Постанова від 12.03.2019 по справі 2140/1629/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2019 р.м.ОдесаСправа № 2140/1629/18

Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Шляхтицького О.І.,

суддів: Потапчука В.О., Семенюка Г.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області, Каховської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У серпні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області та зобов'язати відповідача призначити йому з 06 лютого 2018 року згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 щомісячну адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщеній особі.

В обґрунтування позову було зазначено, що рішенням комісії від 06 березня 2018 року відмовлено у виплаті допомоги як внутрішньо переміщеній особі з підстав не проживання за вказаною адресою, однак позивачем зазначено, що він проживає за вказаною ним адресою та має право на отримання допомоги як внутрішньо переміщена особа.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року позовні вимоги було задоволено.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області подало апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні відмовити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення з огляду на таке.

Обставини справи.

Судом першої інстанції було встановлено, що позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області із заявою від 06 лютого 2018 року для призначення щомісячної адресної допомоги. Своїм фактичним місцем проживання зазначив АДРЕСА_1.

Управління праці та соціального захисту населення Каховської РДА здійснило перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

За результатами перевірки був складений акт обстеження побутових умов сім'ї від 14 лютого 2018 року за адресою АДРЕСА_1. У цьому акті вказано, що ОСОБА_2 на час перевірки відсутній. Зі слів матері винаймає житло і працює у Новій Каховці. Підпис особи пояснення якої відображені в акті відсутній, зазначено, що дана особа від підпису відмовилась.

06 березня 2018 року Комісією з вирішення питань, пов'язаних із призначенням державної соціальної допомоги прийнято рішення про відмову у подовженні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеній особі у зв'язку із встановленням факту його не проживання за вказаною у заяві адресою.

Розпорядженням голови Каховської районної державної адміністрації Херсонської області від 14 березня 2018 р. № 77 у 4 пункті, відмовлено у подовженні виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_2.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що обставини які покладені в основу розпорядження, яким відмовлено у подовженні виплати щомісячної адресної допомоги позивачеві, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду. Посилання відповідачів на пояснення особи, яка відмовилась поставити підпис під своїми свідченнями суд до уваги не взяв, оскільки інформація отримана у такий спосіб не може свідчити про будь-яку подію, у даному випадку відсутність особи за своїм місцем проживання.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції помилковими і такими, що не відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України та Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою КМУ «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08 червня 2016 року № 365

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі Порядок), затвердженого Постановою КМУ «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08 червня 2016 року № 365 цей Порядок визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За змістом пунктів 5-10 Порядку вбачається, що для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) соціальних виплат надсилає запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України", який протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого запиту надсилає відповідну електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

За результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Під час обстеження матеріально-побутових умов сім'ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов'язку.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (крім осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.

Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 р., № 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати.

Згідно пунктів 11 та 12 Порядку комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання.

За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.

Також, комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати (пункт 13 Порядку).

Крім того, згідно до пункту 1 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08 червня 2016 року № 365 передбачено, що цей Порядок визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до абзацу 2 пункту 12 вказаного порядку соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

З наведеного вбачається, що діючим законодавством поставлено в залежність призначення (відновлення) та провадження виплати (після призначення) соціальної виплати від наявності/відсутності заявника за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.

За результатами перевірки був складений акт обстеження побутових умов сім'ї від 14 лютого 2018 року за адресою АДРЕСА_1. У цьому акті вказано, що ОСОБА_2 на час перевірки відсутній. Зі слів матері винаймає житло і працює у Новій Каховці. Підпис особи пояснення якої відображені в акті відсутній, зазначено, що дана особа від підпису відмовилась.

Суд першої інстанції вважав, що акт на який посилаються відповідачі не може бути врахований як доказ відсутності позивача за зазначеною адресою, оскільки викладена в ньому інформація ні ким крім інспектора не підтверджена. Разом з тим, колегія суддів зазначає, що складання вказаного акту, разом з інформацією, що підлягає зазначенню в ньому, передбачено самим Порядком.

Також, судом було зазначено, що в разі відмови від підпису акта матір'ю, інспектор повинен був вжити заходів щодо зібрання інших доказів на підтвердження інформації викладеної к акті.

Водночас, Порядком не покладено на інспектора обов'язку та не надано йому прав, як суб'єкту владних повноважень, який повинен діяти виключно на підставі законодавства та в межах повноважень, вживати заходів щодо зібрання інших доказів на підтвердження інформації викладеної к акті.

Також, колегія суддів зазначає про належність та допустимість декларації ОСОБА_3 від 10 липня 2018 року, як доказ того, що за вказаною позивачем адресою він не проживає. Так, в Розділі 2 (Дані про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) було зазначено, що фактично проживаючих осіб без реєстрації немає. Натомість суд першої інстанції лише зазначив, що декларація не є документом, що може підтверджувати зазначені обставини, однак, не навів жодної аргументації такого висновку.

Водночас, колегія суддів не приймає до уваги акт від 09 січня 2018 року, який підписаний старостою села, депутатами та сусідами, який підтверджує (на думку позивача) факт проживання позивача за вказаною ним у заяві адресою, оскільки вказаний акт хронологічно складений раніше ніж була проведена перевірка (14 лютого 2018 року), а тому в принципі не може встановлювати факти, що могли відбутись після його складання.

Окремо, колегія суддів зазначає, що не призначення позивачу допомоги з 06 лютого 2018 року не позбавляє його права на щомісячну адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщеній особі, однак пункт 4 Порядку передбачає, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються виключно за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновків щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, а тому, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 317 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення, яким адміністративний позов слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області - задовольнити, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року - скасувати.

Прийняти по справі постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області, Каховської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів у випадках, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Шляхтицький О.І.

Судді Семенюк Г.В. Потапчук В.О.