26 лютого 2019 року м. Дніпросправа № 1140/2615/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі
апеляційну скаргу виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області
на рішення Кіровоградського окружний адміністративний суду від 27 листопада 2018 року (головуючий суддя Сагун А.В.)
у справі № 1140/2615/18
за позовом рекламного агентства «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю
до виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління житлово-комунального господарства архітектури та містобудування Олександрійської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення, -
Рекламне агентство «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернулося до суду з позовом, в якому просило (з урахуванням уточнень а.с. 26) визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області № 561 від 06.09.2018 «Про розірвання Договору та скасування дозволу на розміщення зовнішньої реклами».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно в односторонньому порядку розірвано укладений договір. Також відповідач скасував наданий дозвіл від 20.06.2014 № 1/14 рекламному агентству «СТАР» у формі товариства з обмеженою відповідальністю на розміщення рекламний засобів з підстав, не передбачених чинним законодавством.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.09.2018 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області №561 від 06.09.2018 про розірвання договору, оскільки в цій частині позовні вимоги підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
Щодо іншої частини позовних вимог, а саме: визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області №561 від 06.09.2018 про скасування дозволу на розміщення зовнішньої реклами Кіровоградський окружний адміністративний суд ухвалою від 28.09.2018 відкрив провадження в адміністративній справі № 1140/2615/18
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області № 561 від 06.09.2018 «Про розірвання договору та скасування дозволу на розміщення зовнішньої реклами» в частинні скасування дозволу від 20.06.2014 № 1/14 рекламному агентству «СТАР» у формі товариства з обмеженою відповідальністю на розміщення рекламний засобів розміром 3,0 х 6,0 метрів: на розі пр. Соборного (Леніна) та вул. Героїв Сталінграда (тристоронній); на розі Кременчуцького шосе та пров. Марь'ївського (Котовського) (односторонній); по вул. Садовій навпроти автовокзалу (двосторонній); на пл. Привокзальній (односторонній); по вул. 6-го Грудня біля будинку № 135 (двосторонній); по вул. 6-го Грудня біля будинку № 143 (двосторонній); по вул. Першотравневій біля будівлі № 5 (односторонній); по вул. Першотравневій біля будівлі № 9 (двосторонній); по вул. Першотравневій в районі мосту через р. Інгулець (двосторонній); по вул. Перспективній (50 років Жовтня) біля будинку № 52 (односторонній); по вул. Калініна біля будинку № 67 (односторонній); на пл. Покровській (Кірова) біля будівлі № 10 (односторонній).
Суд встановив, що відповідач не мав правових підстав, передбачених ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» для анулювання документу дозвільного характеру, а тому відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень при винесенні рішення від 06.09.2018 № 561 «Про розірвання договору та скасування дозволу на розміщення зовнішньої реклами».
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - виконавчий комітет Олександрійської міської ради Кіровоградської області подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідач зазначає, що на підставі прийнятого ним рішення від 22.05.2014 № 385 між управлінням житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради та рекламним агентством «СТАР» у формі товариства з обмеженою відповідальністю 20.06.2014 укладений договір № 1/14 тимчасового користування місцем розташування рекламного засобу та надано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами № 1/14 від 20.06.2014 терміном на 5 (п'ять) років.
На прохання управління надати рекламну площу для розміщення соціальної реклами з 18.06.2018 позивач відмовив, посилаючись на те, що рекламні конструкції розташовані за відповідними адресами, начебто вже включені до програм резервування для проведення рекламних компаній та розміщені на зазначених конструкціях, тому не має можливості розмістити соціальну рекламу. Крім того, позивачем висунута вимога щодо надання макету соціальної реклами для проведення аналізу на відповідність усім вимогам чинного законодавства України, після чого у разі відсутності у них порушень РА «СТАР» у формі ТОВ надасть перелік адрес рекламних конструкцій, для розміщення соціальної реклами.
Такі дії позивача прямо порушують права відповідача та суперечать законодавству щодо розміщення зовнішньої реклами, не відповідають положенням Договору, Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Олександрії, що стало підставою, у відповідності до п. 2.2 Договору, для прийняття оскаржуваного рішення від 06.09.2018 № 561 «Про розірвання договору та скасування дозволу на розміщення зовнішньої реклами».
При вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що виконавчий комітет міської ради може розглядати питання скасування дозволів достроково у разі невиконання зобов'язань за договором про тимчасове користування місцем для розміщення рекламного засобу, а отже рішення виконавчого комітету від 06.09.2018 № 561 є таким, що відповідає вимогам законодавства України про розміщення зовнішньої реклами та не порушує прав чи інтересів позивача.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, вважає за необхідне зазначити наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, на підставі рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області № 385 від 22.05.2014 рекламному агентству «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю надано дозвіл № 1/14 на розміщення зовнішньої реклами у м. Олександрія (12 рекламних засобів) на п'ять років починаючи з 22.05.2014 (а.с. 18, 23).
На виконання п. 2 Рішення № 385 від 22.05.2014 позивачем з Управлінням житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради укладений Договір № 1/14 тимчасового користування місцем розміщення рекламного засобу від 20.06.2014, згідно п.5.6 якого позивач зобов'язався за вимогою Управління щомісяця терміном на 1 тиждень надавати рекламну площу для розміщення соціальної реклами (а.с. 19).
11.06.2018 Управління звернулось до позивача з листом № 07-414, з вимогою надати 5 рекламних засобів з метою розміщення на останніх соціальної реклами в період з 18.06.2018 (а.с. 24).
Позивач листом № 13142 від 14.06.2018 запросив макет запланованої до розміщення соціальної реклами (з метою перевірки рекламної кампанії вимогам Закону України «Про рекламу») та повідомив про готовність здійснити розміщення соціальної реклами на вільних рекламних поверхнях (а.с. 25).
Дані обставини розцінені відповідачем як порушення позивачем п. 5.6 Договору №1/14 та стали підставою для прийняття відповідачем рішення від 06.09.2018 № 561 «Про розірвання договору та скасування дозволу на розміщення зовнішньої реклами» (а.с. 28).
Зазначеним рішенням відповідачем зобов'язано управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудуванні міської ради розірвати договір тимчасового користування місцем розташування рекламного засобу від 20.06.2014 № 1/14 та вирішено скасувати дозвіл від 20.06.2014 № 1/14 рекламному агентству 2СТАР» у формі товариства з обмеженою відповідальністю на розміщення рекламний засобів розміром 3,0 х 6,0 метрів:
-на розі пр. Соборного (Леніна) та вул. Героїв Сталінграда (тристоронній);
-на розі Кременчуцького шосе та пров. Марь'ївського (Котовського) (односторонній);
-по вул. Садовій навпроти автовокзалу (двосторонній);
-на пл. Привокзальній (односторонній);
-по вул. 6-го Грудня біля будинку № 135 (двосторонній);
-по вул. 6-го Грудня біля будинку № 143 (двосторонній);
-по вул. Першотравневій біля будівлі № 5 (односторонній);
-по вул. Першотравневій біля будівлі № 9 (двосторонній);
-по вул. Першотравневій в районі мосту через р. Інгулець (двосторонній);
-по вул. Перспективній (50 років Жовтня) біля будинку № 52 (односторонній);
-по вул. Калініна біля будинку № 67 (односторонній);
-на пл. Покровській (Кірова) біля будівлі № 10 (односторонній).
Позивач, вважаючи такі дії протиправними, звернувся із даним позовом до суду.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про протиправність рішення відповідача про скасування дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Відповідно до частини першої ст. 2 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР, цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України.
Згідно з частиною першою ст. 1 Закону № 270/96-ВР, зокрема, зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до частини першої ст. 16 Закону № 270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Також відповідно до п.13 ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. №280/97-ВР надання дозволу на розміщення реклами належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад як повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.
Підзаконним нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах та визначає порядок надання дозволів на розміщення такої реклами, є Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року №2067.
Згідно з п. 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року №2067, дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Відповідно до п. 3 Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил; видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV дозвільна система у сфері господарської діяльності - це сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, адміністраторами та суб'єктами господарювання у зв'язку з видачею документів дозвільного характеру, переоформленням, анулюванням документів дозвільного характеру.
Документ дозвільного характеру - це, зокрема, дозвіл, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Отже, видача дозволу на розміщення зовнішньої реклами, в тому числі його продовження та анулювання, є дозвільною процедурою у розумінні статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», тому на дану процедуру поширюються норми зазначеного Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2806-IV виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються, зокрема, вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру та строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа.
За правилами ч.1 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру, що законами України віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ч. 7 ст. 4-1 Закону № 2806-IV встановлено, що дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав:
звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру;
наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом;
наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Дія документа дозвільного характеру припиняється через десять робочих днів із дня прийняття (винесення) дозвільним органом рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом.
Рішення дозвільного органу про анулювання документа дозвільного характеру може бути оскаржено до адміністративного суду.
Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.
У разі анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, документ дозвільного характеру підлягає поновленню за рішенням дозвільного органу або адміністративного суду. Поновлення документа дозвільного характеру відбувається шляхом здійснення відповідного запису в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Отже вказаний Закон № 2806-IV визначає два можливі способи анулювання документа дозвільного характеру в залежності від наявних підстав: за рішенням дозвільного органу або за рішенням суду про застосування заходів реагування.
При цьому цей Закон містить вичерпний перелік підстав, за наявності яких документ дозвільного характеру анулюється дозвільним органом.
В усіх інших випадках дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у вигляді анулювання документа дозвільного характеру.
В спірному випадку визначені відповідачем підстави для скасування рішенням від 06.09.2018 № 561 наданого позивачеві дозволу на розміщення зовнішньої реклами не підпадають під встановлені ч. 7 ст. 41 Закону № 2806-IV підстави для анулювання документу дозвільного характеру дозвільним органом.
Отже суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач не мав законодавчо встановлених підстав для анулювання документу дозвільного характеру, вийшов за межі наданих йому повноважень при винесенні рішення від 06.09.2018 № 561 «Про розірвання договору та скасування дозволу на розміщення зовнішньої реклами».
Доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновків суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування рішення суду.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні, у зв'язку з чим апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружний адміністративний суду від 27 листопада 2018 року у справі № 1140/2615/18 залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до суду касаційної інстанції в порядку та строки, встановлені ст.ст.328,329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко