11 березня 2019 року Справа № 160/832/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віхрової В.С., розглянувши у місті Дніпрі в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
28.01.2019 р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (надалі - відповідач), в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 17.12.2018 р. №0015905650 про застосування штрафу у розмірі 24974,91 грн. за платежем єдиний податок з фізичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що податковим органом безпідставно нараховані штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгоджених сум податкових зобов'язань з єдиного податку за І півріччя 2018 р., оскільки позивачем було подано уточнюючу декларацію, якою самостійно виправлено технічну помилку.
Позовну заяву зареєстровано в суді та присвоєно номер адміністративної справи №160/832/19.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №0440/6567/18 передана судді Віхровій В.С.
Згідно з ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Разом з тим, згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч.ч 1, 2 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання.
Частиною 8 ст.262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом учасників на 18.02.2019 р. о 10:40 год.
12.02.2019 р. через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду позивачем подано заяву в якій додатково зазначає, що помилка у поданій декларації була допущена через формування декларації за 1 півріччя шляхом копіювання показників декларації за 1 квартал 2018 р., позивачем помилково суму у розмірі 249750,00 грн. з рядку 14 декларації за 1 квартал 2018 р. перенесено до рядку 14 декларації за 1 півріччя 2018 р. замість необхідного рядку 13. До заяви позивачем долучені докази сплати суми податкового зобов'язання з єдиного податку у розмірі 249750,00 грн. за 1 квартал 2018 р.
У судове засідання 18.02.2019 р. представник відповідача не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження. Судом ухвалено відкласти розгляд справи до 10:20 год. 11.03.2019 р.
20.02.2019 р. через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, зміст якого відповідає висновкам акту камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 за наслідками якої до позивача застосовано штрафні санкції, передбачені п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України.
До відзиву додано роздруківку інтегрованої картки платника податку за 2018 р.
У судове засідання 11.03.2019 р. сторони не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Згідно ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючі визначені КАС України строки розгляду справи, гарантії додержання судом цих строків, дотримання принципу рівності сторін судового засідання та недопущення затягування судового процесу, а також заяву позивача про розгляд справи у письмовому провадженні, суд вважає, що матеріали справи містять достатньо доказів для прийняття рішення по суті справи та з огляду на положення ч. 9 ст. 205, ч. 4 ст. 229 КАС України за можливе перейти до подальшого розгляду справи у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що на підставі пп.191 1.1 п. 19.1 ст.19, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, у порядку пп.75.1.1 п. 75.1 ст.75 та п.76.1 ст. 76 Податкового кодексу України, ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з єдиного податку за 1 півріччя 2018 р., за результатами якого складено акт №60947/04-36-13-17/НОМЕР_1 від 18.10.2018 р.
Перевіркою термінів сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з єдиного податку встановлено порушення вимог п.295.3 ст. 295 Податкового кодексу України, а саме погашення ФОП ОСОБА_2 узгоджених сум податкових зобов'язань згідно податкової декларації №9139603096 від 10.07.2018 р. за І півріччя 2018 р. із затримкою 30 днів. (граничний термін сплати - 19.08.2018 р., дата сплати - 14.09.2018 р.).
За наслідками камеральної перевірки до позивача було застосовані штрафні санкції у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу у відповідності до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України (сума погашеного податкового боргу - 249750,00 грн. х 10% =24974,91 грн.), про що 17.12.2018 р. винесено податкове-повідомлення рішення №0015905650.
Суд зазначає, що у акті перевірки вказано кількість днів затримки сплати податкових зобов'язань - 30, а у податковому повідомленні-рішенні, яке оскаржується, - 26 днів.
З огляду на встановлені обставини та матеріали справи, предметом розгляду даної справи є правомірність застосування до позивача штрафних санкцій за наслідками проведеної камеральної перевірки у зв'язку із простроченням сплати узгоджених сум податкових зобов'язань.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Як зазначено у п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.294.1 ст.294 Податкового кодексу України для платників єдиного податку третьої групи податковим (звітним) періодом є календарний квартал.
Платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п.295.3 ст.295 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) є платником єдиного податку за ставкою 5% згідно свідоцтва серії А №829810 від 31.05.2012 р.
Згідно даних реєстру платників єдиного податку ФОП ОСОБА_3 є платником єдиного податку третьої групи.
10.07.2018 р. позивачем було подано податкову декларацію №9139603096 за півріччя 2018 р., граничним терміном сплати 19.08.2018 р., що підтверджено квитанцією №2 від 10.07.2018 р.
14.09.2018 р. позивачем було подано уточнюючу декларацію №9197706824, що підтверджується квитанцією №2 від 14.09.2018 р.
Уточнюючою декларацією позивачем самостійно виправлена технічна помилка, а саме суму у рядку 14 (249750,00 грн.) вірно зазначено у рядку 13.
Відносно даних уточнюючого розрахунку податковим органом зауважень не зазначено.
Згідно із п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
При цьому, якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Таким чином, вказаними нормами встановлено право платника податку, у разі виявлення помилок у поданій ним податковій звітності, внести відповідні зміни шляхом подання уточнюючого розрахунку.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у випадку коли платником податків самостійно виявлено помилку в поданій ним податковій звітності і подано до податкового органу уточнюючий розрахунок з виправленням помилок з урахуванням вимог статті 50 Податкового кодексу України, у податкового органу відсутні підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, оскільки, з поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою і нівелює правові наслідки помилки, допущеної при її поданні.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 самостійно виправлено суму, нараховану за попередній звітній (податковий) період (значення рядка 12 декларації попереднього звітного (податкового) періоду) (рядок13) 14.09.2018 р., тобто в межах строку сплати.
Сума, нарахована за попередній звітній (податковий) період згідно податкової декларації №9057191807 за 1 квартал 2018 р. складає 249750,00 грн. та була відображена у податковій декларації №9139603096 з урахуванням уточненої декларації у рядку 13.
Вказана сума сплачена позивачем у повному обсязі, що підтверджується наданими до суду платіжними документами.
Крім того, уточнююча декларація була подана до проведення перевірки (18.10.2018 р.) та відображена у акті камеральної перевірки у розрахунку штрафу, проте скориговані нею дані податковим органом не були враховані.
Суд звертає увагу, що матеріалами справи підтверджено та відображено в інтегрованій картці платника податку за 2018 р. своєчасне подання позивачем до податкового органу податкової звітності та самостійне усунення виявлених недоліків шляхом подання уточнюючих розрахунків до початку проведення перевірки контролюючим органом, сплату узгоджених сум податкових зобов'язань.
Також, слід зазначити, згідно положень п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, притягнення платника податків до відповідальності у вигляді штрафу з підстав, визначених цією нормою, передбачене саме за несплату узгодженої суми грошового зобов'язання. При цьому, за змістом вказаної норми розмір штрафу залежить від кількості днів затримки строку сплати суми грошового зобов'язання та визначається у відсотках від погашеної суми податкового боргу.
Подання платником податків у встановленому порядку контролюючому органу уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань чинним податковим законодавством не визначено як джерело погашення податкового боргу.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.\
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, правомірність податкового повідомлення-рішення не доведена.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведених обставин у сукупності, позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 768,40 грн. належить стягнути на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 132, 139, 240-246, 297 КАС України, суд, -
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити;
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 17.12.2018 р. №0015905650 про застосування штрафу у розмірі 24974,91 грн. за платежем єдиний податок з фізичних осіб.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.С. Віхрова