12 березня 2019 року м. Київ № 810/1357/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Росава-Брок»
про стягнення штрафу,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Росава-Брок» штрафу у розмірі 4700, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за відповідачем рахується заборгованість перед Державним бюджетом України у зв'язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів. Зазначає також, що відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Росава-Брок» було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів, у яких зафіксовано порушення відповідачем Ліцензійних умов, в частині неподання до Комісії інформації та документів та несвоєчасне подання адміністративних даних.
Вказує, що за результатами розгляду справ 16.11.2018 були винесені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 546-ЦА-УП-ДУ, № 548-ЦА-УП-ДУ, відповідно до яких до ТОВ «Росава-Брок» застосовано штрафні санкції 3000,00 грн. та 1700,00 грн. відповідно. Враховуючи, що заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення її в примусовому порядку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено сдуове засідання.
Крім того, вказаною ухвалою суд запропонував відповідачу подати до суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з моменти утримання ухвали.
Від позивача до суду надійшла заява від 30.05.2018, в якій представник позивача просив суд розглянути дану справу у порядку письмового провадження та зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповдіач у судове засідання не з'явився. Відповідач був належним чином повідомлений судом про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується наявними у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення зі штриховими ідентифікаторами № 0113328499796.
Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, будь-яких заяв чи клопотань не надав. Матеріали справи містять інформацію про його повідомлення своєчасно та належним чином про відкриття провадження у даній справі.
На підставі частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За вказаних обставин, розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Росава-Брок» є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується наявними в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом в ЄДРПОУ 36969807 даними.
30.10.2017 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.10.2017 № 583-ЦА-УП-ДУ, яким зафіксовано факт порушення ТОВ «Росава-Брок» вимоги підпунктів 3,5,16 пункту 8 та пункту 13 розділу ІV Ліцензійних умов провадження професійної діяльності та клірингової діяльності,затвердженої рішення Комісії від 21.05.2013 № 862, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.06.2013 № 897/23429 (далі- Ліцензійні умови № 862), що полягає у неподанні ліцензіатом (відповідачем) з дати виникнення змін у процесі провадження депозитарної діяльності інформації, яка підтверджує зазначені зміни.
Так, відповідно до відомостей вказаного акта згідно інформації з сайту Державного підприємства «Інформаційний ресурсний центр» ЄДРРОУ керівником ТОВ «Росава-Брок» з 14.03.2017 до 01.08.2017 виконуючим обов'язків директора товариства є Грибовський Ігор Віталійович. Отже, ліцензіат з дати виникнення змін у процесі провадження депозитарної діяльності зобов'язаний протягом двадцяти робочих днів повідомити Комісію (із зазначенням структурного підрозділу Комісії, який має повноваження здійснювати розгляд документів на видачу ліцензії), а саме надати інформацію, яка підтверджує зазначені зміни, за такими змістом та формою, зокрема:
- довідку про керівних посадових осіб та фахівців ліцензіата (його відокремленого підрозділу), що безпосередньо здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку та сертифіковані в установленому порядку, за формою цієї довідки, встановленою нормативно-правовим актом Комісії, що регулює порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії;
- відомості щодо структурних підрозділів ліцензіата, працівники яких безпосередньо здійснюють окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), за формою, встановленою нормативно-правовим актом Комісії, що регулює порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії;
- у разі зміни особи (осіб), яка (які) здійснює(ють) повноваження одноосібного виконавчого органу (або осіб, що призначені головою та членами колегіального органу), керівника служби внутрішнього аудиту (контролю) (керівника структурного підрозділу або окремої посадової особи) та головного бухгалтера ліцензіата (крім банку), подається анкета щодо ділової репутації органів управління юридичної особи, головного бухгалтера та керівника служби внутрішнього аудиту за формою, встановленою нормативно-правовим актом Комісії, що регулює порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії.
Разом з тим, у акті зафіксовано порушення відповідачем пункту 13 розділу IV Ліцензійних умов № 826, відповідно до яких ліцензіат зобов'язаний щороку до 01 квітня подавати до Комісії станом на 01 січня поточного року такі документи, які додавались заявником (ліцензіатом) до заяви про видачу ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) за формами, встановленими нормативно-правовим актом Комісії, що регулює порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії:
- довідку про асоційованих осіб фізичної особи - власника з істотною участю у заявника (ліцензіата);
- довідку про юридичних осіб, у яких фізична особа - власник з істотною участю у заявника (ліцензіата) є керівником та/або контролером;
- довідку щодо структури власності заявника (ліцензіата) та власників з істотною участю в ньому з додаванням схематичного зображення такої структури.
З матеріалів справи встановлено, що станом на дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ТОВ «Росава-Брок» не усунуто вищевказані правопорушення.
Крім того, уповноваженою особою позивача було прийнято розпорядження від 16.11.2017 про усунення відповідачем вказаних у Акті вищезазначених порушень законодавства у термін до 15.12.2017.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 16.11.2017 №546-ЦА-УП-ДУ, відповідно до якої до товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 3000 (три тисячі) грн.
Також, позивачем складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.10.2017 №584-ЦА-УП-ДУ, яким зафіксовано факт порушення ТОВ «Росава-Брок» вимоги пункту 16 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов № 862, в частині недотримання вимог абзацу 4 пункту 1 розділу ІІІ Положення № 992, що полягає у неподанні до Комісії адміністративні дані депозитарної установи за ІІ квартал 2017 року, в строк встановлений нормативно-правовими актами Комісії.
Відповідно до відомостей, викладених у вказаному Акті, депозитарна установа ТОВ «Росава-Брок» подала до комісії щоквартальні адміністративні дані за квартал 2017 року - 31.07.2017.
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженої особи Комісії від 07.11.2017 постановлено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів провести 16.11.2017.
На дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів товариство не усунуло вищезазначене правопорушення.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за несвоєчасне подання адміністративних даних за квартал до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 16.11.2017 № 548-ЦА-УП-ДУ, відповідно до якої до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 16.11.2017 №546-ЦА-УП-ДУ та від 16.11.2017 № 548-ЦА-УП-ДУ було направлено рекомендованим поштовим відправленням № 0101037702570 та №0101037702588 відповідно, за зареєстрованим місцезнаходженням ТОВ «Росава-Брок».
Оскільки вказані суми штрафів у загальному розмірі 4700,00 грн. не була сплачена відповідачем самостійно, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірних відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448/96-ВР).
Згідно зі статтею 1 Закону № 448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною першою статті 5 Закону № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог статті 6 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Положеннями статті 7 Закону № 448/96-ВР визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до абзаців другого і четвертого статті 3, статті 4, пунктів 9, 27 частини другої статті 7 та пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку рішенням Комісії від 21.05.2013 № 862 затвердила ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 06.06.2013 за № 897/23429 (зі змінами).
Так, згідно з вимогами підпунктів 3, 5, 16 пункту 8 розділу IV Ліцензійних умов № 862 ліцензіат з дати виникнення змін у процесі провадження депозитарної діяльності зобов'язаний протягом двадцяти робочих днів повідомити Комісію (із зазначенням структурного підрозділу Комісії, який має повноваження здійснювати розгляд документів на видачу ліцензії), а саме надати інформацію, яка підтверджує зазначені зміни, за такими змістом та формою, зокрема:
- довідку про керівних посадових осіб та фахівців ліцензіата (його відокремленого підрозділу), що безпосередньо здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку та сертифіковані в установленому порядку, за формою цієї довідки, встановленою нормативно-правовим актом Комісії, що регулює порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії;
- відомості щодо структурних підрозділів ліцензіата, працівники яких безпосередньо здійснюють окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), за формою, встановленою нормативно-правовим актом Комісії, що регулює порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії;
- у разі зміни особи (осіб), яка (які) здійснює(ють) повноваження одноосібного виконавчого органу (або осіб, що призначені головою та членами колегіального органу), керівника служби внутрішнього аудиту (контролю) (керівника структурного підрозділу або окремої посадової особи) та головного бухгалтера ліцензіата (крім банку), подається анкета щодо ділової репутації органів управління юридичної особи, головного бухгалтера та керівника служби внутрішнього аудиту за формою, встановленою нормативно-правовим актом Комісії, що регулює порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії.
Разом з тим, відповідно до пункту 13 розділу IV Ліцензійних умов ліцензіат зобов'язаний щороку до 01 квітня подавати до Комісії станом на 01 січня поточного року такі документи, які додавались заявником (ліцензіатом) до заяви про видачу ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) за формами, встановленими нормативно-правовим актом Комісії, що регулює порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії:
- довідку про асоційованих осіб фізичної особи - власника з істотною участю у заявника (ліцензіата);
- довідку про юридичних осіб, у яких фізична особа - власник з істотною участю у заявника (ліцензіата) є керівником та/або контролером;
- довідку щодо структури власності заявника (ліцензіата) та власників з істотною участю в ньому з додаванням схематичного зображення такої структури.
Як вбачається з пояснення позивача, викладених у позовній заяві вищевказана інформація від ТОВ «Росава-Брок» до комісії не надходила, що стало підставою для порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування штрафних санкцій.
Приписами пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності, затверджених рішенням Комісії від 21.05.2013 № 862, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 897/23429 (далі - Ліцензійні умови № 862), депозитарна установа протягом строку провадження депозитарної діяльності депозитарної установи зобов'язана дотримуватись вимог, зокрема, нормативно-правового акта Комісії, що регулює питання провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності.
Згідно абзацу 4 пункту 1 розділу III Положення про порядок звітування депозитарними установами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 11.06.2013 № 992, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2013 за № 1126/23658 (далі - Положення № 992), депозитарна установа подає щоквартальні адміністративні дані не пізніше 25-го (включно) числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Як було встановлено судом, депозитарна установа ТОВ «Росава-Брок» подала до Комісії щоквартальні адміністративні дані за ІІ квартал 2017 року - 31.07.2017.
Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів визначений у статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»
Відповідно до вказаної статті уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Розділом 15 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 05.11.2012 за №1855/22167, передбачено, що постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати винесення постанови.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Згідно з вимогами статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Доказів оскарження постанов від 16.11.2017 №546-ЦА-УП-ДУ та № 548-ЦА-УП-ДУ відповідач до суду не надав, відтак суд дійшов висновку, що визначені у ній штрафні санкції є узгодженими та підлягають сплаті до бюджету.
Беручи до уваги, що визначена у постанові про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів сума штрафу є узгодженою, доказів її сплати до Державного бюджету України відповідач під час розгляду справи не надав, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення зазначеної суми штрафи у примусовому порядку.
Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості. В силу положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки штраф відповідачем у встановлений чинним законодавством строк добровільно не сплачено, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем під час розгляду справи не здійснював, у зв'язку з чим судові витрати, які б підлягали розподілу, відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Росава-Брок» (код ЄДРПОУ 36969807; місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, буд. 91) на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 4700 (чотири тисячі сімсот) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.