Рішення від 06.03.2019 по справі 480/489/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2019 р. справа № 480/489/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/489/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років та зобов'язання підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років. Свої вимоги мотивує тим, що в період з 14.08.1998 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах молодшого та начальницького складу, а з 07.11.2015 по 03.12.2018 проходив службу в Національній поліції. Наказом від 22.11.2018 №564о/с його звільнено зі служби. Вказаним наказом визначено, що при звільненні вислуга років у календарному обчисленні склала 20 років 3 місяці 17 днів. Позивач звернувся із заявою до начальника ГУНП в Сумській області про направлення відповідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області для нарахування пенсії за вислугою років. Проте, відповідачем було відмовлено у направленні документів з підстав відсутності необхідного стажу. На думку позивача, відповідно до пункту "а" ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” він має право на призначення пенсії за вислугу років. На думку позивача, його стаж на день звільнення повинен становити 25 років 27 днів, а не 20 років 3 місяці 17 днів, як зазначено в наказі про звільнення його зі служби в поліції.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання зазначеної ухвали, представником відповідача подано до суду відзив, в якому він заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що на день звільнення зі служби календарна вислуга позивача склала 20 років 3 місяці 17 днів, що менше, ніж передбачено ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Тому відсутні підстави для підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення пенсії позивачу за вислугу років. Також зазначив, що пільгова вислуга років, на якій акцентує увагу позивач, враховується при обрахунку пенсії особи, а не при встановленні наявності чи відсутності права для призначення пенсії за вислугою років (а.с.23-24).

З огляду на обставини, викладені у відзиві на адміністративний позов, ухвалою суду від 22.02.2019 призначено справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 06.03.2019.

25.02.2019 позивачем надана суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач не спростував у відзиві на позовну заяву твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог (а.с.31).

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 в період з 14.08.1998 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України на посадах молодшого та начальницького складу (прийнятий наказом Університету внутрішніх справ від 14.08.1998 № 186 о/с, звільнений наказом УМВС України в Сумській області від 06.11.2015 № 407 о/с, за ст. 64 п “з” - у зв'язку з переходом на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи організації)) та з 07.11.2015 по 03.12.2018 проходив службу в Національній поліції (прийнятий наказом ГУНП від 07.11.2015 № 21 о/с, звільнений наказом ГУНП в Сумській області від 22.11.2018 № 564 о/с, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 77 Закону України “Про Національну поліцію” (за власним бажанням) (а.с.14).

Станом на 03.12.2018 вислуга років у календарному обчисленні складає 20 років 3 місяці 17 днів.

В подальшому ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області документів для призначення йому пенсії за вислугу років на пільгових умовах (а.с.12).

Листом від 18.01.2019 №12/Б-299 Головне управління Національної поліції в Сумській області повідомило ОСОБА_1 про те, що відповідно до пункту "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається поліцейським незалежно від віку, якщо вони звільненні зі служби з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше. У зв'язку з тим, що на день звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції він не мав вислуги 24 календарних роки і більше, оформлення та направлення документів до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років немає законних підстав (а.с.11).

Не погодившись з вказаними діями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262).

Частиною першою статті 2 Закону №2262 встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби. Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2018 по 30.09.2019 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та більше. Згідно з п. "б" ст. 12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Одночасно, стаття 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії. Таким чином, Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 24 календарних роки та більше, а також міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. Судом встановлено, що станом на 03.12.2018 (день звільнення) вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 20 років 3 місяці 17 днів, що є недостатньою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018, у справі №725/1959/17, постанові від 22 листопада 2018 у справі №161/4876/17.

За приписами пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Відповідно до п. 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

При цьому, суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

В свою чергу, як вбачається з відповіді Головного управління Національної поліції в Сумській області від 18.01.2019 підставою для відмови ОСОБА_1 в оформленні та направленні до органів Пенсійного фонду України матеріалів для призначення пенсії за вислугу років, слугувала саме недостатність календарної вислуги років станом на 03.12.2018.

За таких обставин, враховуючи відсутність у ОСОБА_1 достатньої вислуги років Головним управлінням Національної поліції в Сумській області правомірно відмовлено йому у направленні до Головного управління ПФУ в Сумській області відповідних документів, які необхідні для призначення пенсії за вислугу років.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові ОСОБА_2 Верховного суду у справі №537/1980/16-а.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для визнання відмови відповідача протиправною щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років та зобов'язання підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 11.03.2019.