Постанова від 12.03.2019 по справі 0540/7500/18-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2019 року справа №0540/7500/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Компанієць І.Д.,

суддів: Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ на Донецькій залізниці на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року у справі №0540/7500/18-а (головуючий суддя І інстанції Бабаш Г.П.) за позовом ОСОБА_1 до УМВС України на Донецькій залізниці в особі Ліквідаційної комісії УМВС України на Донецькій залізниці про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.104-109 т.1), просив

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби доплати за роботу в нічний час, та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції і не проведення її перерахунку позивачу, згідно довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.05.2018 року №70 шд/лк та грошового атестату №148, відповідно до ст.9 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п.10 Постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей";

- зобов'язати відповідача включити до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 доплату за роботу в нічний час в сумі: 2639 грн., премії в сумі: 25168,39 грн., та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції в сумі: 52936,00 грн., згідно довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.05.2018 року №70 шд/лк та грошового атестату №148, відповідно до ст.9 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п.10 Постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей";

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби позивачу з урахуванням складових місячного грошового забезпечення: посадовий оклад 580 грн.; оклад за спеціальним званням 60 грн.; 40% (посадовий оклад+оклад за спеціальним званням) надбавками за вислугу років - 256 грн.; 50% (посадовий оклад+оклад за спеціальним званням+надбавка за вислугу років) надбавки за виконання особливих завдань 448 грн.; 35% (посадового окладу) доплата за службу в нічний час 203 грн.; 301,51% (посадовий оклад+оклад за спеціальним званням+надбавка за вислугу років+надбавка за виконання особливо важливих завдань+доплата за службу в нічний час) премія за липень місяць 2015 року - 4664,35 грн.; грошова винагорода за участь в АТО 4072,00 грн.;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу виплату недоотриманої суми одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в сумі: 80743,39 грн. на картковий рахунок в "Ощадбанк";

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову зазначив, що 29.09.2015 року отримав одноразову грошову допомогу при звільнені зі служби в сумі 52940,16 грн, до якої включені: посадовий оклад -580,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 60 грн.; 40% надбавка за вислугу років - 256,00 грн.; 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань 448,00 грн.; 203 % премія - 2728,32 грн.

Вислуга років на момент звільнення в календарному обчислені становить 26 років 02 місяці 03 дні.

Проте, відповідачем безпідставно не включено до розрахунку одноразової допомоги при звільнені - доплату за роботу в нічній час та грошову винагорода під час проведення антитерористичної операції.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність УМВС України на Донецькій залізниці в особі Ліквідаційної комісії УМВС України на Донецькій залізниці щодо не включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби доплати за роботу в нічний час, премії та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції і не проведення її перерахунку позивачу згідно довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.05.2018 року №70 шд/лк та грошового атестату №148, відповідно до ст.9 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п.10 Постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".

Зобов'язано відповідача включити до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 доплату за роботу у нічний час, премію та грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції, згідно довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.05.2018 року №70 шд/лк та грошового атестату №148, відповідно до ст. 9 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п.10 Постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", виходячи з виплат за липень 2015 року.

Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 виходячи зі складових місячного грошового забезпечення за липень 2015 року з урахуванням раніше виплаченої суми.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення, прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

1. Відповідачем правильно здійснено нарахування та виплату одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні: в розрахунок включено всі види грошового забезпечення в розмірах, які встановлені на день звільнення зі служби.

При цьому в серпні 2015 року позивач службу в нічний час не здійснював, тому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не увійшла доплата за нічний час.

Позивач безпідставно посилається на довідку від 07.05.2018 року №70, оскільки ця довідка надавалась на виконання судового рішення та до неї включені всі фактично виплачені грошові кошти у місяці звільнення, тоді як до одноразової грошової допомоги при звільненні не входять виплати, які носять єдино разовий характер.

Суд першої інстанції також неправильно зобов'язав провести розрахунок цієї допомоги з грошового забезпечення, виплаченого за липень 2015 року, оскільки позивач звільнився зі служби в серпні 2015 року.

2. Винагорода за участь в АТО не входить до складових грошового забезпечення, є разовою виплатою та не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення. Таким чином відповідач правомірно не включив цю винагороду до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.

В частині відмови в задоволенні позовних вимог судове рішення не оскаржується.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановила наступне.

Фактичні обставини справи.

Позивач - ОСОБА_1 є учасником бойових дій (а.с.15 т.1)

Згідно з витягом з наказу Управління МВС України на Донецькій залізниці Міністерства внутрішніх справ України № 153 о/с від 31 липня 2015 року прапорщика міліції ОСОБА_1, інспектора патрульної служби групи патрульної служби, підпорядкованої лінійному пункту на станції Просяна лінійного відділу на станції Красноармійськ Управління МВС України, 21 серпня 2015 року звільнено зі служби в органах внутрішніх справ Збройних сил (з постановленням на військовий облік) за віком, установивши за серпень 2015 року премію в розмірі 203 відсотків. Вислуга років на службі в органах внутрішніх справ на день звільнення в календарному обчислені становить 26 років, 02 місяці, 03 дні, у пільговому - 29 років, 10 місяців, 04 дні. (а.с.131 т.1)

Відповідно до грошового атестату № 148 року, виданого Управлінням ВМС України на Донецькій залізниці 25 серпня 2015 року, ОСОБА_1 мав: посадовий оклад - 580,00 грн.; оклад за спеціальним званням 60,00 грн.; 40% надбавки за вислугу років у сумі 256,00 грн.; 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань 448,00 грн.; 203% премії у сумі 2728,32 грн.(а.с.17 т.1)

Відповідно до довідки Управління МВС України на Донецькій залізниці від 06 листопада 2015 року № 5/48 35 прапорщик ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, у періоди: - з 07.04.2014 року по 28.11.2014 року; з 28.11.2014 року по 09.02.2015 року; у період з 10.02.2015 року по 27.03.2015 року перебував у відпустці; з 28.03.2015 року по 30.04.2015 року; з 01.05.2015 року по 31.05.2015 року; з 01.06.2015 року по 30.06.2015 року; з 01.07.2015 року по 31.07.2015 року.(а.с.46 т.1)

Відповідно до наказу Управління МВС України на Донецькій залізниці Міністерства внутрішніх справ України від 18 червня 2015 року № 226 Про відрядження працівників ЛВ на ст. Старобільськ, ЛВ на ст. Красноармійськ, ЛВ на ст. Артемівськ, ЛВ на ст..Красний Лиман, ЛВ на ст. Слов'янськ відряджено з 25.06.2015 по 14.07.2015 у розпорядження ЛВ на ст. Маріуполь працівників ЛВ на ст. Старобільськ, ЛВ на ст. Красноармійськ інспектора патрульної служби групи патрульної служби, підпорядкованої ЛП на ст. Просяна ЛВ на ст. Красноармійськ, прапорщика міліції ОСОБА_1 (а.с.176 т.1).

Зазначене також підтверджується талоном та посвідченням про відрядження № 003575 від 23 червня 2015 року, відповідно до якого позивач був у відрядженні на ст. Маріуполь на строк 20 днів з 25.06.2015 року до 14.07.2015 року (а.с.178 т.1).

Наказом Управління МВС України на Донецькій залізниці МВС України від 06 листопада 2015 року № 256о/с внесено зміни до п.2 наказу Управління МВС України на Донецькій залізниці від 31.07.2015 року № 153 о/с щодо звільнення прапорщика міліції ОСОБА_1, замінено слова та цифри у пільговому - 32 роки 02 місяці 16 днів. (а.с.179 т.1)

Наказом Управління МВС України на Донецькій залізниці МВС України від 11 липня 2016 року № 3 о/с внесено зміни до п. 15 наказу Управління МВС України на Донецькій залізниці від 06 листопада 2015 року № 256 о/с щодо звільнення прапорщика міліції ОСОБА_1 - замінено слова та цифри у пільговому - 31 рік 09 місяців 24 дні. (а.с.180 т.1)

Відповідь на запит позивача, надана Управлінням МВС України на Донецькій залізниці Міністерства внутрішніх справ України від 11 квітня 2017 року № 70, свідчить про відсутність підстав для включення в довіку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці разових додаткових видів грошового забезпечення: доплати за роботу у нічний час, винагороди за участь в АТО, яка взагалі не є видом грошового забезпечення, матеріальної допомоги, індексації та ін. Стосовно надання позивачу наказу АТЦ про внесення його до складу учасників АТО зазначено, що накази надходили з грифом "таємно" та розголошення викладеної в них інформації не уявляється можливим. (а.с.175 т.1)

25 травня 2018 року позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України на Донецькій залізниці з заявою, в якій просив перерахувати сплачену у вересні 2015 року одноразову грошову допомогу при звільнені з урахуванням суми компенсації втрати частини доходу відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати" , "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", у зв'язку з порушенням строків виплати одноразової грошової допомоги при звільнені у повному обсязі, та здійснити нарахування і виплату неврахованої суми на картковий рахунок позивача (а.с.21 т.1)

Управлінням МВС України на Донецькій залізниці 13 червня 2018 року за № 127/пк надано відповідь, якою зазначено безпідставність вимоги про нарахування та виплату доплати за службу у нічний час у серпні 2015 року. Також повідомлено, що винагорода за участь у АТО взагалі не є видом грошового забезпечення та підстави для її включення при обчислені одноразової грошової допомоги при звільнені відсутні (а.с.24 т.1)

Відповідно до довідки Режимно-секретного сектору Управлінні МВС України на Донецькій залізниці МВС України від 11 квітня 2017 року за № 70 ОСОБА_1 отримував доплату за роботу у нічний час в липні 2015 року в розмірі 29,79 грн. та по 21 серпня в розмірі 22,84 грн. На відповідні суми нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.148 т.1)

За довідкою Управління МВС України на Донецькій залізниці МВС України від 25 вересня 2018 року №175/пк при звільнені у серпні 2015 року позивачу нарахована одноразова грошова допомога, виходячи із наступних видів грошового забезпечення за серпень 2018 року: посадовий оклад - 580,00 грн., оклад за спеціальне звання 60, 00 грн., надбавка за вислугу років - 256, 00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 448,00 грн., премія 302% - 2728,32 грн. Разом 4072, 32 грн.

Розрахунок одноразової грошової допомоги при звільнені: 4072,32 грн. 26 років х 50% = 52940 грн., яка виплачена в повному обсязі у вересні 2015 року. Вказано, що доплата за роботу у нічний час у серпні 2015 року не нараховувалась, а грошова винагорода особам рядового і начальницького складу під час проведення АТО не є видом грошового забезпечення, тому при розрахунку вихідної допомоги не враховується (а.с.41 т.1)

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року по справі № 235/2277/17 зобов'язано УМВС України на Донецькій залізниці в особі Ліквідаційної комісії УМВС України на Донецькій залізниці виготовити та надати завірену копію ОСОБА_1, а також направити до ГУ ПФУ в Донецькій області відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям внутрішніх військ, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей згідно додатку 2:

- довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місця служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зазначенням всіх виплат, які ОСОБА_1 фактично отримував, та на які був нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: премії в сумі 43627,05 грн. надбавки за виконання особливо важливих завдань в сумі 10567,22 грн., доплати за роботу в нічний час в сумі 403,34 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 1760 грн., індексації грошового забезпечення в сумі 1784,25 грн., грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції в сумі 42729,48 грн.;

- довідку про додаткові види грошового забезпечення, що у серпні 2015 року ОСОБА_1 нарахована та виплачена грошова винагорода особам рядового і начальницького складу під час проведення АТО в сумі 8144 грн., а саме: за червень 2015 року в сумі 4072 грн., за липень 2015 року в сумі 4072 грн., на яку був нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.77-81 т.1)

На виконання судового рішення Управлінням МВС України на Донецькій залізниці МВС України на адресу позивача направлено довідку про додаткові види грошового забезпечення, доплату за роботу у нічний час, матеріальну допомогу, індексацію та грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції. Повідомлено, що у серпні 2015 року згідно наказу антитерористичного центру та відповідно до наказу АТЦ була нарахована та виплачена грошова допомога особам начальницького складу під час проведення АТО у сумі 8144,00 грн., а саме за червень 2015 року - 4072,00 грн. та за липень 2015 року - 4072, 00 грн (а.с. 82 т.1).

В наданій довідці від 07 травня 2018 року за № 70жд/ин ОСОБА_1 нараховано доплату у нічний час в липні 2015 року в розмірі 29,79 грн, в серпні - 0,00 грн. (а.с.83 т.1)

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, виходив з того, що доплата за роботу в нічний час та премії є додатковими видами забезпечення, отже, повинні бути враховані при обчисленні одноразової грошової допомоги.

При цьому розрахунок одноразової грошової допомоги повинен здійснюватися за останній повний місяць, в якому позивач отримував грошове забезпечення., тобто за липень 2015 року, а не за серпень 2015 року.

Також суд першої інстанції прийшов до висновку, що винагорода за участь в АТО також повинна бути включена до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до наказу Міноборони України №49 від 02.02.2015 року.

Оцінка суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі частини 1 статті 9 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за віком (…) одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Вимоги аналогічного змісту містить пункт 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».

Згідно з п.3 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 року №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», який був чинним на час розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні в серпні 2015 року встановлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як свідчать матеріали справи станом на час звільнення з органів внутрішніх справ, вислуга років ОСОБА_1 складала 26 років 2 місяці 03 дні, підставою для є досягнення віку, що, виходячи з приписів наведеного законодавства, надає йому право на отримання одноразової грошової допомоги.

Виходячи з приписів законодавства, одноразова грошова допомога підлягає розрахунку в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення, що передувало події (звільненню), з якою пов'язана відповідна виплата, за кожний повний календарний рік служби, що спростовує доводи апелянта про правильний розрахунок позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні за серпень 2015 року, оскільки в серпні позивач не пропрацював повний місяць, а звільнився 21.08.2017 року.

Отже, звільненому у серпні 2015 року ОСОБА_1 одноразова грошова допомога при звільненні мала бути розрахована з розміру грошового забезпечення за липень 2015 року.

Аналогічний правовий висновок щодо визначення місяця, з якого повинно бути розрахована одноразова грошова допомога при звільненні міститься в постанові Верховного Суду від 14.11.2018 року у справі №826/9434/16.

Відповідно до підпункту 2.15.4 пункту 2.15 розділу ІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС від 31.12.2007р. №499 (далі Інструкція №499) виплата премії за минулий місяць проводиться в поточному місяці разом з виплатою грошового забезпечення.

Згідно із п. 3.7. Інструкції № 499 працівникам органів внутрішніх справ встановлено компенсацію за службу в понаднормовий час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні.

Відповідно до п.п. 3.7.1 - 3.7.6 Інструкції № 499 при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням.

Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці. При цьому понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.

Служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається.

Підставою для залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є:

а) письмові накази керівників органів внутрішніх справ;

б) графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.

Відповідно до п.3.7.5 Інструкції №499 облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин.

Службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00 години.

Відповідачем не заперечується факт роботи ОСОБА_1 в нічний час в липні 2015 року.

Згідно з наказом МВС України від 30.06.2005 № 501 «Про скасування окремих наказів МВС України з питань грошового забезпечення та заробітної плати» грошове забезпечення - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, 100-відсоткова надбавка (виплата цих видів проводиться незалежно від можливостей бюджетного фінансування), інші додаткові види грошового забезпечення: надбавки, підвищення, доплати, преміювання тощо (які мають право установлювати керівники органів і підрозділів внутрішніх справ у межах фонду оплати праці).

Згідно пункту 51 даного Наказу особам рядового і начальницького складу виплачується доплата за роботу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу за кожну годину нічної роботи (з 22-ї години до 6-ї години).

При цьому годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу на кількість годин за календарем у даному місяці. Підставою для виплати є табель з обов'язковою відміткою в ньому кількості годин, відпрацьованих у нічний час.

Згідно п. 60 даного Наказу преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ провадиться відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у відсотках до місячного грошового забезпечення в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами.

За приписами пункту 106 Наказу № 501 особам рядового і начальницького складу, які звільняються з органів внутрішніх справ, у встановлених випадках виплачується грошова допомога у відповідному відсотку місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. При цьому в розрахунок включається посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років та додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії тощо) у розмірах, що були їм встановлені наказами керівників органу на день звільнення зі служби.

Таким чином, доплата за роботу у нічний час та премії є додатковими видами грошового забезпечення та входять до його складу, відтак мають бути враховані при обчислені одноразової грошової допомоги.

На підставі викладеного суд не приймає доводи апелянта про правильність нарахування та виплати одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні. А виходячи з того, що розрахунок повинен здійснюватися за липень 2015 року, не має значення, що в серпні 2015 року позивач не ніс службу в нічний час, як зазначає відповідач.

Підсумовуючи викладене суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про зобов'язання відповідача включити до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 доплату за роботу у нічний час та премію та здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1, виходячи зі складових місячного грошового забезпечення за липень 2015 року з урахуванням раніше виплаченої суми.

Щодо зобов'язання включити до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби грошову винагороду за участь в АТО суд зазначає наступне.

Складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно з абзацом першим пункту 1 вказаної постанови грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначений у додатку 26 зазначеної постанови.

З метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 МВС України було видано наказ № 499 від 31 грудня 2007 року, яким було затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Постановами Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» та від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій встановлена грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях» встановлена грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях.

Зазначена грошова винагорода виплачується особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, правоохоронних органів, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць, а у 2015 році розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.

Тобто, названа грошова винагорода може відноситися до складу грошового забезпечення, якщо має щомісячний характер.

Як свідчить довідка від 06.11.2015 року (а.с.46 т.1) позивач з 07.04.2015 року та до свого звільнення в серпні 2015 року (за виключенням періоду перебування у відпустці з 10.02.2015 року по 27.03.2015 року) отримував винагороду за участь в АТО, проте винагорода носила разовий характер виплат, що унеможливлює включення грошової винагороди за участь в АТО до складу грошового забезпечення. Зазначене підтверджує доводи апелянта про разовий характер винагороди за участь в АТО, яку отримував позивач, в зв'язку з чим, ця винагорода не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення.

Вказані обставини дають підставу для висновку про виключення винагороди за участь в АТО зі складу грошового забезпечення, як наслідок, розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні не може містити зазначену виплату.

На підставі викладеного суд першої інстанції дійшов помилкового висновку в частині задоволення позову ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача включити до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 винагороду за участь в АТО.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне частково задовольнити апеляційну скаргу та змінити судове рішення - виключити із резолютивної частини обов'язок відповідача включити до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно ч. 4 ст. 317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, однак неправильно застосовані норми матеріального права в частині задоволення позову щодо включення до розрахунку одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні винагороди за участь в АТО, в цій частині судове рішення підлягає зміні в резолютивній частині, що обумовлює часткове задоволення апеляційної скарги.

В іншій частині рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги в цій частині не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції в цій частині відсутні.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ на Донецькій залізниці на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року у справі №0540/7500/18-а - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року у справі №0540/7500/18-а - змінити.

В абзаці другому та третьому резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року у справі №0540/7500/18-а слова «та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції», «та грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції» - виключити.

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року у справі №0540/7500/18-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 12 березня 2019 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 березня 2019 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Е.Г. Казначеєв

Л.В. Ястребова