12 березня 2019 року справа №200/11176/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),
суддів Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1, що діє в інтересах ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року у справі №200/11176/18-а (головуючий І інстанції Ушенко С.В.) за позовом ОСОБА_2 до Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3; зобов'язати відповідача провести реєстрацію зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування зазначила, що вона є власником 2/3 частин квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. Іншою, 1/3 частиною квартири, володіє на праві спільної часткової власності її син, ОСОБА_3, який з 04.12.1994 зареєстрований за даною адресою. На даний час ОСОБА_3 не проживає за вказаною адресою майже два роки у звязку із виїздом разом зі своєю родиною на постійне місце проживання до Російської Федерації, повертатися не збирається.
Для оформлення субсидії на оплату комунальних послуг за місцем свого постійного проживання позивач отримала від сина нотаріально завірену довіреність на право представляти його інтереси в усіх компетентних органах влади з питання зняття з реєстрації місця проживання.
17.10.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3, на яку отримала відмову у звязку з не поданням необхідних документів.
Вважає відмову незаконною, оскільки вона прийнята з порушенням вимог чинного законодавства.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням, представник позивача звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення, прийняти постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Позивачу відмовлено у знятті з обліку її сина, оскільки при подачі відповідної заяви не надано паспорт сина, в який вносяться відомості про зняття з реєстрації місця його проживання.
Проте суд першої інстанції не врахував, що позивач не має можливості надати паспорт сина в зв'язку з його не проживанням на території України, однак її право та право сина на зняття з реєстрації місця проживання за відповідною адресою не можуть бути обмежені суб'єктом владних повноважень з огляду на положення ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». При цьому паспорт лише входить до переліку документів, до яких можуть вноситись відомості про зняття з реєстрації, та його неподання не є безумовною підставою для відмови в знятті з реєстрації місця проживання.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановила наступне.
Фактичні обставини справи.
Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_1, виданого на імя ОСОБА_3, місце його зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11)
17.10.2018 року позивач, на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 11 вересня 2018 року, звернулася в інтересах ОСОБА_3 до відповідача із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_32 за вищезазначеною адресою (а.с.18)
До заяви додано такі документи: завірену копію довіреності ОСОБА_3; засвідчену копію паспорта громадянина України ОСОБА_3; копію паспорта громадянина України позивача ОСОБА_2 (а.с.9-11, 15)
17.10.2018 року відповідачем відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 на підставі п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року, а саме - особа не подала необхідних документів.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що неподання передбачених законом документів є підставою для відмови у знятті з реєстрації місця проживання.
Оцінка суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як свідчать матеріали справи, підставою для відмови позивачу у знятті з реєстрації її сина ОСОБА_3 є не подання необхідних документів, а саме: паспорта громадянина України ОСОБА_3 та квитанції про сплату адміністративного збору за надання адміністративної послуги.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року (далі - Порядок № 207).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні":
місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Частиною першою статті 7 цього Закону визначено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
- заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;
- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
- свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
- інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні разом із заявою особа подає також документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.
Як зазначалося вище документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Пунктом 9 Порядку № 207 визначено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Згідно з пунктом 27 Порядку № 207, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.
Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку: приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи; вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання.
Відповідно до статті 9-1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;
- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;
- для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Аналогічні підстави відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання визначені пунктами 11 та 26 Порядку №207.
Таким чином, аналіз нормативно-рпаових актів свідчить, що реалізація права особи на зняття з реєстрації її місця проживання можлива лише за умови подання особою (її представником) всіх необхідних документів. Неподання передбачених законом документів є підставою для відмови у знятті з реєстрації місця проживання.
Оскільки є обов'язковим подання паспорту громадянина, щодо якого вноситься запис про зняття з реєстрації місця проживання, тому його неподання є підставою для відмови у знятті з реєстрації місця проживання, визначеною ст.9-1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Суд вважає неприйнятним доводи апелянта, що неподання паспорту не є безумовною підставою для відмови в знятті з реєстрації місця проживання, оскільки ці доводи спростовуються положеннями ч.ч.1,4 ст.7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якими визначено обов'язкове надання разом з заявою також документу, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, в даному випадку паспорту громадянина України ОСОБА_3
При цьому вищезазначені норми Закону є обов'язковими для виконання суб'єктом владних повноважень при прийнятті рішення щодо зняття з реєстрації місця проживання особи та не дають змоги відповідачу діяти на власний розсуд.
Суд не приймає посилання позивача на відсутність можливості надати паспорт сина в зв'язку з його не проживанням на території України та зазначає, що ОСОБА_3 надано позивачу довіреність, видану на території Російської Федерації, зміст якої свідчить, що ОСОБА_3 на території Російської Федерації користується закордонним паспортом громадянина України НОМЕР_2.
Суд також зазначає, що в даному випадку відмова відповідача прийняти рішення щодо зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 жодним чином не порушує конституційного права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання як позивача, так і її сина, оскільки зняття з місця реєстрації (проживання, перебування) не передбачає такого обмеження.
Таким чином, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_2 до управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради про визнання протиправними дій щодо відмови в знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3; зобов'язання провести реєстрацію зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, що діє в інтересах ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року у справі №200/11176/18-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року у справі №200/11176/18-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 12 березня 2019 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12 березня 2019 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Е.Г. Казначеєв
Л.В. Ястребова