Рішення від 05.03.2019 по справі 0940/2454/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2019 р. справа № 0940/2454/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитюка Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представників відповідача - Мельника Р.Я., Захарії Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж"

про визнання протиправним та скасування рішення від 19.06.2018 року за № 137, -

ВСТАНОВИВ:

21.12.2018 ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області (надалі також - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 19.06.2018 року за № 137.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що адміністративною колегією Івано-Франківського територіального відділення Антимонопольного комітету України було прийняте рішення від 13.11.2017 №30 справа №20/11.2017 визнати бездіяльність виконавчого комітету Калуської міської ради, яка полягає у не проведенні конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків, співвласники яких відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" не визначилися із формою управління будинком, порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, що може призвести до обмеження конкуренції на ринку та прибудинкових територій. Зобов'язати виконавчий комітет Калуської міської ради у чотиримісячний термін вжити заходів щодо проведення конкурсу з призначення управителя багатоповерхових і багатоквартирних будинків, співвласники яких відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" не визначилися із формою управління будинком, відповідно до вимог Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 №150. Виконавчим комітетом Калуської міської ради 20.02.2018 прийнято рішення №37, яким оголошено конкурс на призначення управителя будинків в м. Калуші.

ТзОВ "М-Монтаж" прийняло участь та стало переможцем конкурсу на призначення управителя будинків в м. Калуші. 19.06.2018 відповідачем прийнято рішення "Про затвердження актів приймання - передачі житлових будинків в управління товариству з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж"". Позивач вважає таке рішення неправомірним та нечинним та просить його скасувати, оскільки житлові будинки передавались управителю без технічної документації. Також управитель ТзОВ "М-Монтаж" без узгодження з мешканцями будинків затверджує тарифи на житлово-комунальні послуги. Управитель ТзОВ "М-Монтаж" за шість місяців не виготовив технічної документації на будинки, не заключив договора на надання комунальних послуг з суб'єктами господарювання - виконавцями послуг.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с. 1-2).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 залучено до участі в даній адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж" (а.с. 38-39).

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву. У даному відзиві представник відповідача зазначив, що на виконання рішення Антимонопольного комітету України адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення від 13.11.2017, виконавчий комітет Калуської міської ради у відповідності до вимог чинного законодавства України, а саме Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №150 від 13.06.2016 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" оголосив та провів конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків, мешканці котрих не визначилися з формою управління багатоквартирним будинком, що підтверджується рішеннями виконавчого комітету Калуської міської ради №256 від 22.11.2017 "Про проведення конкурсу на призначення управителя багатоквартирного будинку у м. Калуші", №37 від 20.02.2018 "Про оголошення та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" та №90 від 24.04.2018 "Про призначення управителя багатоквартирного будинку в м. Калуші". На житловий будинок АДРЕСА_1 було оголошено та проведено конкурс з призначення управителя та призначено управителя та даний будинок переданий в управління управителю 31.05.2018. Рішенням виконавчого комітету Калуської міської ради №137 від 19.06.2018 "Про затвердження актів приймання - передачі житлових будинків в управління товариству з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж"" затверджено акти приймання - передачі житлових будинків. Просив суд відмовити у задоволенні позову ( а.с. 58-60).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТзОВ "М-Монтаж" подала пояснення щодо позову, які надійшли на адресу суду 25.02.2019. У даному поясненні представник третьої особи вважає, що позовні вимог позивача є необґрунтованими та такими, що не відповідають фактичним обставинам та просив суд в задоволенні позову відмовити, а також здійснювати розгляд справи за відсутності представника ТзОВ "М-Монтаж" (а.с. 73-74).

Представником позивача подано пояснення на позов, в якому зокрема зазначає, що при передачі будинків з управління жеків в управління ТзОВ "М-Монтаж" порушено процедуру житлового комплексу, а також передано будинки в управління на підставі технічної документації,яка не є дійсною. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача подав пояснення, у даному поясненні зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не відповідають фактичним обставинам та просив в задоволенні позову відмовити (а.с.152-154).

Позивач скористався своїм правом на подання пояснення до позову, в якому просив суд задовольнити його позов повністю, оскільки технічна документація на будинок виготовлена часів УРСР і є недійсною (а.с. 155).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення позивача та його представника а також представників відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, відзив на позов письмові пояснення, встановив наступне.

13.11.2017 адміністративною колегією Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення №30 справа №20/11.2017 "Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції". Даним рішенням визнано бездіяльність виконавчого комітету Калуської міської ради, яка полягає у не проведенні конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків, співвласники яких відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" не визначилися із формою управління будинком, порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, що може призвести до обмеження конкуренції на ринку надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Зобов'язано виконавчий комітет Калуської міської ради у чотирьохмісячний термін вжити заходів щодо проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків, співвласники яких відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" не визначилися із формою управління будинком, відповідно до вимог Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 №150 (а.с. 15-18).

Дане рішення направлено виконавчому комітету Калуської міської ради супровідним листом від 14.11.2017 за вих. №04-07-320 (а.с. 96).

На виконання рішення Антимонопольного комітету України адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення від 13.11.2017, виконавчий комітет Калуської міської ради у відповідності до вимог Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №150 від 13.06.2016 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" оголосив конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків, мешканці котрих не визначилися з формою управління багатоквартирним будинком що підтверджується рішеннями виконавчого комітету Калуської міської ради №256 від 22.11.2017 "Про проведення конкурсу на призначення управителя багатоквартирного будинку у м. Калуші" та №37 від 20.02.2018 "Про оголошення та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" (а.с. 83-95, 97-114).

Товариство з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж" прийняло участь у конкурсі та стало переможцем вказаного конкурсу.

24.04.2018 виконавчий комітет Калуської міської ради прийняв рішення "Про призначення управителя багатоквартирного будинку в м. Калуші" №90, яким затверджено результати конкурсу та призначено управителем багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком товариство з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж" терміном на один рік відповідно до переліку багатоквартирних будинків, які є об'єктами конкурсу з призначення управителя, згідно з додатком 1 (а.с. 115-119).

Відповідно до вказаних рішень органу місцевого самоврядування та керуючись Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 №13, розпорядженням міського голови від 05.05.2018 №135-р створено комісію, яку зобов'язано провести відповідну роботу щодо передачі житлових будинків в управління ТзОВ "М-Монтаж" до 22.05.2018, за результатами роботи скласти акти приймання - передачі об'єктів та подати їх на затвердження виконавчого комітету Калуської міської ради.

У відповідності до рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 24.04.2018 №90 між виконавчим комітетом Калуської міської ради та управителем ТзОВ "М-Монтаж" укладено договір про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та прибудинкових територій (а.с. 120-127).

Протягом травня 2018 комісією було складено акти прийняття-передачі об'єктів в управління з управління (з балансу), які було подано на затвердження виконавчого комітету Калуської міської ради.

19.06.2018 виконавчим комітетом Калуської міської ради прийнято рішення №137 "Про затвердження актів приймання - передачі житлових будинків в управління товариству з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж".

20.11.2018 позивач звернувся з інформаційним запитом до ТзОВ "М-Монтаж" про надання певного переліку документів.

Товариством з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж" на інформаційний запит ОСОБА_1 направлено повідомлення від 03.12.2018 за вих. №231, у якому зазначено, що ТзОВ "М-Монтаж" надає послуги з управління вказаним будинком (по АДРЕСА_1). Даний будинок передано по акту приймання - передачі з КП "ЖЕО №4", за результатами конкурсу, який проводився у відповідності до норм Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" Згідно даного нормативно-правового акту ч.5 ст. 13 у разі якщо протягом 1-го року (це з липня 2016) з дня набрання чинності Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.

У такому разі договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.

А згідно ч.5 ст. 11 управитель протягом 1-го місяця після підписання з ним відповідного договору зобов'язаний надати або надіслати рекомендованим листом кожному співвласнику примірник такого договору.

На підставі викладеного Закон не вимагає в даному випадку укладення договорів безпосередньо між співвласниками та управителем (а.с. 14).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням виконавчого комітету Калуської міської ради №137 "Про затвердження актів приймання - передачі житлових будинків в управління товариству з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж", позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного на його думку права.

Суд, у відповідності до ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР), норми якого застосовуються судом, що були чинні на час прийняття оскаржуваного рішення, а саме станом на 19.03.2013 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону №280/97-ВР місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, Виконавчий комітет Калуської міської ради, як і Калуська міська рада, зареєстровані 26.03.1992 року та згідно організаційно-правової форми є органами місцевого самоврядування. На момент державної реєстрації Калуської міської ради та її виконавчого комітету діяв Закон України від 07.12.1990 року №533-ХІІ "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування".

19.06.2018 виконавчим комітетом Калуської міської ради прийнято рішення №137 "Про затвердження актів приймання - передачі житлових будинків в управління товариству з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж" (а.с. 61).

У даному рішенні зокрема зазначено: 1) затвердити акти приймання-передачі житлових будинків об'єкта 1 в управління товариству з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж", згідно з додатком 1; 2) затвердити акти приймання-передачі житлових будинків об'єкта 2 в управління товариству з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж", згідно з додатком 2; 3) передати житлові будинки об'єкта 1 та об'єкта 2 в управління товариству з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж" на строк дії договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та прибудинкових територій від 27.04.2018 (а.с. 62-66).

Що стосується посилання позивача на те, що акти приймання-передачі житлових будинків в управління проводилось і передавалось управителю без технічної документації на будинки, то суд зазначає наступне.

Як встановлено у судовому засіданні, що в ході передачі житлових будинків в управління ТзОВ "М-Монтаж" товариству передано паспорти об'єкта (його частини) та прибудинкової території та передбачено, що план земельної ділянки об'єкта з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані буде виготовлено та подано КП "Госпрозрахункове проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро Калуської міської ради" до 01.01.2019.

Отже, при передачі житлових будинків в управління ТзОВ "М-Монтаж" відповідачем було дотримано п.1.2 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 №76 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за №927/11207, згідно якого до складу технічної документації постійного зберігання включаються: технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок; проектно-кошторисна документація зі схемами влаштування внутрішньо будинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо; паспорти котельного господарства, котлові книги, у разі наявності вбудованих та прибудованих котелень; паспорти ліфтового господарства; акти приймання-передачі жилого будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача.

При цьому було враховано лист-роз'яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.07.2017 №7/9-8071, про те, що з урахуванням, того що наведений перелік є документацією постійного зберігання, саме цей перелік технічної документації повинен передаватися.

Як зазначено в акті прийняття-передачі об'єкта в управління з управління (з балансу), який був затверджений оскаржуваним рішенням управителю також було передано технічний паспорт на житловий будинок АДРЕСА_1 та протоколи огляду системи вентиляції (а.с.65-66).

Пунктом 2.2 Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №13 від 02.02.2009 наголошено про те, що при передачі об'єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинку передає технічну документацію суто особі, яка буде здійснювати управління будинком.

Крім того, суд зазначає, що рішення виконавчого комітету Калуської міської ради №256 від 22.11.2017 "Про проведення конкурсу на призначення управителя багатоквартирного будинку у м. Калуші", рішення №37 від 20.02.2018 "Про оголошення та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків, мешканці котрих не визначилися з формою управління багатоквартирним будинком, а також рішення №90 від 24.04.2018 "Про призначення управителя багатоквартирного будинку в м. Калуші", ніким не оскаржувалися та є чинними на час розгляду справи.

Таким чином складання актів приймання - передачі житлових будинків від КП ЖЕО №4 в управління ТзОВ "М-Монтаж" відбулося без порушення прав позивача.

Що стосується посилань позивача на те, що затвердження тарифів Управителем ТзОВ "М-Монтаж" без узгодження з мешканцями будинків, сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, організації забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, документації, визначеної п.2.2 Правил, без яких виконати управлінську функцію не можливо, а бездіяльність може призвести до людських жертв, то суд зазначає, що вказані посилання позивача є правовідносини, які можуть відбутися в майбутньому, а тому не є предметом спору в даній справі.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області (вул. Франка, 1, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 04054300), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "М-Монтаж" (вул. Євшана, 9, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 41515274) про визнання протиправним та скасування рішення від 19.06.2018 року за № 137 - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Микитюк Р.В.

Рішення складене в повному обсязі 11 березня 2019 р.