.80 грн. відповідно, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Конституції України, Законів України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", "Про національні меншини в Україні", Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, та керуючись статтями 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану про зобов'язання вчинити певні дії щодо внесення змін до актового запису - задовольнити.

Зобов'язати Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області внести зміни до:

актового запису № 37 від 20 грудня 2002 року про одруження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрованого виконавчим комітетом Ясногірської слещиної ради м. Краматорськ Донецької області, вказавши у графі національність ОСОБА_1 «німець»;

актового запису № 1076 від 01 жовтня 2003 року про народження ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Краматорську Донецької області, вказавши у графі національність батька, ОСОБА_1 «німець».

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області судові витрати у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складений та підписано 12 березня 2019 року.

Суддя Галатіна О.О.