П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
12 березня 2019 р.м.ОдесаСправа № 540/2226/18
Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й. Дата і місце ухвалення: 10.12.2018р., м. Херсон Дата виготовлення повного тексту: 17.12.2018р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства «Ім.Фрунзе» на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року по справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Ім.Фрунзе» до Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В жовтні 2018 року публічне акціонерне товариство «Ім.Фрунзе» звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, в якому просило суд визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття податкової декларації з податку на прибуток за 2018 рік та вважати податкову декларацію з податку на прибуток ПАТ «Ім.Фрунзе» такою, що подана 19 липня 2018 року.
Позов обґрунтовувало тим, що при поданні 19.07.2018р. підприємством податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2018 рік Головним управлінням ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі не прийнято її як податкову звітність з причин порушення вимог наказу Міндоходів України від 29.11.2013р. №729, а саме: у зв'язку з відсутністю форми за кодом J0100516 в довіднику звітних документів. Такі дії позивач вважає незаконними з посиланням на те, що статтею 49 ПК України єдиною підставою для відмови в прийнятті податкової декларації засобами електронного зв'язку в електронній формі визначено недійсність електронного цифрового підпису платника податків, у тому числі у зв'язку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа, за умови, що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Відповідно до ухвали від 01.11.2018 року (а.с.1-2), справу розглянуто судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, публічне акціонерне товариство «Ім.Фрунзе» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення від 10.12.2018р. з прийняттям нового судового рішення - про задоволення позову.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом не враховано, що позивач, як виробник сільськогосподарської продукції, подав податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2018 рік, яка відповідає коду електронної форми податкової звітності для виробника сільськогосподарської продукції - J0100516. Після втрати чинності статтею 209 Податкового кодексу України інші норми цього Кодексу діють та регламентують подання звітності виробнику сільськогосподарської продукції з 1 липня минулого звітного до 30 червня поточного звітного року.
Апелянт вважає, що втрата чинності статтею 209 ПК України не позбавляє статусу ПАТ «Ім.Фрунзе», як виробника сільськогосподарської продукції, так як дана норма була скасована з метою ліквідації спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, а не з метою скасування особливого звітного періоду щодо податку на прибуток.
Головне управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Відповідач зазначає, що у зв'язку з втратою чинності ст.209 ПК України з 01.01.2017р. закінчилося застосування звітного періоду, передбаченого п.п.137.4.1 п.137.4 ст.137 Кодексу, та виробники сільськогосподарської продукції звітують з податку на прибуток підприємств в загальному порядку. Реєстр електронних форм податкових документів розміщено на офіційному веб-порталі ДФС, зокрема, платниками податку на прибуток підприємств, що подають звітність засобами електронного зв'язку, для базового звітного період рік обирається електронна форма за кодом J0108104.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 19.07.2018р. ПАТ «Ім. Фрунзе» засобами телекомунікаційного зв'язку направило на адресу відповідача податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2018 рік: виробника сільськогосподарської продукції.
Того ж дня на електронну пошту позивача надійшла квитанція № 1, результат обробки: документ не прийнято; виявлені помилки: порушено вимоги наказу Міндоходів України від 29.11.2013р. №729, а саме: Форма відсутня в Довіднику звітних документів - код J0100516, форма не приймається в періоді: «Рік, 2018р».
Не погоджуючись з правомірністю дій податкового органу щодо неприйняття податкової звітності ПАТ «Ім. Фрунзе» оскаржило їх в судовому порядку.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що платник податків зобов'язаний подавати податкову звітність у спосіб, у порядку та у формі, визначені чинним законодавством України, яке регулює дані правовідносини. При цьому, на автора електронного документу покладається обов'язок щодо контролю за введенням даних, їх повнотою та достовірністю при створенні електронного документу. Враховуючи, що дійсний код електронної форми податкової звітності для виробника сільськогосподарської продукції - j0108104, оприлюднений належним чином, через офіційний веб-сайт ДФС України, то позивач зобов'язаний слідкувати за актуальністю реквізитів форм звітності та використовувати їх при подачі даної звітності. А відтак, за висновками суду першої інстанції, подання ПАТ «Ім. Фрунзе» електронної звітності - податкової декларації з податку на прибуток за 2018 рік за формою j0100516 є поданням документу неналежної форми.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно п.46.5 ст.47 ПК України форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 46.6 ст.46 Кодексу передбачено, що якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов'язаний оприлюднити нові форми звітності.
Відповідно до п.48.7 ст.48 ПК України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених п.46.4 ст.46 цього Кодексу.
Пунктом 49.8 статті 49 ПК України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно із пунктом 49.9 статті 49 ПК України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Відповідно до п.49.3 ст.49 Кодексу єдиною підставою для відмови у прийнятті податкової декларації засобами електронного зв'язку в електронній формі є недійсність електронного цифрового підпису такого платника податків, у тому числі у зв'язку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки.
Згідно з положеннями пунктів 49.10, 49.11 статті 49 ПК України відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється. У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Відповідно до п.137.5 ст.137 ПК України річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податків: а) платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році; б) виробників сільськогосподарської продукції; в) платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, визначальною умовою для встановлення загального або спеціального податкового (звітного) періоду для виробників сільськогосподарської продукції, є визначення такого виробника сільськогосподарської продукції відповідно до ст.209 ПК України. Однак, з 01.01.2017р., у зв'язку з втратою чинності ст.209 ПК України, закінчилося застосування звітного періоду, передбаченого ст.137 Кодексу, та виробники сільськогосподарської продукції звітують з податку на прибуток підприємств у загальному порядку.
Відповідно до абз. в) п.137.5 ст.137 ПК України податковим (звітним) періодом для ПАТ «Ім. Фрунзе» є календарний рік.
За 2018 рік суб'єкт господарювання повинен подавати податкову декларацію з податку на прибуток та фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами затверджено наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017р. №557, пунктом 2 розділу І якого, серед іншого, передбачено, що формат (стандарт) електронного документа - формалізований опис складу та структури показників електронного документа, затверджений в установленому законодавством порядку, який розміщується та підтримується в актуальному стані на офіційному веб-порталі ДФС.
Згідно п.7, п.8 розділу ІІ Порядку №557 електронні форми документів у форматі за стандартом на основі специфікації eXtensibleMarkupLanguage (XML) оприлюднюються на офіційному веб-порталі ДФС. У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 29.11.2013р. №729 «Про затвердження Формату (стандарту) електронного документа звітності суб'єктів господарювання та Опису довідників, що публікуються з Форматом (стандартом) електронного документа звітності суб'єктів господарювання» затверджені: Формат (стандарт) електронного документа звітності суб'єктів господарювання та Опис довідників, що публікуються з Форматом (стандартом) електронного документа звітності суб'єктів господарювання.
Реєстр електронних форм податкових документів розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.
Таким чином, платник податків зобов'язаний подавати податкову звітність у спосіб, порядку та у формі, визначені чинним законодавством України.
В матеріалах справи міститься реєстр електронних форм податкових документів, які розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України, з якого вбачається, що оприлюдненим кодом електронної форми податкової звітності для виробника сільськогосподарської продукції є j0108104. А відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що подання ПАТ «Ім. Фрунзе» електронної звітності - податкової декларації з податку на прибуток за 2018 рік за формою j0100516 є поданням документу неналежної форми, на підставі чого за результатами автоматизованої перевірки у першій квитанції позивачу повідомлено про неприйняття такого електронного документа.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги ПАТ «Ім. Фрунзе» висновків суду не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги та скасування рішення суду першої інстанції від 10 грудня 2018 року немає.
Відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Ім.Фрунзе» залишити без задоволення, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст судового рішення виготовлений 12 березня 2019 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук