Справа № 2340/4299/18 Суддя (судді) першої інстанції: А.В. Руденко
12 березня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Шурка О. І.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.12.2018, -
Позивач звернувся з позовом до виконавчого комітету Черкаської міської ради та просив визнати протиправним і скасувати рішення №611 від 24.07.2018 «Про демонтаж рекламоносіїв фізичної особи-підприємця ОСОБА_3».
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 позовні вимоги залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, відсутні клопотання від учасників справи про розгляд справи за їх участю, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 311 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що 30.06.2006 між позивачем фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 був укладений договір №10 про надання права тимчасового користування місцем/місцями на розміщення зовнішньої реклами у м. Черкаси строком дії до 01.02.2011.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №103 від 01.02.2006 позивачу був наданий дозвіл на розміщення рекламних щитів з підсвічуванням розміром 3,0 х 6,0 м терміном на 5 років, за адресами, згідно переліку.
04.11.2011 між позивачем та відповідачем був укладений договір №215, згідно умов якого відповідач тимчасово надає позивачу місця для розташування спеціальних конструкцій, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Черкаси, або повноваження щодо розпорядження яких здійснюють органи місцевого самоврядування м. Черкаси, згідно підпункту «а» пункту 3.4 якого позивач зобов'язувався одержати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами у встановленому порядку, дотримуватись вимог Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси, правил забудови і благоустрою території та чинного законодавства.
07.06.2018 Управлінням інспектування Черкаської міської ради у зв'язку з відсутністю дозволу на розміщення був винесений припис про усунення порушень Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Черкаси власнику рекламного засобу (розповсюджувачу зовнішньої реклами) фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 на рекламний засіб - щитові установки розміром 3,0 х 6,0 м., розміщені за адресами:
- по вул. Гагаріна, навпроти будинку №55, (непарна сторона);
- по вул. Гагаріна, навпроти будинку №21.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення припис від 07.06.2018 був отриманий позивачем 13.06.2018.
13.06.2018 Управлінням інспектування Черкаської міської ради у зв'язку з відсутністю дозволу на розміщення був винесений припис про усунення порушень Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Черкаси власнику рекламного засобу (розповсюджувачу зовнішньої реклами) фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 на рекламний засіб - щитові установки розміром 3,0 х 6,0 м., розміщені за адресами:
- вул. Благовісна, 363;
- на розі вулиць Надпільної та вул. В'ячеслава Чорновола (біля магазину «АТБ»);
- вул. Благовісна, 343;
- вул. Благовісна, 291;
- на розі вул. Благовісної та вул. В'ячеслава Чорновола;
- вул. Надпільна, 411;
- на розі вул. В'ячеслава Чорновола, на перехресті з вул. Чіковані (непарна сторона);
- просп. Хіміків, біля школи №10;
- просп. Хіміків, біля парку Хіміків;
- вул. Михайла Грушевського, 91.
13.06.2018 Управлінням інспектування Черкаської міської ради у зв'язку з відсутністю дозволу на розміщення був винесений припис про усунення порушень Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Черкаси власнику рекламного засобу (розповсюджувачу зовнішньої реклами) фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 на рекламний засіб - щитові установки розміром 3,0 х 6,0 м., розміщені за адресами:
- по вул. Одеська, булі зупинки громадського транспорту «Крилова», навпроти АЗС «Аміс» (парна сторона);
- по вул. Одеська, навпроти будинку №8/1 (парна сторона);
- по вул. Сумгаїтська, біля будинку №9, навпроти АЗС «Shell» (непарна сторона);
- по вул. Сумгаїтська, поряд із зупинкою громадського транспорту «Богдан» (непарна сторона);
- по вул. Сумгаїтська, поряд з будинком №17 (непарна сторона);
- по вул. Сумгаїтська, 1/3, поряд зі складом-магазином «Вагонка»;
- по вул. 30-річчя Перемоги, на перехресті з вул. Сумгаїтська (на розподільчому трикутнику);
- по вул. 30-річчя Перемоги, навпроти будинку №16, поряд із зупинкою громадського транспорту «Парк Перемога» (парна сторона);
- по вул. Смілянська, на виїзді з міста (парна сторона, біля аеропорту).
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення приписи від 13.06.2018 були отримані позивачем 20.06.2018.
24.07.2018 виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №611 про самостійний за власний рахунок демонтаж позивачем належних йому стаціонарних рекламних засобів (рекламних щитів розміром 3 х 6 м.), розміщених за адресами:
- по вул. Одеській біля зупинки громадського транспорту «Крилова» (навпроти АЗС «Амік»);
- по вул. Одеській навпроти будинку №8/1;
- по вул. Сумгаїтській біля будинку №9 (навпроти АЗС «Shell»);
- по вул. Сумгаїтській біля зупинки громадського транспорту «Завод «Богдан»;
- по вул. Сумгаїтській біля будинку №17;
- по вул. Сумгаїтській біля будівлі №1/3 (поряд зі складом-магазином «Вагонка»);
- по вул. 30-річчя Перемоги в районі перехрестя з вул. Сумгаїтською (на розподільчому трикутнику);
- по вул. 30-річчя Перемоги навпроти будинку №16 (поряд з зупинкою громадського транспорту «Парк Перемоги»);
- по вул. Смілянській на виїзді з міста (біля аеропорту);
- по вул. Благовісній біля будинку №363;
- на розі вул. Надпільної та вул. В'ячеслава Чорновола (біля магазину «АТБ»);
- по вул. Благовісній біля будинку №343;
- по вул. Благовісній біля будинку №291;
- на розі вул. Благовісній та вул. В'ячеслава Чорновола;
- по вул. Надпільній біля будинку №411;
- на розі вул. В'ячеслава Чорновола та вул. Чіковані;
- по просп. Хіміків біля школи №10;
- по просп. Хіміків, біля парку «Хіміків»;
- по вул. Михайла Грушевського біля будинку №91;
- по вул. Гагаріна навпроти будинку №55;
- по вул. Гагаріна навпроти будинку №21.
Не погоджуючись із рішенням відповідача №611 від 24.07.2018 позивач оскаржив його до суду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені законодавством, так як підставою демонтажу є відсутність дозволу на розміщення рекламо носіїв.
Подаючи апеляційну скаргу, апелянт вказує, що згідно з наданих позивачем платіжних доручень №347,19,47,78,95,356,120 вбачається повна та своєчасна сплата орендної плати за розміщення об'єктів зовнішньої реклами згідно договору №216 від 04.11.2011 року.
За період з 2018 року позивач щомісячно сплачує орендну плату в розмірі 10 000,00 грн.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про рекламу» передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів що надаються виконавчими органами, сілких, селищних, міських рад та в порядку встановленими цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. При видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Пунктом 3, 4 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою КМУ від 29.12.2003 року № 2067 зазначено, що за змістом яких зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил. Зовнішня реклама розміщується на територіях, будинках, спорудах за згодою їх власників або уповноважених їх органів з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою територій населених пунктів.
Пунктом 1 зазначених Правил передбачено, що дозвіл це документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці. Відповідно до п.20 цих Правил видача дозволу реєструється в журналі реєстрації.
Пунктом 13 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що питання надання дозволу, в порядку встановленому законодавством на розміщення реклами є власними (самоврядними) повноваженнями віднесеними до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Рішенням Черкаської міської ради №752 від 17.06.2009 затверджено Порядок розміщення зовнішньої реклами у м. Черкаси. (далі - Порядок №752).
Згідно пункту 2.1 Порядку №752 самовільно встановлений рекламний засіб - рекламний засіб, що розміщений без виданого у встановленому порядку дозволу; після прийняття виконавчим органом рішення про відмову у продовженні дозволу або його скасування; у місці, яке не відповідає місцю, визначеному дозволом.
Відповідно до пункту 12.4 Порядку №752 спеціальні конструкції підлягають демонтажу в випадках, зокрема: в разі, коли термін дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами закінчився і не був продовжений у встановленому порядку; спеціальна конструкція розміщена самовільно (без дозволу на розміщення); в разі невідповідності технічних характеристик рекламного засобу та/або місця його встановлення виданому дозволу на розміщення зовнішньої реклами; невідповідність виданому дозволу та/або технічній документації на рекламоносій.
Відповідно до пункту 12.5 Порядку №752 в разі встановлення власника рекламного засобу (розповсюджувача зовнішньої реклами) Інспекція направляє йому припис з вимогою про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у 15-денний термін з дня отримання припису. Припис направляється в письмовій формі поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається уповноваженому представнику власника рекламного засобу (розповсюджувачу зовнішньої реклами) особисто під підпис. До Припису додається акт обстеження рекламного засобу та місця його розміщення за підписами представник Інспекції та інших осіб, в якому фіксуються виявлені порушення.
Згідно пункту 12.6 Порядку №752 власник рекламного засобу (розповсюджувача зовнішньої реклами) зобов'язаний усунути порушення, зазначені в приписі та повідомити про це Інспекцію в письмовій формі у 15-денний термін з дня отримання припису.
Відповідно до пункту 12.7 Порядку №752 контроль за виконанням приписів здійснює Інспекція. У разі невиконання вимог, зазначених у приписі, керівник Інспекції звертається з відповідним поданням до робочого органу з метою підготовки ним та винесення на розгляд виконавчого комітету міської ради проекту рішення щодо демонтажу рекламних засобів. У поданні зазначається перелік рекламних засобів, що підлягають демонтажу, із зазначенням місця розташування рекламного засобу, причин його демонтажу та надаються копії матеріалів проведеної перевірки з фотокарткою об'єкту перевірки. Після прийняття виконавчим комітетом рішення про демонтаж рекламних засобів Інспекція організовує їх демонтаж.
Як встановлено під час апеляційного розгляду, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №103 від 01.02.2006 надано дозвіл позивачу на розміщення рекламних щитів, на підставі договору між Позивачем та Відповідачем 30.06.2006 № 10 про надання права тимчасового користування місцем/місцями на розміщення зовнішньої реклами у м. Черкаси - термін дії договору 01.02.2011 (п.3.1 Договору).
Позивач не надано доказів отримання дозволу на новий термін, отже, рекламні засоби згідно пункту 12.4 Порядку №752 підлягають демонтажу.
Щодо посилання апелянта на сплату орендної плати за розміщення реклами здійснену у 2018 році колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із абз. 10 ч. 1 ст. 1, ч. 6 ст. 4-1 Закону №2806-IV, принцип мовчазної згоди - принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.
У разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано або не направлено документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі, то через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Копія заяви (опису прийнятих документів) з відміткою про дату їх прийняття є підтвердженням подачі заяви та документів адміністратору або дозвільному органу.
Так як позивачем не подавалася заява на отримання дозволів відтак, відсутні підстави застосування принципу мовчазної згоди.
04.11.2011 року між Позивачем та Відповідачем укладено договір № 215 із змінами від 03.09.2015 «На тимчасове користування місцем (для розміщення рекламних засобів та встановлення пріоритету на їх розміщення), яке перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Черкаси, або повноваження щодо розпорядження яким здійснюють органи місцевого самоврядування м. Черкаси».
Даним договором визначено переліку місць для розташування рекламних засобів - даних місць лише 10.
Відповідно до п. 3.4 Договору Користувач (Позивач у справі) зобов'язується, зокрема, одержати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами у встановленому порядку.
В порушення даного пункту договору Позивач не отримав дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 24.07.2018 № 611 «Про демонтаж рекламоносіїв ФОП ОСОБА_3.» прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Враховуючи наведене вище та доводи, викладені апелянтом в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в судовому рішенні повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі, та колегія суддів не вбачає підстав для його скасування.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.12.2018- залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
О. І. Шурко
Повний текст постанови виготовлено 12.03.2019