Рішення від 13.03.2019 по справі 120/3/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 березня 2019 р. Справа № 120/3/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Жмеринської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління ДФС у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал" про стягнення податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Керівник Жмеринської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління ДФС у Вінницькій області з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кристал» про стягнення податкового боргу.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, станом на день звернення до суду за відповідачем рахується податковий борг по сплаті орендної плати за землю в сумі 2 006 214,74 грн., в тому числі недоїмка в сумі 1 791 129,46 грн., пеня в сумі 35 758,95 грн. та штрафні санкції в сумі 179 326,33 грн.

Вказану заборгованість відповідач добровільно не погасив, а тому позивач звернувся до суду щодо її примусового стягнення.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 09.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

05.02.2019 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» - Представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

В той же час, ст. 41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи. Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до підпункту 40 пункту 4 Положень про державну фіскальну службу України: ДФС відповідно до покладених на неї завдань звертається до суду у випадках, передбачених законом.

Таким чином, діючим законодавством визначено єдину державну службу на яку покладено функції контролю за дотриманням виконання суб'єктами податкового права їх обов'язків, та функції стягнення податкового боргу в разі невиконання такими суб'єктами своїх обов'язків, щодо сплати обов'язкових платежів та зборів, одним з яких і є орендна плата за землю.

Керівник Жмеринської місцевої прокуратури, звертаючись до Вінницького окружного адміністративного суду в інтересах держави, не обґрунтував необхідність звернення з даним позовом, оскільки в позовній заяві, всупереч вимогам ч.ч.1,3, 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» не зазначено в чому саме полягає не виконання або неналежне виконання Головним управлінням Державної фіскальної служби у Вінницький області своїх функцій як суб'єкта владних повноважень до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

11.02.2019 на адресу суду від Керівника Жмеринської місцевої прокуратури надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено наступне.

Відповідно до правового висновку щодо порядку представництва органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах, запровадженого Законом України від 02.06.2016 № 1401-VII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», викладеного у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 5 від 13.03.2017, якщо інтереси держави вимагатимуть захисту прав певного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, то представництво такого органу в судах здійснюється через прокурора з 30 вересня 2016 року.

У зв'язку із цим, з метою належного захисту інтересів держави, вбачаються підстави для швидкого та оперативного втручання прокурора у зазначену ситуацію, яка створила умови для тривалого порушення відповідачем інтересів держави у сфері надходження коштів до бюджету.

Згідно ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Головне управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області виступає органом, уповноваженим державою виконувати відповідні функції у даних правовідносинах.

В позовній заяві прокурором було зазначено, що бездіяльність у формі зволікання зі зверненням з позовною заявою до суду щодо стягнення податкового боргу органом Державної фіскальної служби з TOB «Кристал» призводить до ненадходження вказаних сум до бюджету, що в свою чергу ускладнює виконання дохідної частини бюджету та фінансування його видатків, зокрема державних, цільових та соціальних програм. Тому, навіть незначна затримка в надходженні даної суми заборгованості призведе до суттєвого порушення інтересів держави, як у сфері наповнення державного бюджету, так і у сфері фінансування провідних напрямків діяльності держави.

Враховуючи, що несвоєчасне погашення податкового боргу порушує інтереси держави в частині наповнення та своєчасного надходження платежів до бюджетів та державних цільових фондів, а тому у прокурора виникають підстави для реалізації своїх повноважень з представництва інтересів держави в особі вказаного органу, шляхом звернення з позовною заявою до суду.

Беручи до уваги те, що мінімізація податкової заборгованості дозволить поповнити як бюджет держави, так і місцевий бюджет, а стабільність та своєчасність наповнення бюджету має важливе значення для виконання та покращення вирішення соціально-економічних програм, органи прокуратури вбачають порушення загальнодержавних інтересів у невиконанні зобов'язань по своєчасному перерахуванню податкових платежів, що відповідно до ст. 1311Конституції України та ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України є правовою підставою для звернення прокурора до суду на захист інтересів держави.

Також, відповідачем у відзиві на позовну заяву вказано про безпідставність звернення прокурора до суду, враховуючи, що Головне управління ДФС у Вінницькій області належним чином виконувало свої функції, передбачені законодавством, шляхом звернення до суду протягом 2017 року із позовними заявами про стягнення податкового боргу та наявність за результатом їх розгляду судових рішень.

Однак, це не спростовує наявність підстав для представництва інтересів держави у даному випадку, адже позовні вимоги стосуються стягнення податкового боргу за інший період.

Заборгованість відповідача по сплаті податкових зобов'язань за вказаним позовом виникла та не погашалась протягом тривалого терміну, а саме з листопада 2017 року. Тому, зважаючи на виключні обставини щодо тривалості виникнення заборгованості та суму вищезазначеного податкового боргу, прокурор звернувся до суду з вимогою про її стягнення, у зв'язку з тривалим, терміном несплати відповідачем заборгованості та бездіяльності Головного управління ДФС у Вінницькій області.

Тобто, звернення прокурора до суду в інтересах держави щодо стягнення з відповідача податкової заборгованості є законним та належно обґрунтованим.

Представник прокуратури та представник Головного управління ДФС в Вінницькій області у судове засідання не з'явилися, однак, надали заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, про час, дату та місце судового засідання вчасно та належним чином повідомлений, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до положень частини 9 статті 205 КАС України, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також достатність письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про розгляд та вирішення справи у письмовому провадженні.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення заявлених позовних вимог, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кристал» зареєстроване 03.06.1999 за ідентифікаційним кодом 00371920 та перебуває на обліку у Жмеринській ОДПІ Головного управління ДФС у Вінницькій області.

01.02.2017 TOB «Кристал» подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) "Звітну за 2017 рік", в якій визначено загальну суму орендної плати за 2017 рік та помісячне податкове зобов'язання у сумі 229 344,85 грн.

17.03.2017 року TOB «Кристал» подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) "Уточнюючу за 2017 рік" та помісячне податкове зобов'язання у сумі 157 379,16 грн.

У зв'язку із наявністю податкового боргу платника податків - TOB «Кристал» з орендної плати за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 05.03.2017 у сумі 229253,64 грн., на виконання вимог ст. 59 ПК України ГУ ДФС у Вінницькій області, з метою погашення податкового боргу, відповідачу виставлено податкову вимогу форми Ю № 214-17 від 06.03.2017. Вказана вимога отримана представником TOB «Кристал» 13.03.2017.

13.02.2018 TOB «Кристал» подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) "Звітну за 2018 рік", в якій визначено загальну суму орендної плати за 2018 рік та помісячне податкове зобов'язання у сумі 158138,01 грн.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 20.06.2017 по справі № 802/900/17-а позов ГУ ДФС у Вінницькій області до ТОВ “Кристал” про стягнення податкового боргу задоволено, вирішено стягнути плату за землю за період з січня по березень 2017 року в сумі 472046,27 грн.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.03.2018 по справі № 802/2396/17-а позов Головного управління ДФС у Вінницькій області до ТОВ “Кристал” про стягнення податкового боргу задоволено, вирішено стягнути плату за землю за період з квітня по жовтень 2017 року в сумі 472046,27 грн.

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України визначено до основних функцій прокуратури віднесено представництво інтересів держави в судах у випадках і в порядку, що визначені законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Також відповідно до правовою висновку щодо порядку представництва органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах, запровадженого Законом України від 02.06.2016 № 1401-VII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», викладеного у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 5 від 13.03.2017, якщо інтереси держави вимагатимуть захисту прав певного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, то представництво такого органу в судах здійснюється через прокурора з 30 вересня 2016 року.

Згідно статті 53 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Підпунктом 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України передбачено, що контролюючі органи виконують функції контролю за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно п.41.2 ст.41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до п. п. 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори у встановлені строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 236 таким центральним органом виконавчої влади визначено Державну фіскальну службу України, утворену постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 160 в результаті реорганізації Міністерства доходів і зборів України шляхом його перетворення в ДФС.

Згідно з ч. 1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 236 від 21.05.2014, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Отже, Головне управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області виступає органом, уповноваженим державою виконувати відповідні функції у даних правовідносинах.

Таким чином, позивач є державною установою, якій державою делеговано функції контролю щодо належного та своєчасного надходження коштів від сплати податків до бюджетів усіх рівнів.

Враховуючи, що несплата податків тягне за собою несплату соціальної допомоги, дотації, заробітної плати державним службовцям, пенсій, стипендій тa інших виплат громадянам України, а уповноважений державою орган - ГУ ДФС у Вінницькій області не звертається протягом тривалого часу щодо стягнення значної суми заборгованості до бюджету, вбачаються підстави для представництва прокуратурою інтересів держави в особі ГУ ДФС у Вінницькій області шляхом подання даного позову до суду.

Крім того, предметом позовних вимог є стягнення податкової заборгованості зі сплати орендної плати за землю, що свідчить про ненадходження коштів до місцевого бюджету, порушення конституційного обов'язку платників щодо сплати податків, що згідно із ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» потребує втручання органів прокуратури шляхом подання позовної заяви.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено, що станом на день звернення до суду не погашені грошові зобов'язання ТОВ «Кристал» по сплаті орендної плати за землю в сумі 2 006 214,74 грн., в тому числі недоїмка в сумі 1 791 129,46 грн., пеня в сумі 35 758,95 грн. та штрафні санкції в сумі 179 326,33 грн.

Відповідно до ст. 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Згідно з підпунктом 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування платою за землю є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютою поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Статтею 285 п. 285.1. п. 285. 2 ПК України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Грошове зобов'язання платника податків, відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності,

В свою чергу, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України ).

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1. статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. З метою реалізації обов'язків платника податків законодавчі акти встановлюють строки сплати податків.

З метою реалізації обов'язків платника податків законодавчі акти встановлюють строки сплати податків.

Так, пунктом 287.3 статті 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 ПК України).

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Судом встановлено, що 01.02.2017 року ТОВ “Кристал” подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) "Звітну за 2017 рік", в якій визначено загальну суму орендної плати за 2017 рік.

17.03.2017 року ТОВ “Кристал” подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) "Уточнюючу за 2017 рік".

13.02.2018 TOB «Кристал» подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) "Звітну за 2018 рік", в якій визначено загальну суму орендної плати за 2018 рік.

Предметом даного позову є заборгованість TOB «Кристал» із орендної плати за землю: самостійно задекларовані грошові зобов'язання за листопад-грудень 2017 року, самостійно задекларовані грошові зобов'язання за січень-жовтень 2018 року, а також пеня нарахована платнику податків в 2017 році за період з 29.08.2017 по 30.12.2017, пеня нарахована платнику податків у 2018 році за періоди з 29.08.2017 по 30.01.2018, з 29.08.2017 по 28.02.2018, з 29.09.2017 по 28.02.2018, з 29.09.2017 по 28.02.2018, з 29.09.2017 по 29.11.2018 та штрафні санкції відповідно до податкових повідомлень-рішень форми «Ш» № НОМЕР_1 від 16.11.2018 та № НОМЕР_2 від 16.11.2018, що в загальній сумі становить 2 006 214,74 грн., в тому числі недоїмка у сумі 1 791 129,46 грн., пеня в сумі 35 758, 95 грн. та штрафні санкції в сумі 179 326,33 грн.

ГУ ДФС у Вінницькій області, з метою погашення податкового боргу, відповідачу виставлено податкову вимогу форми “Ю” № 214-17 від 06.03.2017, отримана відповідачем 13.03.2017.

Відповідно до п.59.5 ст. 59 ПК у разі якщо платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Враховуючи те, що згідно даних облікової картки платника податків з орендної плати, податковий борг Товариства виник з січня 2017 року та щомісячно збільшувався, тобто переривання заборгованості не відбувалось, підстав винесення нової податкової вимоги у позивача не було та відповідно наступили обставини за яких розпочалось нарахування пені.

Протягом 2017-2018 років платником податків спрямовувалися кошти в рахунок погашення боргу, в тому числі 20160,00 грн. 15.08.2017 - добровільна сплата, 84849,00 грн. - 28.02.2018 за рахунок перерахування коштів з одного бюджетного рахунку на інший, 121 282,01 грн. - кошти від реалізації описаного в податкову заставу майна. Загальна сума надходжень протягом 2017-2018 років в рахунок погашення податкового боргу склала 226 291,01 грн. Вказана сума автоматично спрямована на погашення недоїмки з орендної плати за землю, яка опрацьована в судовому порядку, відповідно до вимог п. 87.9 ст. 89 Податкового кодексу України. Пеня донарахована протягом 2017-2018 років платником податків не погашалися.

Відповідно до акта камеральної перевірки з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань по платі за землю з юридичних осіб №30877/02-32-5205/00371920 від 26.10.2018 встановлено порушення TOB «Кристал» строку сплати орендної плати з юридичних осіб, у зв'язку із чим на підставі п. 126.1 ст. 126 ПК України підприємство зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 14 393,14 грн. згідно податкового повідомлення рішення від 16.11.2018 №0078965205 та штраф у розмірі20 % у сумі 164 933,19 грн. згідно податкового повідомлення - рішення від 16.11.2018 №0078955205. Вказані податкові повідомлення - рішення отримані підприємством 23.11.2018.

Станом на день розгляду справи суду не надано доказів погашення відповідачем в добровільному порядку заборгованості, що є предметом даного позову.

Підпунктом 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено поняття орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до положень п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму заборгованості відповідач у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно частини 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Стягнути до бюджету кошти з рахунків платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Кристал» (код ЄДРПОУ 00371920) в обслуговуючих банках в рахунок погашення боргу зі сплати орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 2 006 214,74 грн., в тому числі недоїмку в сумі 1 791 129,46 грн., пеню в сумі 35 758,95 грн. та штрафні санкції у сумі 179 326,33 грн. шляхом зарахування на розрахунковий рахунок №33211812002133 в ГУ ДКСУ у Вінницькій області, МФО 899998, код ЄДРПОУ 37755173, платіж 18010600, «Призначення платежу» код сплати 147 - «Стягнення у межах виконавчого провадження».

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Керівник Жмеринської місцевої прокуратури (23100, м.Жмеринка, вул. Національна, 6-а, код ЄДРПОУ 02909909)

Головне управління ДФС у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 39402165)

Товариство з обмеженою відповідальністю (23130, Вінницька область, Жмеринський район, смт. Браїлів, вул. Заводська, 7, код ЄДРПОУ 00371920)

Суддя Комар Павло Анатолійович