12 березня 2019 року м. Дніпросправа № 182/1140/17 (6-а/0182/40/2018)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Головко О.В., Суховарова А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на ухвалу Нікопольського міськрайонного суду від 21 листопада 2018 року (суддя суду 1 інстанції Тихомиров І. В.) за заявою Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04.04.2017 року зобов'язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.
09.10.2018 року Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації до суду подав заяву про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, в якій просив змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на стягнення з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на користь позивача щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду від 21 листопада 2018 року у задоволенні заяви про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення відмовлено.
В апеляційній скарзі заявник, посилаючись на порушення судом першої інстанції
норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для вирішення питання, просить скасувати ухвалу та змінити спосіб і порядок постанови суду.
Апеляційну скаргу обгрунтовано тим, що звернення до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення залишається єдиною можливістю для забезпечення виконання судового рішення в повному обсязі. Головним розпорядником бюджетних коштів по КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» є Міністерство соціальної політики України, яким кошти на виконання судових рішень не виділялись на ці видатки. Відповідно до положення статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. При цьому, Департамент є розпорядником бюджетних коштів за окремими бюджетними програмами із соціального захисту населення, утримується виключно за рахунок бюджетних коштів і не має у розпорядженні власних коштів. Таким чином, єдиний спосіб виконати судове рішення - це змінити спосіб його виконання із зобов'язання виплатити кошти на стягнення коштів на користь стягувача, яке повинно виконуватися в порядку примусового виконання органами державної казначейської служби.
У відповідності до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Матеріалами справи підтверджено, що постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04.04.2017 по справі №182/1140/17 (провадження №2-а/0182/237/2017) зобов'язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.(а. с. 19-22)
Державний виконавець звертався до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення, ухвалою від 06.11.2017 року судом у задоволенні подання відмовлено.
Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації подано заяву про зміну способу а порядку виконання судового рішення - постанови Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04.45.2017 по справі №182/1140/17.
За приписами частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції з 15.12.2017 року) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
При цьому, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. (частина 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції з 15.12.2017 року))
Відповідно до частин 1, 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Для відновлення права ОСОБА_2 щодо проведення перерахунку та виплати йому відповідних соціальних виплат постановою суду, яка набрала законної сили зобов'язано Департамент здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_2 щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання зазначеної постанови Департаментом здійснено нарахування ОСОБА_2 разової грошової допомоги до 5 травня в сумі 4450 грн. Зазначена сума на час розгляду питання про зміну способи чи порядку виконання судового рішення не виплачена у зв'язку з ненадходженням до Департаменту відповідних коштів із державного бюджету.
Відтак, встановлені обставини не дають підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 378 КАС України, було б підставою для зміни способу чи порядку його виконання, адже виплата нарахованих сум буде здійснена Департаментом після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Крім того, зміна способу виконання такої постанови із зобов'язання виплатити зазначену допомогу на стягнення конкретної суми цієї допомоги потягне за собою зміну постанови по суті, вихід за межі позовних вимог та вирішення питань, що не були предметом дослідження судом при розгляді справи.
За таких обставин, зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом відповідно до статті 162 КАС України в минулій редакції при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
За викладених обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення заяви про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування ухвали суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації - залишити без задоволення.
Ухвалу Нікопольського міськрайонного суду від 29 листопада 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з 12.03.2019 та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров