Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення позовної заяви
12 березня 2019 р. Справа №200/3443/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1
до відповідача: Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про: визнання протиправною бездіяльність Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка полягає у невиплаті пенсії за період з 01 березня 2016 року по теперішній час, зобов'язання Костянтинівсько - Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість за період з 01 березня 2016 року.
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка полягає у невиплаті пенсії за період з 01 березня 2016 року по теперішній час, зобов'язання Костянтинівсько - Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість за період з 01 березня 2016 року.
Відповідно до ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Згідно ч. 2 ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Судом встановлено, що 05 березня 2019 року в системі «Електронний суд» сформовано позовну заяву ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, яка отримана та зареєстрована судом 06 березня 2019 року.
Суд зазначає, що відповідно до частини сьомої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною десятою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Станом на теперішній час Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система в Донецькому окружному адміністративному суді функціонує в тестовому режимі.
З аналізу вищезазначених положень КАС України вбачається, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
Позовна заява ОСОБА_1 скріплена електронним цифровим підписом його представника - адвоката ОСОБА_2, що підтверджується довідкою Донецького окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року, відповідно до якої зазначено, що позовна заява від ОСОБА_2 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду за допомогою сервісу «Електронний суд», електронний цифровий підпис представника є дійсним.
Отже, позовна заява ОСОБА_1 підписана цифровим електронним підписом ОСОБА_2.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» представництво це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Згідно ст. 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.
Приписами частини 4 статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
Так, відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» ордер це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката.
В порушення вищезазначених вимог закону представником позивача не долучено до електронної справи довіреності або ордеру, виданих відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», на підтвердження повноважень ОСОБА_2 як представника ОСОБА_1 у Донецькому окружному адміністративному суді.
Таким чином, суд зазначає, що позовна заява ОСОБА_1 підписана електронним цифровим підписом ОСОБА_2, яким не надано передбачених Кодексом адміністративного судочинства України документів на підтвердження повноважень щодо представництва інтересів позивача у Донецькому окружному адміністративному суді та підпису позовної заяви.
Відповідно до п. 3 ч. 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо, зокрема, заяву підписано особою, яка не має права її підписувати.
З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку про повернення позовної заяви ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка полягає у невиплаті пенсії за період з 01 березня 2016 року по теперішній час, зобов'язання Костянтинівсько - Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість за період з 01 березня 2016 року, оскільки позовна заява підписана особою, яка не має прав на її підписання.
Керуючись статтями 59, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Повернути позовну заяву ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка полягає у невиплаті пенсії за період з 01 березня 2016 року по теперішній час, зобов'язання Костянтинівсько - Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість за період з 01 березня 2016 року.
2. Повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3. Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
4. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
5. Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Олішевська В.В.