Справа № 420/5870/18
26 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - адвоката Селіванова С.А. (за довіреністю), представника відповідача - Хвостікової О.В. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства "ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Приватне акціонерне товариство "ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22 жовтня 2018 року №0215531206.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посадовими особами Головного управління ДФС в Одеській області була проведена перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ». За результатами перевірки складений акт від 26.09.2018 року № 30101/15-32-12-06/35855645, на підставі якого 22 жовтня 2018 року було винесено податкове повідомлення-рішення №0215531206.
Позивач вказав, що не погоджуючись з висновками акту перевірки від 26.09.2018 року №30101/15-32-12-06/35855645, ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» 09.10.2018 року подало відповідачу заперечення на акт перевірки. В запереченнях разом з поясненнями та документами позивачем також було вказано про бажання прийняти участь під час розгляду заперечень. 18 жовтня 2018 року позивач поштовим зв'язком отримав від відповідача лист №14665/10/15-32-12-06-08 від 10.10.2018 року з повідомленням, що розгляд заперечень на акт перевірки відбудеться 17.10.2018 року об 11:00 год. в приміщенні Головного управління ДФС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Семінарська, буд.5, каб. 418.
Позивач вважав, що ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» фактично було позбавлене можливості прийняти участь у розгляді заперечень на акт перевірки від 26.09.2018 року №30101/15-32-12-06/35855645, яке було призначено на 17.10.2018 року, оскільки повідомлення із зазначенням дати, місця і часу розгляду заперечень позивач отримав 18.06.2018 року. Крім цього, з відтиску печатки на конверті (номер відправлення 6504408294975) вбачається, що відповідач направив позивачу листа №14665/10/15-32-12-06-08 від 10.10.2018 року з повідомленням місця і часу проведення розгляду заперечень лише 12.10.2018 року, тобто пізніше, ніж за 4 робочі дні до дня їх розгляду, чим порушено п.86.7 ст.86 Податкового кодексу України щодо повідомлення позивача про дату, місце і час проведення розгляду заперечень на акт перевірки.
Також позивач зазначив, що 01.03.2018 року між ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» та TOB «Світловодський річковий термінал» був укладений договір №02/ДСР на ремонт т/х «HERMES-1». Згідно п.2.1 Договору вартість ремонту складає 3681027,97 грн. в т.ч. ПДВ - 613504,66 грн. 29.03.2018 року сторони Договору уклали акт прийомки т/х «HERMES-1» в ремонт. 02 липня 2018 року позивачем був складений рахунок №114 на оплату 736205,58 грн., з яких ПДВ складає 122700,93. Згідно виписки по рахунку 05.07.2018 року TOB «Світловодський річковий термінал» сплатив позивачу 75000,00 грн., з яких ПДВ складає 12500,00 грн., за ремонтні роботи згідно рахунку від 02 липня 2018 року №114 та договору від 01.03.2018 року №02/ДСР.
Позивач вказав, що 20.07.2018 року о 08:48 год. ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» проведено реєстрацію податкової накладної №4 від 05.07.2017 року на загальну суму 75000,00 грн. (з визначенням ПДВ 12500 грн.) та згідно квитанції №1 документ прийнято 23.07.2018року о 16:40 год.
Позивач зазначив, що з податкової накладної №4 вбачається, що працівником підприємства зазначена більш рання дата (05.07.2017 року), ніж вчинено господарську операцію по договору 02/ДСР від 01.03.2018 року.
Позивач вказав, що 21.09.2018 року ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.09.2018 року №8 до податкової накладної від 05.07.2017 року №4 та відправлено через сервер ДФС. Відповідно до витягу з ЄРПН № 14860 документ доставлено та зареєстровано.
Позивач зазначив, що з наказу ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» від 21.09.2018 року №21/09 вбачається, що підприємством помилково була складена податкова накладна з більш ранньою датою.
Фактичного руху товарів та/або перерахування коштів 05.07.2017 року не відбулося. За це порушення працівник підприємства був притягнутий до відповідальності. Також згідно банківських виписок за рахунками позивача, сплата коштів згідно помилково складеної податкової накладної не відбувалася.
Позивач вважав, що оскільки 05.07.2017 року жодного руху товарів та/або перерахування коштів не відбулося, а була лише помилка підприємства, яка своєчасно виправлена шляхом подання розрахунку коригування кількісних і вартісних показників, у податкового органу не було підстав для складання акту перевірки від 26 вересня 2018 року №30101/15-32-12-06/35855645.
Ухвалою від 19.11.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 10 грудня 2018 року о 10:00 год.
У підготовчому засіданні 10.12.2018 року суд оголосив перерву до 14.01.2019 року до 12:00 год. у зв'язку з тим, що на час проведення підготовчого засідання не сплинув 15-денний строк на подання відповідачем відзиву на позов, з метою дотримання прав учасників справи на подання всіх заяв по суті справи та доказів в межах підготовчого провадження.
У підготовчому засіданні 14.01.2019 року судом прийнято до розгляду заяву позивача від 11.01.2019 року про збільшення підстав позову та встановлено відповідачу 5-денний строк для подання пояснень щодо заяви про збільшення підстав позову, з дня отримання заяви відповідачем.
Ухвалою від 14.01.2019 року судом продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 30 січня 2019 року до 14.30 год.
Ухвалою від 30.01.2019 року судом закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 18 лютого 2019 року об 11 год. 00 хв.
У судовому засіданні, призначеному на 18.02.2019 року на 11:00 год., оголошено перерву до 26.02.2019 року до 14:30 год. для подання учасниками справи додаткових пояснень з дозволу суду.
У судове засідання, призначене на 26 лютого 2019 року на 14:30 годину, з'явилися представник позивача та представник відповідача.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважав його необґрунтованим. 14.12.2018 року представник відповідача надав письмовий відзив, в якому зазначив, що на підставі п.20.1.4 ст.20, п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 ПК України проведено перевірку своєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки якої припадає на липень 2017 року ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ». Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового Кодексу України, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації.
Представник відповідача вказав, що відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних встановлено затримання граничних термінів реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцям-платникам податку на додану вартість ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ», а саме: податкова накладна №4 від 05.07.2017 року, фактична дата реєстрації - 20.07.2018 року, сума ПДВ - 12500 грн.
Представник відповідача зазначив, що чинним законодавством не передбачено звільнення від штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених Податковим кодексом України, за періоди, в яких ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» порушені граничні терміни реєстрації податкової накладної. Також відповідач вважав, що позивача було належним чином та своєчасно повідомлено про розгляд заперечень на акт перевірки.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що посадовою особою ГУ ДФС в Одеській області відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І та у порядку абз.2 п.76.3 ст.76 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» за липень 2017 року.
За результатами проведеної перевірки, відповідачем складено акт №30101/15-32-12-06/35855645 від 26.09.2018 року "Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» (код ЄДРПОУ 35855645) (а.с. 12-13).
Згідно висновків акту встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 ПК України, на яких відповідно до вимог ст.ст. 192 та 201 ПК України покладено обов'язок щодо такої реєстрації. Встановлено порушення терміну реєстрації податкової накладної №4 в ЄРПН за липень 2017 року на загальну суму 12500 грн. (дата виписки - 05.07.2017 року, дата реєстрації - 20.07.2018 року).
Не погоджуючись з висновками акту перевірки №30101/15-32-12-06/35855645 від 26.09.2018 року, 09.10.2018 року позивач подав до ГУ ДФС в Одеській області заперечення на акт перевірки (а.с. 14-20).
У поданих запереченнях позивач виявив бажання взяти участь у їх розгляді.
Повідомлення про розгляд заперечень на акт перевірки відповідач надіслав позивачу поштою 12.10.2018 року, що підтверджується відбитком поштового штемпеля на конверті та роздруківкою з сайту ПрАТ "Укрпошта" відстеження рекомендованої кореспонденції (а.с. 103-104).
Згідно останнього документа (роздруківки з сайту ПрАТ "Укрпошта"), позивач отримав повідомлення про розгляд заперечень 16.10.2018 року.
За результатами розгляду заперечень ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» листом ГУ ДФС в Одеській області від 17.10.2018року №14856/10/15-32-12-06-08 акт камеральної перевірки від 26.09.2017 року №30101/15-32-12-06/35855645 залишено без змін, а заперечення ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» - без задоволення (а.с. 21-23).
На підставі висновків акта перевірки №30101/15-32-12-06/35855645 від 26.09.2018 року та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період - липень 2017 року, ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 22.10.2018 року №0215531206, згідно з яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 12500 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 40% від суми ПДВ - у розмірі 5000 грн. (а.с. 54-55).
Також судом встановлено, що 01.03.2018 року між ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» (Виконавець) та TOB «Світловодський річковий термінал» (Замовник) був укладений договір №02/ДСР на ремонт т/х «HERMES-1», відповідно до якого Виконавець зобов'язується в установленому цим договором строк виконати на т/х «HERMES-1», ІМО 8665480, ремонт і переобладнання, в об'ємі та ціні, узгодженими сторонами в попередній ремонтній відомості (а.с. 24-34)
Згідно п.2.1 договору вартість ремонту складає 3681027,97 грн., в т.ч. ПДВ в розмірі 613504,66 грн.
29.03.2018 року сторони договору уклали акт прийомки т/х «HERMES-1» в ремонт (а.с. 35).
02 липня 2018 року позивачем був складений рахунок №114 на оплату 736205,58 грн., з яких ПДВ складає 122700,93 (а.с. 37).
Згідно Виписки по рахунку, 05.07.2018 року TOB «Світловодський річковий термінал» сплатив ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» 75000 грн., з яких ПДВ складає 12500 грн., за ремонтні роботи згідно рахунку від 02 липня 2018 року №114 та договору від 01.03.2018 року №02/ДСР (а.с. 38-39).
20.07.2018 року о 08:48:08 год. ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» проведено реєстрацію податкової накладної №4 від 05.07.2017 року на загальну суму 75000 грн. (з визначенням ПДВ 12500 грн.) та згідно квитанції №1 документ прийнято 23.07.2018 року о 16:40 год. (а.с. 49-50).
З зазначеної податкової накладної №4, вбачається, що в ній зазначена більш рання дата - 05.07.2017 року, ніж вчинено господарську операцію по договору №02/ДСР від 01.03.2018 року, що випливає з самої дати договору, а тому є очевидним (а.с. 49).
05.07.2018 року позивач склав податкову накладну №4 по виконанню ремонту т/х «HERMES-1» на загальну суму 75000 грн., у тому числі ПДВ 12500 (а.с. 47).
20.07.2018 року о 08:51:24 год. ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» проведено реєстрацію податкової накладної №4 від 05.07.2018 року на загальну суму 75000 грн. (з визначенням ПДВ 12500 грн.) та згідно квитанції №1 документ прийнято 23.07.2018 року о 16:40 год. (а.с. 48).
21.09.2018 року ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.09.2018 року №8 до податкової накладної від 05.07.2017 року № 4 та відправлено через сервер ДФС. Згідно цього розрахунку коригування сума коригування податкового зобов'язання зазначена з від'ємним значенням - "- 12500 грн." (а.с. 51).
Відповідно до витягу з ЄРПН № 14860 документ доставлено та зареєстровано (а.с. 52).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п.20.1.4. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За нормами п. 75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Згідно зі ст.76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Відповідно до п.п.14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 цієї статті перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
Згідно п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
Згідно абзацу 6 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Як зазначено судом вище, 21.09.2018 ПрАТ «ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ» склало та зареєструвало в ЄРПН розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 21.09.2018 року №8 до податкової накладної №4 від 05.07.2017 року, та ще 20.07.2018 року зареєструвало податкову накладну №4 від 05.07.2018 року з аналогічними показниками.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 06.08.2018 року по справі №802/1198/16-а, за змістом пункту 120-1 статті 120-1 Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних накладаються на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації. Враховуючи те, що поставка товару фактично не відбулася відповідно і обов'язку щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у платника податку не виникає, а відтак відсутні і підстави для застосування штрафних санкцій за недотримання покладеного на платників податку обов'язку.
Беручи до уваги наведені висновки Верховного Суду, та враховуючи те, що 05.07.2017 року жодного руху товарів та/або перерахування коштів не відбулося, а була лише помилка підприємства, яка своєчасно виправлена шляхом подання розрахунку коригування кількісних і вартісних показників, суд дійшов висновку, що у ГУ ДФС в Одеській області були відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за недотримання покладеного на платників податку обов'язку.
Стосовно доводів позивача про допущення відповідачем порушень п.86.7 ст.86 Податкового кодексу України щодо повідомлення позивача про дату, місце і час проведення розгляду заперечень на акт перевірки від 26.09.2018 року №30101/15-32-12-06/35855645, позивач був позбавлений свого права на прийняття участі під час розгляду заперечень, суд зазначає наступне.
Так, згідно п.86.7 ст.86 ПК України, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44,7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.
У разі якщо платник податків виявив бажання брати участь у розгляді його заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів, зазначивши про це в запереченні та/або листі про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний повідомити такому платнику податків про місце і час проведення такого розгляду. Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень та/або листа про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду. Повідомлення має бути надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до п.42.2 ст.42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
В свою чергу, п.42.4. ст.42 ПК України, передбачено, що платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронний цифровий підпис".
Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Датою вручення платнику податків документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків. У разі якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
У разі неотримання контролюючим органом квитанції про доставку документа в електронний кабінет протягом двох робочих днів з дня його надіслання такий документ у паперовій формі на третій робочий день з дня відправлення з електронного кабінету надсилається за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручається платнику податків (його представнику).
При цьому строк доставки документа в електронний кабінет, визначений абзацом четвертим цього пункту, не зараховується до строку надіслання документів, визначеного цим Кодексом.
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Отже, виходячи з аналізу наведених вище норм законодавства, податковий орган здійснює повідомлення платників податків у два способи, зокрема: засобами електронного зв'язку в електронній формі та засобами поштового зв'язку.
Жодних пріоритетів чи необхідності одночасно використовувати два способи повідомлення не встановлено.
Судом встановлено, що заперечення на акт перевірки отримані ГУ ДФС в Одеській області 09.10.2018 року (а.с. 14). При цьому, лист з повідомленням місця і часу проведення розгляду заперечень датований 10.10.2018 року (а.с. 102), але відправлення вказаного листа здійснено 12.10.2018 року, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту ПАТ «Укрпошта» (а.с. 104). Розгляд заперечень призначений на 17.10.2018 року.
З вищенаведених дат та з урахуванням положень абз.2 п.86.7 ст.86 ПК України відповідачем відправлено повідомлення про розгляд заперечень позивача на акт перевірки менше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду, а саме: за два робочі дні, оскільки 13 та 14 дні є вихідним та святковим відповідно, а 15 - неробочим днем, оскільки 14 жовтня - святковий день, що припав на неділю. Тобто, повідомлення позивача здійснено відповідачем не у відповідності до вимог положень ПК України.
За таких обставин, суд вважає, що ГУ ДФС в Одеській області порушено вимоги п.86.7 ст.86 Податкового кодексу України щодо повідомлення позивача про дату, місце і час проведення розгляду заперечень на акт перевірки від 26.09.2018 року №30101/15-32-12-06/35855645.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 22 жовтня 2018 року № 0215531206 є протиправними та підлягає скасуванню, а адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ" підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ" - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 22 жовтня 2018 року № 0215531206.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд.5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Приватного акціонерного товариства "ДУНАЙСУДНОРЕМОНТ" (адреса: вул. Судноремонтників, 1, м. Ізмаїл, Одеська область, 68600, код ЄДРПОУ 35855645) судові витрати у розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11 березня 2019 року.
Суддя В.В. Андрухів
.