28 грудня 2018 року 320/6193/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:
- зобов'язати Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 05.03.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у зв'язку з досягненням віку, який надає право для призначення пільгової пенсії та маючи загальний трудовий стаж більше 29 років, з яких пільговий стаж складає повних 10 років роботи з шкідливими умовами праці, вона звернулась до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але відповідач протиправно відмовив їй у призначенні вказаної пенсії, чим позбавив передбачених законом гарантій.
Позивач зазначає, що відповідачем протиправно не було зараховано до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2, період її роботи на посаді учня-маляра з 19.09.2007 по 29.02.2008 та на посаді маляра з 28.02.2010 по 11.10.2010 та з 12.10.2015 по 12.11.2015. Стверджувала, що такий стаж підтверджується записами в трудовій книжці, а також довідкою ДП "Машинобудівна фірма "Артем", які свідчать про перебування позивача на відповідних посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, а тому вважає, що у відповідача не було підстав для прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, і за результатами атестації робочих місць, а в позивача відсутній необхідний пільговий стаж роботи на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком №2. При цьому, відповідач зауважив, що пенсійний орган не може зарахувати пільговий стаж роботи позивача на посаді учня-маляра з 19.09.2007 по 29.02.2008, оскільки розділом 33 "Загальні професії" Списку №2, що затверджений постановою Кабінету міністрів України від 24.06.2016 №461, не передбачено такої посади як учень-маляр, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Також, відповідач зазначив, що період роботи позивача на посаді маляра з 28.02.2010 по 11.10.2010 та з 12.10.2015 по 12.11.2015 також не може бути зарахований до пільгового стажу, оскільки робочі місця на підприємстві у вказаний період не були атестовані.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Калинівським СВМ Васильківського МВ ГУ МВС України в Київській області 06 липня 1996 року, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.03.2018 ОСОБА_1 звернулась до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На підтвердження спеціального трудового стажу позивач додала до заяви: довідку про присвоєння ідентифікаційного коду; паспорт; диплом про навчання серії НОМЕР_4; довідку, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 02.03.2018 №31; свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_3; трудову книжку.
Відповідно до трудової книжки позивача, страховий стаж роботи становить більше 29 років.
Також, відповідно до вказаних документів ОСОБА_1 працювала в ДП "Машинобудівна фірма "Артем" на таких посадах:
- з 19.09.2007 по 29.02.2008 на посаді учня-маляра;
- з 01.03.2008 по 02.03.2018 на посаді маляра.
У період з 11.04.2018 по 12.04.2018 Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведена позапланова перевірка достовірності довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах від 02.03.2018 №31 на ім'я ОСОБА_1, надану для призначення пенсії ДП "Машинобудівна фірма "Артем" ДК "Укроборонпром" за період роботи з 19.09.2007 по 02.03.2018.
За результатами такої перевірки складено Акт від 12.04.2018 №1415, в якому встановлено, що дані, зазначені в довідці про підтвердження наявного трудового стажу від 02.03.2018 №31 на ім'я ОСОБА_1 відповідають даним у первинних документах, але в довідці невірно вказано дату наказу, а саме в довідці - "наказ №265/к від 18.09.2009", в первинних документах - "наказ 265/к від 18.09.2007".
У зв'язку з чим, рекомендовано надати нову довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах на ім'я ОСОБА_1 до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, а раніше видану довідку від 02.03.2018 №31 вважати недійсною.
ДП "Машинобудівна фірма "Артем" видано ОСОБА_1 нову довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах від 24.04.2018 №64, відповідно до якої ОСОБА_1 працює повний робочий день на ДП "Машинобудівна фірма "Артем" і за період з 19.09.2007 (наказ 265/к від 18.09.2007) до цього часу виконує фарбування металевих поверхонь акриловими, перхлорвініловими та іншими емалями після нанесення ґрунтувальних шарів та шпаклівок 3 класу небезпеки за професією маляра, що передбачена Списком №2, розділ ХХХІІІ "Загальні професії (у всіх галузях господарства)", маляри, зайняті на роботах із застосуванням речовин не нижче 3 класу небезпеки та затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461.
Також, у вказаній довідці зазначено, що за період з 19.09.2007 по 02.03.2018 стаж на вказаних роботах становить - 10 років 5 місяців 11 днів.
За результатами розгляду заяви позивача та вказаних документів, Васильківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області прийнято рішення від 31.05.2018 №3035/04, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Підставою відмови зазначено, що пільговий стаж по Списку №2 становить 9 років 3 місяці 17 днів, а тому має право на зниження віку на 4 роки, у зв'язку з чим вік виходу на пенсію становить 56 років.
В обґрунтування вказаного рішення, пенсійний орган зазначив, що в довідці про характер виконуваних робіт від 24.04.2018 №61 до Списку №2 безпідставно включено періоди роботи з 19.09.2007 по 29.02.2008 на посаді учня-маляра, та в довідку включені не атестовані періоди роботи на посаді маляра з 28.02.2010 по 11.10.2010 та з 12.10.2015 по 12.11.2015.
Вважаючи відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах безпідставною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII, "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року№1058-IV.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Частиною 5 цієї статті передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 4.3. Порядку №22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема: 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року.
Аналогічні положення передбачені підпунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з яким на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема: 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
За змістом розділу ХХХІІІ Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, передбачено таку робочу професію як: "Маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки".
Відповідно до частини першої статті 48 Кодексу Законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
За приписами статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном (пункт 20 Порядку).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області було надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах від 24.04.2018 №64, яка видана ДП "Машинобудівна фірма "Артем".
У вказаній довідці зазначено, що ОСОБА_1 працює повний робочий день на ДП "Машинобудівна фірма "Артем" і за період з 19.09.2007 (наказ 265/к від 18.09.2007) до цього часу виконує фарбування металевих поверхонь акриловими, перхлорвініловими та іншими емалями після нанесення ґрунтувальних шарів та шпаклівок 3 класу небезпеки за професією маляра, що передбачена Списком №2, розділ ХХХІІІ "Загальні професії (у всіх галузях господарства)", маляри, зайняті на роботах із застосуванням речовин не нижче 3 класу небезпеки та затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461.
Також, у вказаній довідці зазначено, що за період з 19.09.2007 по 02.03.2018 стаж на вказаних роботах становить - 10 років 5 місяців 11 днів.
Відповідно до записів у трудовій книжці та з урахуванням довідки від 24.04.2018 №64 судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в ДП "Машинобудівна фірма "Артем" на посаді учня-маляра у період з 19.09.2007 по 29.02.2008 та на посаді маляра у період з 01.03.2008 по 02.03.2018.
При цьому, період роботи позивача на посаді маляра надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Вказаний факт відповідачем не заперечується.
При цьому, підставою для відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 стала відсутність атестації робочих місць на підприємстві ДП "Машинобудівна фірма "Артем" у період роботи позивача з 28.02.2010 по 11.10.2010 та з 12.10.2015 по 12.11.2015.
Судом встановлено, що наказом ДП "Машинобудівна фірма "Артем" від 28.02.2005 №20/К було затверджено перелік робочих місць і професій із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списків №1 та №2.
Так, згідно картки умов праці, умови та характер праці маляра відповідають ІІІ класу 2 ступеня та за показниками умов праці таке робоче місце відноситься до робочих місць з шкідливим і важкими умовами праці, що відповідає показникам списку №2.
Результати наступної атестації робочих місць затверджені наказом ДП "Машинобудівна фірма "Артем" від 12.10.2010 №42/1.
Згідно картки умов праці, умови та характер праці маляра відноситься до ІІІ класу 2 ступеня, а умови праці на робочому місці слід вваж ти шкідливими та важкими (список №2).
Також, наказом ДП "Машинобудівна фірма "Артем" від 13.11.2015 №131 було затверджено перелік робочих місць і професій із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списків №1 та №2.
Згідно картки умов праці, умови та характер праці маляра відноситься до ІІІ класу 2 ступеня, а умови праці на робочому місці слід вваж ти шкідливими та важкими (список №2).
Таким чином, перерва в атестації становить з 28.02.2010 по 11.10.2010 та з 12.10.2015 по 12.11.2015.
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за результатами атестації робочих місць, яка також надає інші пільги і компенсації, передбачені законодавством, а саме надбавка за роботу в зазначених умовах, право на скорочений робочий день, додаткову відпустку й одержання лікувально-профілактичного лікування. Атестація повинна проводитися на підприємстві не рідше одного разу на п'ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Контроль за проведенням атестації, правильністю застосування Списків покладено на Державну експертизу умов праці.
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації) визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року в справі №227/1518/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як було встановлено судом, чергова атестація робочих місць в ДП "Машинобудівна фірма "Артем", зокрема, щодо посади "маляра", були проведені 12.10.2010 та 13.11.2015, а попередня - 28.02.2005.
ОСОБА_1 у період з 01.03.2008 по 02.03.2018 працювала на посаді маляра, яка віднесена до переліку робіт, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2, а відтак період її роботи з 28.02.2010 по 11.10.2010 має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної 28.02.2005, тоді як період роботи з 12.10.2015 по 12.11.2015 має бути зарахований до пільгового стажу за результатами атестації, яка була проведена 12.10.2010.
При цьому, судом враховано, що оскільки обов'язок проведення атестації покладається на керівника підприємства, а умови праці позивача залишалися незмінними, проміжок часу непроведення чергової атестації робочого місця за умовами праці в період з 28.02.2010 по 11.10.2010 та з 12.10.2015 по 12.11.2015, при наявності наступної атестації робочого місця і незмінності умов праці, не можуть обмежувати гарантії працівника на зарахування пільгового стажу його роботи і отримання пенсії на пільгових умовах.
Водночас, не підлягає зарахуванню у пільговий трудовий стаж період роботи позивача з 19.09.2007 по 29.02.2008 на посаді учня-маляра, оскільки в розділі ХХХІІІ Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, відсутня така посада як "учень маляра".
А відтак, суд вважає обґрунтованими доводи Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відсутність підстав для зарахування періоду роботи позивача на вказаній посаді до пільгового.
Отже, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 станом на момент звернення (05.03.2018) до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах мала пільговий стаж не менше 10 років, оскільки у період з 01.03.2008 по 02.03.2018 працювала на посаді маляра, яка відповідно до розділу ХХХІІІ Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, відноситься до посад, яка надає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
При цьому, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відтак, суд вважає, що права позивача мають будуть захищені, а її інтереси поновлені, якщо зобов'язати Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 05.03.2018, зарахувавши у пільговий трудовий стаж період роботи на посаді маляра в ДП "Машинобудівна фірма "Артем" з 28.02.2010 по 11.10.2010 та з 12.10.2015 по 12.11.2015.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір у розмір 704,80 грн., який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №2 період роботи на посаді маляра в ДП "Машинобудівна фірма "Артем" з 28.02.2010 по 11.10.2010 та з 12.10.2015 по 12.11.2015.
Зобов'язати Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 05.03.2018.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 37885812).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Балаклицький А. І.