Рішення від 12.03.2019 по справі 560/4362/18

Справа № 560/4362/18

РІШЕННЯ

іменем України

12 березня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ ОСОБА_3 ПОЗОВУ.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить

1.Визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправною через грубе порушення ст.ст. 22, 58, та 64 Конституції України, рішень Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів і зобов'язань, до яких приєдналась Україна, під час перерахунку у 2018 році ОСОБА_1 довічної пенсії та зобов'язати здійснити новий перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

2. Перераховану недоплату по пенсії виплатити однією загальною сумою в повному обсязі за період з 01.01.2018 року без будь-яких обмежень (ч.2 ст. 55 З У № 2262-ХП).

3. Справу прошу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що з 2007 року йому призначено пенсію за вислугою років із розрахунку 80% суми грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідач визначив її розмір, виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення.

На звернення позивача про проведення перерахунку пенсії виходячи із розміру 80% грошового забезпечення відповідач відмовив, мотивуючи це тим, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% від суми грошового забезпечення.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ ТА СТОРІН.

Ухвалою суду від 21.12.2018 року відкрите провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 11.01.2019 року поданий відзив на позов, у якому відповідач у задоволенні позову просить відмовити.

Покликається на діючу редакцію ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зазначає, що відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Оскільки стаття 13 Закону №2262-ХІІ визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, перерахунок пенсії позивачу здійснено за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону №2262-ХІІ, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 14.01.2019 року відмовлено у клопотанні представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін у зв'язку з його необґрунтованістю.

Ухвалою від 28.01.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд зупинив провадження у справі №560/4362/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18.

Ухвалою суду від 12.03.2019у провадження у цій справі було поновлене. Судом встановлено, що 04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, до набрання чинності яким зупинялось провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії. Відтак, підстави для зупинення провадження у справі усунуті.

Інші процесуальні дії судом не вчинялись. З іншими заявами та клопотаннями сторони до суду не звертались.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з січня 2014 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з даними пенсійної справи позивача, копія якої є у матеріалах адміністративної справи, на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 80% грошового забезпечення з урахуванням 36 років вислуги.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 року "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ОСОБА_1 була перерахована пенсія з розрахунку 70% грошового забезпечення.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії із розрахунку 80% від суми місячного грошового забезпечення, з якого йому було призначено пенсію.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.12.2018 за № 39561/03 відповідач повідомив, що при перерахунку пенсії позивачу було враховане чинне на цей час законодавство, яким обмежений розмір максимальної пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до 70% відповідних сум.

Також зазначеним листом повідомляється про те, що перерахунок пенсії позивачу фактично проведений з 01.01.2018 року на підставі діючої редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " в розмірі 70 відсотків сум грошового забезпечення.

Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

ЗАКОНОДАВСТВО ТА СУДОВА ПРАКТИКА. ОЦІНКА СУДУ.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " №2262-XII (далі - Закон ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007)

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч. 2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

До цього, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Судом встановлено, що норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.

Так, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80". У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

У подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими цифри "80" ( відсотків) замінено цифрами "70".

Саме така, змінена редакція ст. 13 Закону № 2262-XII і була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії у 2018 році йому пенсія обчислювалась виходячи з розміру 86% грошового забезпечення.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.

Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. У той же час зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились.

Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Зважаючи на це, суд приходить до висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.

У той же час ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.

Одночасно суд звертає увагу на те, що частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується випадку з позивачем, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.

04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше, у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.

Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач не лише допустив протиправну бездіяльність шляхом непроведення перерахунку пенсії позивача за вислугу років у розмірі 89% грошового забезпечення, але і вчинив протиправні дії, провівши фактичний перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, використовуючи зменшений розмір грошового забезпечення позивача, звузивши таким чином право особи на майно ( грошові кошти), яке їй належить.

Враховуючи це, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року виходячи із розміру 80% грошового забезпечення, право на який він набув раніше.

СТРОК ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ.

Стосовно доводів відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, суд виходить з наступного.

З матеріалів цієї справи судом не вбачається пропуск позивачем строку звернення до суду, оскільки ним оскаржені дії/бездіяльність відповідача, про які зазначено у відповіді на звернення ОСОБА_1 у грудні 2018 року. З цієї відповіді позивач дізнався про проведений перерахунок пенсії, про механізм обчислення, який був застосований органом влади, а також про мотиви перерахунку, на які посилається відповідач. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся за судовим захистом.

Суд звертає увагу на те, що 24 квітня 2018 року у справі №646/6250/17 Верховний Суд вже розглядав питання визначення моменту подання адміністративного позову з вимогами про виплату сум пенсії.

У цій справі Верховний суд зазначив, що зважаючи на те, що пенсія за своєю правовою природою є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), до спірних правовідносин необхідно застосовувати крім норм КАС України також і строки, визначені в інших законах.

Відповідно до норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

У разі ж порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого нормою КАС України, має наслідком неможливість реалізувати передбачене право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час та компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати.

З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу норм КАС України в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” Верховний суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Суд повністю погоджується з позицією Верховного суду і вважає, що її слід застосувати і у цій справі, зважаючи на те, що позивач є пенсіонером, хоч і отримує пенсію за вислугу років на підставі іншого закону, ніж Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

З огляду на принцип рівності осіб перед законом і судом, а також враховуючи те, що особи, які отримують пенсійні виплати на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не знаходяться у якомусь особливому становищі або окремому правовому статусі у порівнянні з іншими пенсіонерами або особами, які отримують пенсійні виплати або інші періодичні виплати, які замінюють їм пенсію ( наприклад щомісячне грошове утримання) від того ж органу, але на підставі інших законів, суд не вбачає підстав для незастосування в цілях розгляду цієї справи вищезгаданої позиції Верховного суду, яка відповідає засадам Верховенства Права.

Відтак, доводи відповідача в цій частині слід залишити без задоволення, оскільки саме його протиправні дії та непослідовність у тлумаченні норм законодавства призводять до необхідності ініціювання громадянами численних судових проваджень, під час яких вони змушені захищати своє право на пенсійний захист від органу, який в першу чергу повинен їм цей захист гарантувати.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи встановлені судом обставини, досліджені та перевірені докази, з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17, від 24 квітня 2018 року в справі №646/6250/17, у Зразковому рішенні Іменем України від 04 лютого 2019 року у справі № 240/5401/18, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність власних дій та бездіяльності, зважаючи на що позовні вимоги слід задоволити.

Судові витрати згідно ст.139 КАС України стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення.

Визнати протиправною бездіяльність щодо непроведення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 80 % грошового забезпечення, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2018 року на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб”, у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та провести її виплату з урахуванням виплачених сум.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 березня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (пров. Гонти, 19,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_4