про закриття провадження в адміністративній справі
06 березня 2019 р. № 400/85/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1
до Нечаянської селищної ради, вул. Одеська, 15, Нечаяне, Миколаївський район, Миколаївська область, 57140 Відділу освіти, молоді, спорту та культури Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, вул. Центральна, 49-в,Благодарівка,Миколаївський район, Миколаївська область,54112
про:визнання протиправним та скасування наказу № 142-К,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Нечаянської селищної ради, в якому просила визнати протиправним та скасувати наказ відділу освіти, молоді, спорту та культури Нечаянської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області №142-К про притягнення керівника Іванівської ЗЗСО 1-2 ступенів ОСОБА_1 до відповідальності за неякісну організацію діяльності закладу та за бездіяльність у вирішенні питань господарського напрямку.
Ухвалою від 11.01.2019 відкрито провадження у справі №400/85/19 за цим позовом.
05.02.2019 залучено до участі у справі №400/85/19 в якості другого відповідача - Відділ освіти, молоді, спорту та культури Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.
Відповідач, Нечаянська сільська рада, позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, зазначивши про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування наказу №142-к, який прийнятий у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідач, Відділ освіти, молоді, спорту та культури Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, просив закрити провадження у справі, оскільки спірні правовідносини виникли між сторонами під час та з приводу перебування позивача на посаді керівника навчального закладу, тобто спір не є публічно-правовим, а стосується трудових відносин і має вирішуватись за правилами цивільного судочинства.
Також, відповідача вказав на відсутність підстав для задоволення позову.
Від Нечаянської сільської ради також надійшло клопотання про закриття провадження у зв'язку з неналежністю розгляду спору за правилами адміністративного судочинства.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін відповідно до вимог ст.263 КАС України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
На підставі рішень суб'єкта владних повноважень виникають не лише адміністративній правовідносини, а й цивільні, господарськи, житлові, трудові та ін. а тому, при визначення юрисдикції спору необхідно виходить з предмету спору, а не лише з суб'єктів правовідносин.
Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Спори, що виникають з трудових правовідносин (за виключенням з питань публічної служби) підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
В свою чергу, за п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах АРК, органах місцевого самоврядування.
Посада керівника Іванінвського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Нечаянської сільської ради не є посадою державної служби, не є державною політичної посадою, не є посадою у державному колегіальному органі, посадою іншої державної служби, патронатної служби в державних органах, служби в органах місцевого самоврядування, а тому вона не відноситься до публічної служби.
Відділ освіти, молоді, спорту та культури Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області у цьому випадку виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як уповноважений власником орган, уповноважений відповідно Кодексу законів про працю України приймати рішення по укладенню трудового договору.
За ст. 232 Кодексу законів про працю України, безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються трудові спори за заявами, зокрема, керівника підприємства, установи, організації (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступників, головного бухгалтера підприємства, установи, організації, його заступників, а також службових осіб органів доходів і зборів, яким присвоєно спеціальні звання, і службових осіб центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах державного фінансового контролю та контролю за цінами; керівних працівників, які обираються, затверджуються або призначаються на посади державними органами, органами місцевого самоврядування, а також громадськими організаціями та іншими об'єднаннями громадян, з питань звільнення, зміни дати і формулювання причини звільнення, переведення на іншу роботу, оплати за час вимушеного прогулу і накладання дисциплінарних стягнень, за винятком спорів працівників, вказаних у частині третій статті 221 і статті 222 цього Кодексу;
За таких обставин, суд дійшов висновку, що зазначений спір не є публічно-правовим, а повинен вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Одночасно з цим, суд вважає за необхідно роз'яснити позивачу, що відповідно до п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовій збір» він має право на повернення судового збору за його клопотанням ухвалою суду.
Також, відповідно до вимог ч.1 ст.239 КАС України, суд роз'яснює, що розгляд цього спору відноситься до цивільної юрисдикції.
На підставі викладеного, керуючись ст. п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд, -
1. Закрити провадження у справі №400/85/19 за позовом ОСОБА_1 до Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, відділу освіти, молоді, спорту та культури Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання та скасування наказу "142-К".
2. Роз'яснити позивачу, що позовні вимоги можуть бути вирішені в порядку цивільного судочинства.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
4. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко