про залишення позовної заяви без руху
13 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/635/19
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ковальчук В.Д., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до начальника Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до начальника Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області ОСОБА_2 про зобов'язання Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області призначити позивачу виплату щомісячної тимчасової державної допомоги на утримання двох дітей до досягнення ними повноліття, стягнення з Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області заборгованості з виплати тимчасової державної допомоги дітям за лютий-березень 2019 року в розмірі 4084,32 грн. згідно перерахунку на утримання двох дітей та зобов'язання начальника Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області ОСОБА_2 контролювати виплати тимчасової допомоги дітям щомісяця в розмірі 2042,16 грн. до 31.07.2019 року.
Згідно з частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до пунктів 2, 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
За змістом пункту 9 частини першої статті 3 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
В позовній заяві позивачем зазначено відповідачем начальника Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області ОСОБА_2, однак в прохальній частині позовної заяви позивач також заявляє позовні вимоги до Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області про призначення виплати щомісячної тимчасової державної допомоги на утримання двох дітей до досягнення ними повноліття та стягнення з Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області заборгованості з виплати тимчасової державної допомоги дітям за лютий-березень 2019 року в розмірі 4084,32 грн. згідно перерахунку на утримання двох дітей.
Відтак, позивачу в позовній заяві необхідно зазначити відповідачів, до яких заявлені позовні вимоги.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, її слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання її у новій редакції, у якій зазначити відповідачів, до яких заявлені позовні вимоги.
Усуваючи недоліки позовної заяви, позивач зобов'язаний виконати також і вимоги частини першої статті 161 КАС України щодо додавання до позовної заяви у новій редакції її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації у Волинській області ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя В.Д. Ковальчук