Постанова від 11.03.2019 по справі 826/16036/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/16036/18 Суддя (судді) першої інстанції: Шевченко Н.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2018 року у справі за адміністративним позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телесистеми України" про стягнення штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ :

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телесистеми України" про стягнення штрафних санкцій у розмірі 17040,00 грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2018 року адміністративний позов задоволено частково, а саме стягнено з Товариства з обмеженою відповідальністю "Телесистеми України" на користь Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення штраф, у розмірі 12000,00 грн. В частині стягнення пені у розмірі 5040,00 грн. - відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд за їх участю.

З урахуванням частини другої статті 12 КАС України, а також беручи до уваги, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін суд дійшов висновку щодо наявності підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що Рішенням Національної ради від 12.07.2018 № 982 "Про накладення штрафу" встановлено факт неподання ТОВ "Телесистеми України" інформації про структуру власності, зобов'язано у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про прийняте рішення сплатити до Державного бюджету України штраф у розмірі 12000,00 грн. Вказане рішення направлено ліцензіату 16.07.2018 (а. с. 9).

Згідно з рішенням № 1432 від 06.09.2018 "Про звернення до суду про стягнення штрафу" Національна рада вирішила звернутись до суду про стягнення штрафу з відповідача (а. с. 8).

Станом на 01.10.2018 ТОВ "Телесистеми України" не надало документального підтвердження факту сплати штрафу.

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення у позовній заяві зазначає, що у зв'язку з несплатою штрафу в розмірі 12000,00 грн. у 30-денний термін з дня повідомлення ліцензіату нараховано пеню за 42 дні (з 21.08.2018 по 01.10.2018) у розмірі 5040,00 грн.

У зв'язку із наведеним позивач зазначає про необхідність стягнення застосованого штрафу та пені в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

Положеннями ч. 9 ст. 40 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" передбачено, що провайдер програмної послуги зобов'язаний:

а) щороку, до 31 березня, оприлюднювати на своєму офіційному веб-сайті та подавати до Національної ради звіт за попередній (звітний) рік діяльності, в якому зазначаються: відомості про будь-які зміни у структурі власності за звітний рік; відомості про всіх кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та пов'язаних осіб (для кожної з осіб - прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса); відомості про осіб, які впродовж звітного року надавали провайдеру програмної послуги фінансування (кредити, позики, фінансову допомогу тощо), якщо загальна сума такого фінансування від однієї особи впродовж звітного року становила 125 і більше мінімальних заробітних плат;

б) розміщувати на своєму офіційному веб-сайті інформацію про структуру власності.

Відповідно до ст. 71 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, їх керівники та працівники, інші суб'єкти господарської діяльності, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Винні в порушеннях несуть цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.

Міру відповідальності та відповідні санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлює суд. У визначених цим Законом випадках санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлюються Національною радою.

Рішення Національної ради щодо застосування штрафних санкцій можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлюється на підставі документальних свідчень, актів перевірки телерадіоорганізацій, звернень визначених цим Законом органів державної влади.

Розрахунок розмірів штрафів здійснюється відповідно до нарахованого розміру ліцензійного збору ліцензіату за видачу ліцензії, не враховуючи умов (зменшення/збільшення), що діє на момент прийняття Національною радою рішення про накладення штрафу. (ч. 11 ст. 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення")

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 75 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" з метою виконання рішення про застосування санкції Національна рада повідомляє ліцензіата про прийняте щодо нього рішення шляхом оприлюднення відповідного повідомлення про прийняте рішення на офіційному веб-сайті Національної ради та надсилає ліцензіату копію відповідного рішення протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. Ліцензіат вважається належно повідомленим Національною радою про прийняте рішення через п'ять днів з моменту надсилання йому копії такого рішення рекомендованим листом. У разі застосування санкції у вигляді штрафу ліцензіат зобов'язаний сплатити штраф у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення. За кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу. У разі несплати ліцензіатом штрафу штраф стягується за рішенням суду.

Таким чином, у разі не оскарження рішення Національної ради щодо застосування штрафних санкцій, ліцензіат зобов'язаний сплатити штраф у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення, а за несвоєчасну сплату нараховується пеня.

Доказів про сплату штрафу в повному обсязі на час розгляду справи, або доказів оскарження рішення про застосування штрафу відповідачем до суду не надано, що є підставою для стягнення штрафу в судовому порядку.

Водночас, колегія суддів не погоджується з висновком в частині відсутності розрахунку суми нарахованої пені, адже така пеня розраховується на підставі ст. 75 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", відповідно до якої за кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу.

Як вбачається з матеріалів справи Рішення Національної ради від 12.07.2018 № 982 "Про накладення штрафу" було направлено відповідачу 16.07.2018 року, а тому з огляду на приписи статті 75 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" відповідач повинен був сплатити штраф до 21.08.2018 року.

У зв'язку з несплатою відповідачем штрафу у тридцяти денний термін з дня повідомлення ліцензіату про накладення штрафу, останньому було нарахована пеня за 42 дні, а саме з 21.08.2018 року по 01.10.2018 (дата звернення до суду з позовною заявою) у розмірі 1% відсотка від суми штрафу в розмірі 5040 грн. (42 дні * 120 грн.).

За наведеного, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до вимог ст.317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що неправильне застосування норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи в частині відмови у стягненні пені в розмірі 5040,00 грн., а тому рішення суду першої підлягає скасуванню у зазначеній частині.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення - задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2018 року в частині відмови у стягненні пені в розмірі 5040,00 грн. - скасувати.

Адміністративний позов Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телесистеми України" про стягнення штрафних санкцій - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Телесистеми України" ( ЄДРПОУ 34726705) на користь Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (ЄДРПОУ 0006392) пеню, у розмірі 5040,00 грн. (п'ять тисяч сорок гривень) за реквізитами: УДКСУ в Шевченківському районі м. Києва, код ЗКПО 37995466, р/р 31111056026011 в Казначействі України (ЕАП) у м. Києві, МФО 899998. Поле призначення платежу:+;2659;101;;;;;; сплата штрафу згідно з рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 12.07.2018 № 982,без ПДВ.

В іншій частині Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2018 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя В.В.Файдюк

суддя Є.В.Чаку