Рішення від 05.03.2019 по справі 120/376/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 березня 2019 р. Справа № 120/376/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Перевертака В.В.,

позивача: ОСОБА_1,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідача: Сташко Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Томашпільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Томашпільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що за наслідком її звернення до відповідача щодо внесення змін до актового запису про її народження за №16 від 05.05.1963, до актових записів про шлюби її матері за №8 від 29.07.1952 та за №21 від 15.12.1958, отримала відмову, в якій, окрім іншого, суб'єкт владних повноважень повідомив про неможливість внесення відповідних змін з огляду на відсутність підтверджуючих документів.

На думку позивача, така відмова є протиправною, у зв'язку з чим звернулась з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 06.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання призначене на 05.03.2018. Крім того, вказаною ухвалою позивачу поновлено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали з підстав наведених у позовній заяві та поясненнях наданих в ході судового розгляду справи.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 30-32), просила в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до наступних актових записів:

- актового запису за №16 від 05.05.1963 про народження ОСОБА_1 за прізвищем ОСОБА_1, складеного Колоденським сільським РАГС Крижопільського району Вінницької області, а саме: у графі національність матері дитини ОСОБА_6 змінити з "українка" на полька";

- актового запису про шлюб ОСОБА_6 за №8 від 29.07.1952, складеному виконавчим комітетом Колоденської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, у графі національність дружини Жабицька змінити з "українка" на "полька";

- актового запису про шлюб ОСОБА_6 №21 від 15.12.1958, складеному виконавчим комітетом Колоденської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, у графі національність дружини ОСОБА_6 змінити з "українка" на "полька".

Разом із тим, за результатами розгляду даної заяви відповідачем було складено висновок від 30.11.2017 про відмову у внесені таких змін, у якому відповідач посилаючись на "Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5 (зі змінами) зазначив, що: вважає за неможливе внести запропоновані позивачем зміни до актових записів. Зокрема вказав про відсутність можливості внести зміни до актового запису про шлюб матері заявниці № 8 від 29 липня 1952 року та до актового запису про шлюб матері № 21 від 15 грудня 1958 року в зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів. Крім того, відповідач вказав на неможливість внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 № 16 від 05 травня 1963 року в зв'язку з тим, що в актовому записі про шлюб батьків заявниці № 21 від 15.12.1958 зазначено національність нареченої «українка», що і є підставою для запису національності матері в актовому записі про народження заявниці.

Незгода позивача із такою відмовою зумовила її звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.11р. №96/5 (надалі - Правила).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1., 2.5 Правил.

Відповідно до п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

В той же час відповідно до пункту 2.15.9 Правил, висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручування, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Враховуючи, що відповідачем виявлено розбіжності (а не допущені помилки) у поданих позивачем документах, а саме належності її батьків, зокрема матері, до національності "українка", а тому підстави для внесення змін відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 за №96/5 у відповідача були відсутні.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідач під час формування висновку від 30.11.2017 діяв в межах своїх повноважень та згідно чинного законодавства, а тому й підстави для задоволення позовної вимоги щодо визнання висновку протиправним, на переконання суду, відсутні.

Водночас визначаючись щодо позовної вимоги про зобов'язання внести зміни до актових записів за №16 від 05.05.1963 про народження ОСОБА_1 за прізвищем ОСОБА_1, складеного Колоденським сільським РАГС Крижопільського району Вінницької області, а саме: у графі національність матері дитини ОСОБА_6 змінити з "українка" на "полька"; за №8 від 29.07.1952 про шлюб ОСОБА_6, складеному виконавчим комітетом Колоденської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, у графі національність дружини Жабицька змінити з "українка" на "полька"; №21 від 15.12.1958 про шлюб ОСОБА_6 (після реєстрації шлюбу - ОСОБА_6), складеному виконавчим комітетом Колоденської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, у графі національність дружини ОСОБА_6 змінити з "українка" на "полька", суд вважає за потрібне зазначити наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_8 та ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про шлюб Серії НОМЕР_2 від 07.09.2010 та свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_3 (а.с. 10-11).

При цьому, згідно свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_4 укладеного між батьками позивачки, до одруження мати позивачки ОСОБА_6 носила прізвище - ОСОБА_6 (а.с. 23).

Також, судом встановлено, що рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області від 11.04.2017, прийнятим у справі №146/394/17 за заявою ОСОБА_6, заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського РУЮ про встановлення факту родинних відносин та факту національності, було, окрім іншого, встановлено факт, що має юридичне значення, що ОСОБА_6 є за національністю «полька».

Згідно із положеннями ч. 3 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, факт приналежності матері позивачки - ОСОБА_6 до польської національності, згідно із положеннями ч. 3 ст. 78 КАС України, не потребує додаткового доказування в даній справі, адже є встановленим судовим рішенням, яке набрало законної сили (рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області від 11.04.2017 (справа №146/394/17)).

Таким чином, посилання позивача на те, що її мати є полькою за національністю є цілком обґрунтованими.

При цьому, суд враховує, що в грудні 2017 року позивач звернулася до Томашпільського районного суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану. В задоволені її позовних вимог було відмовлено, в зв'язку з недоведеністю позовних вимог. Не погодившись з рішенням Томашпільського районного суду позивачем було подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Вінницької області. 21 вересня 2018 року Апеляційний суд Вінницької області виніс постанову, якою рішення Томашпільського районного суду скасував, покликаючись на те, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову в задоволенні позову з підстав недоведеності позовних вимог. Одночасно прийняв постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовив, мотивуючи відмову тим, що заявлені позовні вимоги не відповідають Правилам внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5), затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793.

Зокрема суд апеляційної інстанції вказав, що згідно п.п.1.15, 2.13.1 Правил №96/5 відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку. Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану. Тобто у вказаному рішенні суд апеляційної інстанції вказав позивачу на те, що остання не позбавлена можливості оскаржити в судовому порядку рішення органу реєстрації актів цивільного стану, як суб'єкта владних повноважень, з метою внесення змін до актового запису щодо її національності.

З огляду на висновки суду апеляційної інстанції, а також беручи до уваги вище встановлені фактичні обставини справи суд враховує, що відповідно до ст.ст. 1, 3, 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує своїм громадянам незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, до яких належать групи громадян України, які не є українцями, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. Громадяни України мають право вільно обрати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Згідно ст. 300 ЦК України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право особи визначати свою національність і таке право підпадає під захист ст. 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.

Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.

Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована ЗУ №703/97-ВР від 09.12.1997 р.) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Таким чином, враховуючи, що встановлення в судовому порядку того факту, що мати позивача - ОСОБА_6, за національністю є полькою, а тому і позивач, користуючись правом на вільний вибір та відновлення національності, також має право вважати себе полькою.

Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. А самі зміни до актового запису цивільного стану відповідно до п. 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.

Враховуючи викладене суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для зобов'язання Томашпільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до:

- актового запису за №16 від 05.05.1963 про народження ОСОБА_1 за прізвищем ОСОБА_1, складеного Колоденським сільським РАГС Крижопільського району Вінницької області, а саме: у графі національність матері дитини ОСОБА_6 змінити з "українка" на полька";

- актового запису про шлюб ОСОБА_6 за №8 від 29.07.1952, складеному виконавчим комітетом Колоденської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, у графі національність дружини Жабицька змінити з "українка" на "полька";

- актового запису про шлюб ОСОБА_6 (після реєстрації шлюбу - ОСОБА_6) №21 від 15.12.1958, складеному виконавчим комітетом Колоденської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, у графі національність дружини ОСОБА_6 змінити з "українка" на "полька".

Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов слід задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Томашпільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до:

- актового запису за №16 від 05.05.1963 про народження ОСОБА_1 за прізвищем ОСОБА_1, складеного Колоденським сільським РАГС Крижопільського району Вінницької області, а саме: у графі національність матері дитини ОСОБА_6 змінити з "українка" на полька";

- актового запису про шлюб ОСОБА_6 за №8 від 29.07.1952, складеному виконавчим комітетом Колоденської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, у графі національність дружини Жабицька змінити з "українка" на "полька";

- актового запису про шлюб ОСОБА_6 (після реєстрації шлюбу - ОСОБА_6) №21 від 15.12.1958, складеному виконавчим комітетом Колоденської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, у графі національність дружини ОСОБА_6 змінити з "українка" на "полька".

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Томашпільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1);

Томашпільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (площа Т.Шевченка, 6, смт. Томашпіль, Вінницька область, 24200, код ЄДРПОУ 20088528)

Повний текст виготовлено та підписано: 13.03.2019

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна