справа№1340/6223/18
12 березня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
До суду надійшла позовна заява Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 20) до ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) про стягнення заборгованості з відповідача в сумі 38 889 грн. 78 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що заборгованість відповідача станом на 13.12.2018 року становить 38889, 78 грн., зокрема із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками обє'ктів житлової нерухомості та земельного податку з фізичних осіб. Проте, відповідачем не вживаються заходи щодо погашення вказаного боргу.
Ухвалою від 21 січня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (в письмовому провадженні).
Судом, ухвалу про відкриття провадження по даній адміністративній справі, направлено відповідачу на адресу зазначену в позові та підтвердженій запитом до адресно - довідкового відділу ГУ ДМС України у Львівській області.
Копія ухвали повернулась на адресу суду без вручення адресату з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням встановленого строку зберігання". Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву, не скористався.
Відповідно до частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов'язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Відповідно до пункту 265.1 статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 даного Кодексу об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1).
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2).
Відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 даного Кодексу органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Рішенням Юнашівської сільської ради від 29.01.2015 року № 211-30/2015 "Про встановлення місцевих податків і зборів та акцизного збору на території Юнашівської сільської ради» встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Рішенням Лучинецької сільської ради Рогатинського району Івано - Франківської області від 26.12.2016 року «Про встановлення ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».
Рішенням Фразької сільської ради Рогатинського району Івано - Франківської області від 23.12.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Фразької сільської ради на 2017 рік» встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Рішенням Підмихайлівської сільської ради від 24 грудня 2015 року ««Про встановлення місцевих податків і зборів» встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Рішенням Чернівської сільської ради Рогатинського району Івано - Франківської області від 30 січня 2017 року ««Про встановлення місцевих податків і зборів» встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 даної статті цього ж Кодексу обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Згідно з підпунктом 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Відповідно до підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 даного Кодексу податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується: фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно з матеріалів справи, заборгованість відповідача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості виникла:
- у розмірі 2200, 67 грн. на підставі податкових повідомлень - рішень форми «Ф» № 29-13 від 18.01.2017 року на суму 6,48 грн., № 25-13 від 18.01.2017 року на суму 342, 02 грн., № 24-13 від 18.01.2017 року на суму 1810, 14 грн., № 21-13 від 18.01.2017 року на суму 42,03 грн. (нерухоме майно розташоване на території Чернівецької сільської ради, Рогатинського району, Івано - Франківської області);
- у розмірі 6602, 01 грн., - на підставі податкових повідомлень - рішень форми «Ф» № 31-13 від 18.01.2017 року на суму 2545, 17 грн., № 28-13 від 18.01.2017 року на суму 1656, 36 грн., № 20-13 від 18.01.2017 року на суму 2400, 48 грн. (нерухоме майно розташоване на території Фразької сільської ради Рогатинського району Івано - Франківської області);
- у розмірі 2623, 85 грн., на підставі податкових повідомлень - рішень форми «Ф» № 27-13 від 18.01.2017 року на суму 67, 80 грн., № 19-13 від 18.01.2017 року на суму 2556, 05 грн., (нерухоме майно розташоване на території Лучиненцької сільської ради Рогатинського району, Івано - Франківської області);
- у розмірі 25779, 62 грн., на підставі податкових повідомлень - рішень форми «Ф» № 17-13 від 18.01.2017 року на суму 25779, 62 грн., (нерухоме майно розташоване на території Юнашівської сільської ради, Рогатинського району, Івано - Франківської області);
- у розмірі 1533, 99 грн., на підставі податкового повідомлення - рішення форми «Ф» № 23-13 від 18.01.2017 року на суму 1533, 99 грн. (нерухоме майно розташоване на території Підмихайлівської сільської ради, Рогатинського району, Івано - Франківської області).
Стосовно заборгованості із земельного податку з фізичних осіб судом встановлено наступне.
Згідно п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) або землекористувачі.
Відповідно до п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з матеріалів справи заборгованість відповідача із земельного податку з фізичних осіб становить 100, 06 грн., - нарахована на підставі самостійно задекларованих у податковій декларації з плати за землю від 19.02.2016 року (земельна ділянка розташована на території Лучинецької сільської ради, Рогатинського району, Івано - Франківської області) та у розмірі 49, 58 грн., на підставі даних, самостійно задекларованих у податковій декларації з плати за землю від 16.02.2015 року (земельна ділянка розташована на території Чагрівської сільської ради, Рогатинського району, Івано - Франківської області).
Судом встановлено, що позивачем було сформовано та надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ф» № 18465-17 від 04.10.2017 про сплату суми податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями у розмірі 39037, 72 грн., у тому числі за основні платежі 39037, 72 грн.
У зв'язку з поверненням податкової вимоги, надісланої платникові рекомендованим повідомленням на адресу: АДРЕСА_2 - Головним управлінням ДФС в Івано - Франківській області додатково отримано «Довідку про реєстрацію місця проживання особи» від 10.07.2018 р., в якій зазначено фактичне місце проживання відповідача - АДРЕСА_1.
Відповідачу було повторно скеровано копії податкових повідомлень - рішень та копію податкової вимоги від 04.10.2017 № 18465-17, що підтверджується листом Калуського управління ГУ ДФС в Івано - Франківській області від 08.08.2018 року № 8714/10/09-19-51-10.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в порядку оскарження, але несплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 вказаної статті).
За правилами пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Отже, факт узгодження податкового зобов'язання має наслідком обов'язок платника податку сплатити таке зобов'язання у встановлений законом строк. Невиконання обов'язку зі сплати узгодженого податкового зобов'язання призводить до набуття таким зобов'язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості відповідачем суду не надано.
При цьому, сторонами у справі доказів оскарження та скасування зазначеної податкової вимоги у встановленому законом порядку надано до суду не було.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що контролюючим органом було дотримано вимоги Податкового кодексу України при визначенні позивачу грошових зобов'язань по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та земельного податку, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -
Позов Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (адреса:АДРЕСА_1, іден. код НОМЕР_1) в дохід бюджету податковий борг в розмірі 38 889 (тридцять вісім тисяч вісімсот вісімдесят дев'ять) гривень 78 копійок.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд.
Повне судове рішення складено 12.03.2019 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна