про залишення позовної заяви без руху
11 березня 2019 р. Справа № 480/633/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши в письмовому порядку матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, у якій просить суд скасувати постанову державного виконавця Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Волошенка Олега Сергійовича ВП №57127045 від 24.01.2019 про накладення штрафу.
Ухвалою суду від 26.02.2019 було відкрито провадження у даній справі з урахуванням особливостей ст.287 КАС України. Розгляд справи призначено на 11.03.2019.
11.03.2019 у судове засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені.
05.03.2019 позивач подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
11.03.2019 відповідач подав до суду письмовий відзив, у якому заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1
Суд, розглянувши матеріали справи, зазначає, що відповідно до ч.13 ст.171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
З урахуванням вимог вищевикладеної статті, поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням ст.161 КАС України.
Так, згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Однак, як встановлено судом, позивачем при зверненні до суду не сплачено судовий збір.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
У позовній заяві ОСОБА_1 просить скасувати постанову державного виконавця Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Волошенка Олега Сергійовича ВП №57127045 від 24.01.2019 про накладення штрафу в сумі 1700 грн., тобто заявлено вимогу майнового характеру.
Згідно з п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше м5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, статтею 7 Закону України "Про державний бюджет на 2019 рік" у 2019 році прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2019 року становить 1921 гривня.
Таким чином, загальний розмір судового збору, який має бути сплачено позивачем, при зверненні до суду з даним позовом, с т а н о в и т ь 768,40 грн.
У позовній заяві позивач посилається на п.14 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах" від 07.02.2014.
Суд не приймає до уваги такі посилання позивача з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до с у д у, який в и д а в виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Водночас частиною другою статті 74 зазначеного Закону передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
З наведених норм права вбачається, що Законом України «Про виконавче провадження» встановлено спеціальний порядок судового оскарження рішення, дії чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця щодо стягнення штрафу, згідно з яким відповідні спори відносяться до юрисдикції адміністративних судів та підлягають розгляду за правилами а д м і н і с т р а т и в н о г о судочинства.
Так, постанова пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику розгляду судами с к а р г на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у ц и в і л ь н и х справах" від 07.02.2014 застосовується під час оскарження рішеннь, дій чи бездіяльності виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення у цивільних справах.
Натомість, ОСОБА_1 звернулась 21.02.2019 до Сумського окружного адміністративного суду з а д м і н і с т ра т и в н о ю по з о в н о ю за я в ою на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби. Дана справа має розглядатись в порядку адміністративного, а не цивільного судочинства і, відповідно, при зверненні до суду позивач має сплачувати судовий збір.
З огляду на зазначене, позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно подати суду докази сплати судового збору за вимогу майнового характеру у сумі 768,40 грн. за наступними реквізитами:
Отримувач коштів УК у м. Сумах/м. Суми/22030101
Код отримувача 37970593
Банк отримувача Державне казначейство України
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача 34312206084030
Код класифікації доходів бюджету 22030101.
При цьому, у графі "призначення платежу" має бути зазначено:
*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Сумський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України,-
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови - залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви в 7-денний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець