12 березня 2019 року справа № 580/312/19 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді - Бабич А.М., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Укртрансбезпеки у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,
28.01.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) (далі-позивач) про визнання протиправною та скасування постанови управління Укртрансбезпеки у Черкаській області (18007, м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд.223) (далі-відповідач) від 08.01.2019 серії СА №040901 про застосування до нього штрафу, передбаченого ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", та закриття справи.
Ухвалою від 30.01.2019 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного провадження та повідомлено учасників про строки для надання клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з їх повідомленням.
19.02.2019 на адресу суду надійшов відзив Державної служби України з безпеки на транспорті на позов про визнання її належним відповідачем та відмову у позові.
01.03.2019 суду надійшла відповідь на відзив, в якому позивач просив задовольнити позов.
Зважаючи, що розгляд справи по суті відповідно до вимог ч.2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та з огляду на відсутність клопотань сторін про розгляд справи з повідомленням про виклик їх у судове засідання, суд дійшов висновку розглянути справу у спрощеному провадженні без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Визначаючи належний склад учасників, суд врахував таке.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, зокрема, управління Укртрансбезпеки у Черкаській області, яке відповідно до даних ЄДРПОУ не є юридичною особою. Отже, відповідач у справі не має повної адміністративної процесуальної правоздатності.
Згідно з Положенням "Про Державну службу України з безпеки на транспорті" затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Відповідно до п.4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.
Згідно з п.8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Отже, повною адміністративною процесуальною правоздатністю у спірних правовідносинах наділена саме Державна служба України з безпеки на транспорті, яка є центральним органом виконавчої влади.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Враховуючи, що спірне рішення прийняте управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області, яке відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України може бути відповідачем у справі, проте не може самостійно нести відповідальність у встановленому законом порядку, для повного та об'єктивного розгляду справи з дотримання вимог КАС України, суд дійшов висновку залучити до участі у справі другим відповідачем Державну службу України з безпеки на транспорті.
Керуючись ст. ст.4, 48, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
1. Здійснити розгляд справи за позовом ОСОБА_1 у спрощеному провадженні без проведення судового засіданні та повідомлення сторін.
2. Залучити до участі у справі другим відповідачем Державну службу України з безпеки на транспорті.
3. Зобов'язати ОСОБА_1 надіслати Державній службі України з безпеки на транспорті у дводенний строк з часу отримання цієї ухвали копію позовної заяви з додатками, а докази такого надіслання - невідкладно суду.
4. Копію ухвали направити учасникам справи.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Бабич