Постанова від 11.02.2019 по справі 826/3022/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/3022/18 Суддя (судді) першої інстанції: Маруліна Л.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді: Собківа Я.М.,

суддів: Степанюка А.Г., Файдюка В.В.

за участю секретаря: Рагімової Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Новини 24 години" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Новини 24 години" до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач в особі Товариства з обмеженою відповідальністю "Новини 24 години" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт - рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №2475 "Про результати позапланової перевірки ТОВ "Новини 24 години" м. Київ (НР №00034-м від 26.06.2016 року, супутникове мовлення, логотип: "NEWSONE") від 21.12.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскаржуваним рішенням відповідача порушено його права, свободи та інтереси, оскільки за твердженням позивача при винесенні даного рішення не було дотримано принципу юридичної визначеності та принципу пропорційності (співрозмірності), а сама перевірка була призначена та проведена відповідачем незаконно.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2018 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Новини 24 години" відмовлено.

Вказане рішення суду мотивовано тим, що під час розгляду справи в суді першої інстанції було підтверджено наявність допущених позивачем порушень вимог Закону України "Про телебачення і радіомовлення", а відтак відсутні підстави для визнання протиправними та скасування спірного рішення відповідача з огляду на правомірність його прийняття.

Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2018 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позов у повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що при винесенні рішення відповідачем було порушено принцип юридичної визначеності, оскільки Постанова Верховної Ради України від 22.12.2016 року №1807-VIII «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2017 році» (із змінами), на думку позивача, містить лише загальний перелік пам'ятних дат і ювілеїв, з огляду на що неможливо порушити нормативно-правовий акт, яким не встановлюється порядок виконання та дотримання цього акту.

Крім цього, апелянт зауважує на тому, що Правила ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам'яті, затверджені Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 23.07.2015 року №1146, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 11.08.2015 року за №967/27412, були прийняті як певний наглядовий акт, що повністю суперечить вимогам регуляторної політики, встановленим Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

07 лютого 2018 року до Шостого апеляційного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому останній просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2018 року - без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на засіданні Національної ради 09.11.2017 року рішенням №2134 призначено позапланову перевірку ТОВ «Новини 24 години», м. Київ, (НР №00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NEWSONE»).

На виконання зазначеного рішення та наказу Голови Національної ради від 15.11.2017 року № 5а/419 відповідачем здійснено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Новини 24 години" (супутникове мовлення, логотип: «NEWSONE»), за результатами якої 06.12.2017 року складено акт № 62 ПП/Кв/С/17 позапланової перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства України та умов ліцензії, в якому зафіксовано ознаку порушення ТОВ "Новини 24 години" вимог пункту б частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення i радіомовлення» (телерадіоорганізація зобов'язана виконувати рішення Національної ради та судових органів) та вимоги пункту 4 Правил ведення мовлення на теле- i радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам'яті (затверджено Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення 23.07.2015 року №1146 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.08.2015 року №967/27412).

Відповідно до копії Витягу з протоколу №42 засідання Національної ради з питань телебачення і радіомовлення 21.12.2017 року на засіданні заслухано звіт про результати позапланової перевірки ТОВ «Новини 24 години» (НР №00034-м від 26.06.2016 року, дата перевірки 06.12.2017 року). Головою Національної ради повідомлено, що під час проведення перевірки зафіксовано наступні порушення: за 21.10.2017 року (День пам'яті - 70 років з дня проведення радянськими каральнорепресивними органами операції «Захід» - масової депортації населення Західної України до Сибіру) відсутність хвилини мовчання о 12:00 год., відсутність до 07:34 год. зображення палаючої свічки, інформацію про День пам'яті було поширено в ефірі після 13:07 год.; за результатами моніторингу мовлення ліцензіата за 27.10.2017 року (День пам'яті - 80 років з часу масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох) зафіксовано відсутність хвилини мовчання о 12:00 год.

На засіданні Національної ради також виступив ОСОБА_1 - представник за довіреністю ТОВ «Новини 24 години», який, зокрема, є уповноваженим представником позивача у справі, яким проінформовано відповідача, що зафіксовані порушення сталися через організаційно-технічний збій. Звернув увагу на відсутність кваліфікованих спеціалістів. Зазначив, що порушення усунуто, розроблено план заходів для уникнення порушень у подальшому. Звернувся до Національної ради із проханням не застосовувати санкцію «оголошення попередження».

Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 09.11.2017 року №2475 визнано порушення ТОВ «Новини 24 години», пункту б частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення i радіомовлення», пункту 4 Правил ведення мовлення на теле- i радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам'яті, затверджених Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення 23.07.2015 року №1146, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 11.08.2015 року №967/27412, Постанови Верховної Ради України від 22.12.2016 року №1807-VIII «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2017 році» (із змінами).

ТОВ «Новини 24 години», м. Київ, НР №00034-м від 26.06.2016 року, оголошено попередження.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, а свої права, свободи та інтереси порушеними, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цим законом.

За приписами статті 13 вказаного Закону, Національна рада здійснює офіційний моніторинг телерадіопрограм, нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення, нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями законодавства у сфері захисту суспільної моралі та застосовує в межах своїх повноважень санкції відповідно до закону.

Між тим, згідно статті 15 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", повноваженнями Національної ради щодо організації та перспектив розвитку телерадіомовлення, зокрема, є: визначення порядку документування, формування, обліку та зберігання телерадіоорганізаціями копій (записів) програм і передач, що виходять в ефір, формування тимчасового архіву та архівного фонду телерадіоорганізацій відповідно до законодавства України.

Згідно положень ч.1, 5 статті 17 цього Закону, Національна рада в межах своїх повноважень приймає регуляторні акти, у тому числі нормативно-правові, а також інші акти індивідуальної дії.

Кожен акт індивідуальної дії Національної ради повинен містити мотивувальну частину, в якій зазначаються щонайменше такі дані:

посилання на норму чинного закону України, яка наділяє Національну раду повноваженнями приймати зазначений акт індивідуальної дії;

обставини, з настанням яких закони України пов'язують виникнення у Національної ради повноважень приймати відповідний акт, а також посилання на докази, якими підтверджується настання таких обставин.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", Національна рада застосовує санкції до порушників законодавства про телебачення і радіомовлення відповідно до вимог Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, визначає правові, економічні, соціальні, організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань відповідно до Конституції України та Закону України "Про інформацію", врегульовані Законом України "Про телебачення і радіомовлення" від 21 грудня 1993 року №3759-XII.

Згідно ч. 4 статті 7 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

За приписами ч.1 статті 70 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", Національна рада здійснює контроль за дотриманням та забезпечує виконання вимог: законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення; Закону України "Про рекламу" щодо спонсорства і порядку розповсюдження реклами на телебаченні і радіомовленні; законодавства про захист суспільної моралі; законодавства про кінематографію щодо квоти демонстрування національних фільмів та щодо розповсюдження чи демонстрування телерадіоорганізаціями творів, розповсюдження і демонстрування яких заборонено законодавством про кінематографію; законодавства про вибори.

Частиною 4 статті 71 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" встановлено, що відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлюється на підставі документальних свідчень, актів перевірки телерадіоорганізацій, звернень визначених цим Законом органів державної влади.

За нормами ч.ч. 1, 2, 5, 6 статті 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради. Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону та/або умов ліцензії. Національна рада приймає рішення про застосування санкцій на підставі наданих документальних свідчень, актів перевірки чи подання визначених цим Законом органів державної влади. Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради.

Рішенням Національної ради № 1233 від 13 листопада 2014 року затверджено Положення про структурні підрозділи Національної ради, зокрема, Положення про відділ моніторингу та аналізу телерадіомовлення управління контролю та аналізу телерадіомовлення (надалі - Положення), основним із завдань якого є здійснення офіційного моніторингу телерадіопрограм телерадіоорганізацій та телерадіопрограм, які надаються у складі програмної послуги.

В пункті 4 Положення зазначено, що відділ моніторингу та аналізу телерадіомовлення: здійснює моніторинг телерадіопрограм телерадіоорганізацій та телерадіопрограм, які надаються у складі програмної послуги, на предмет дотримання вимог чинного законодавства та умов ліцензії; забезпечує роботу моніторингового центру Національної ради; аналізує стан дотримання телерадіоорганізаціями чинного законодавства України, зокрема щодо реклами, виборчого законодавства, авторського права та суміжних прав, кінематографії, спонсорської діяльності, законодавства про мови; аналізує забезпечення свободи слова і масової інформації, прав і законних інтересів телеглядачів і радіослухачів, виробників звукової та візуальної інформації; аналізує результати моніторингу мовлення телерадіоорганізацій; готує аналітичні матеріали, систематизує інформацію щодо суб'єктів телерадіомовлення, які діють на території України; вносить пропозиції щодо розвитку телерадіоінформаційного простору держави; збирає від телерадіоорганізацій України та інших організацій та установ матеріали, документи та іншу інформацію, необхідну для здійснення наглядових повноважень Національної ради; інформує Національну раду про факти порушень законодавства у сфері телебачення і радіомовлення, встановлені під час моніторингу, готує аналітичні та інформаційні матеріали про стан телерадіомовлення в Україні, повідомляє ліцензіатів про дотримання ними законодавства та/або ліцензійних умов і умов ліцензій, надає інформацію за запитами на інформацію в межах своїх повноважень, готує інформаційні матеріали та акти моніторингу для проведення перевірок ліцензіатів; здійснює моніторинг і контроль за якістю спеціального програмування під час проведення Днів скорботи і жалоби та мовлення під час виборів і референдумів.

Згідно пункту 8 Положення, начальник відділу моніторингу та аналізу телерадіомовлення: організовує діяльність відділу із забезпечення реалізації наглядових та контрольних повноважень Національної ради; забезпечує функціонування моніторингового центру Національної ради; здійснює аналіз стану галузі телебачення і радіомовлення, сприяє розвитку та професійному становленню телерадіоорганізацій, узагальнює та аналізує результати моніторингів, складає акти моніторингу; здійснює контроль за виконанням рішень Національної ради, що стосуються програмної політики, дотриманням телерадіоорганізаціями умов чинного законодавства в галузі телебачення і радіомовлення, та доручень начальника управління контролю та аналізу телерадіомовлення.

Водночас, пунктами 2.2 та 2.2. Посадової інструкції головного спеціаліста відділу моніторингу та аналізу телерадіомовлення передбачено, що головний спеціаліст відділу моніторингу та аналізу радіомовлення здійснює моніторинг телерадіопрограм телерадіоорганізацій, а також бере участь (очолює робочі групи) у перевірках телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги щодо дотримання ними умов чинного законодавства та умов ліцензії, складає акти моніторингу.

З наведених норм вбачається, що Нацрада наділена відповідними повноваженнями щодо здійснення моніторингу телерадіопрограм та застосування до телерадіоорганізацій на підставі актів їх перевірки відповідних санкцій, зокрема, оголошення попередження.

Отже, Нацраду наділено саме повноваженнями, зокрема, й щодо здійснення моніторингу телерадіопрограм та застосування до телерадіоорганізацій в межах своїх повноважень, на підставі актів їх перевірки, санкцій (у тому числі, оголошення попередження).

Порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, організації та проведення перевірок, оформлення результатів перевірок ліцензіатів уповноваженими особами Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення здійснюється на підставі Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу, затвердженої рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 08.02.2012 року № 115 (далі - Інструкція), згідно пункту 1 Розділу ІІІ якої Нацрада здійснює наглядові повноваження, зокрема, шляхом здійснення моніторингу телерадіопрограм, а також проведення перевірок (планових або позапланових, виїзних або безвиїзних).

Однією з підстав для проведення позапланової перевірки, відповідно до пункту 3 Розділу ІІІ Інструкції, є виявлення Нацрадою під час проведення моніторингу телерадіопрограм, а також програм, що надаються у складі програмної послуги, ознак порушення ліцензіатом вимог законодавства та/або умов ліцензії.

Отже, аналіз норм чинного законодавства свідчить про відсутність у суду підстав ставити під сумнів законність проведеної перевірки та її результатів, з огляду на що колегія суддів відхиляє твердження позивача щодо незаконності призначення та проведення позапланової перевірки.

Що стосується суті допущених позивачем порушень, колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до пункту 4 Правил ведення мовлення на теле- i радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам'яті затверджених Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення 23.07.2015 року №1146, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11.08.2015 року №967/27412, у день пам'яті телерадіоорганізації зобов'язані внести до телерадіопередач та сітки мовлення такі зміни: поширювати мінімум раз на дві години в ефірному часі інформацію про день пам'яті; припинити трансляцію комедійних та еротичних фільмів, гумористичних передач; під час телетрансляції розмістити на екрані відповідне стилізоване зображення або палаючу свічку, які є доречними до відповідної події; оголосити о 12.00 хвилину мовчання із супроводженням звуку метронома, якщо інше не передбачено відповідним нормативно-правовим актом.

Як вбачається з акту від 06.12.2017 року №62 ПП/Кв/С/17 позапланової перевірки дотримання телерадіоорганізацією ТОВ «Новини 24 години» законодавства України та умов ліцензії, за 21.10.2017 року (День пам'яті - 70 років з дня проведення радянськими каральнорепресивними органами операції «Захід» - масової депортації населення Західної України до Сибіру) зафіксовано відсутність хвилини мовчання о 12:00 год., відсутність до 07:34 год. зображення палаючої свічки, інформацію про День пам'яті було поширено в ефірі після 13:07 год.; за результатами моніторингу мовлення ліцензіата за 27.10.2017 року (День пам'яті - 80 років з часу масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох) зафіксовано відсутність хвилини мовчання о 12:00 год.

Як свідчать матеріали даної справи, на засіданні Національної ради 21.12.2017 року виступив уповноважений представник позивача, яким проінформовано відповідача про те, що «зафіксовані порушення сталися через організаційно-технічний збій. Звернув увагу на відсутність кваліфікованих спеціалістів. Зазначив, що порушення усунуто, розроблено план заходів для уникнення порушень у подальшому. Звернувся до Національної ради із проханням не застосовувати санкцію «оголошення попередження».

Оскільки позивач фактично не заперечує факт наявності з його боку порушень, зафіксованих в акті позапланової перевірки дотримання телерадіоорганізацією ТОВ «Новини 24 години» законодавства України та умов ліцензії від 06.12.2017 року №62 ПП/Кв/С/17, то суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо правомірності рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №2475 "Про результати позапланової перевірки ТОВ "Новини 24 години" м. Київ (НР №00034-м від 26.06.2016 року, супутникове мовлення, логотип: "NEWSONE") від 21.12.2017 року.

За таких обставин, заявлені позивачем вимоги колегія суддів знаходить необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У рішенні ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.

Відповідно до ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального та процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Новини 24 години" залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2018 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Суддя Степанюк А.Г.

Суддя Файдюк В.В.