справа №1340/6299/18
04 березня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії, -
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії з 21.08.2016 року у розмірі 60% від заробітної плати ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 розмір пенсійної виплати з урахуванням страхового стажу 33 роки 8 місяців 23 дні у розмірі 80% від заробітної плати, починаючи з 21.08.2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 працювала на посадах державного службовця (посадовою особою органів місцевого самоврядування). З 20 січня 2014 року їй було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з тим, що з вересня 2018 року відповідач зменшив виплату пенсії з 2507,91 грн. до 2307,13 грн., позивач 29 жовтня 2018 року звернулася з листом з приводу зменшення розміру пенсії. Головне управління ПФУ у Львівській області листом від 19.11.2018 року № 3931/168/П-20/03.11-36 повідомив позивача, що після перерахунку пенсії на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2017 року у справі № 876/8020/17 розмір пенсійної виплати було обчислено з урахуванням страхового стажу 33 роки 08 місяців 23 дні у розмірі 60% від заробітної плати та становив 2 307,13 грн. Зменшення розміру пенсії відбулося у зв'язку з тим, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та п. 4 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% від суми їх заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки закон не має зворотної сили, а пенсія позивачу була призначена з 17.01.2014 р. і розмір пенсії виплати було обчислено з врахуванням страхового стажу 33 роки 8 місяців 23 дні у розмірі 80% від заробітної плати. Просить позов задоволити.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02 січня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
29 січня 2019 року представник відповідача подав відзив на позов, де зазначив наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 12.02.2007 року. До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, а з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, яким не передбачено умов та порядку перерахунку пенсії державним службовцям. Просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 04.05.2017 року у справі № 466/1180/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, визнано дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» - протиправними; зобов'язано Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 17.01.2014 року, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 04.05.2017 року скасовано і прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково - позовні вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця за період з 17.01.2014 року по 20.08.2016 року включно - залишено без розгляду; визнано протиправними дії Личаківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» - протиправними; зобов'язано Личаківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Львова перерахувати призначену позивачу пенсію, починаючи з 21.08.2016 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 10 управління застосування пенсійного законодавства, в межах компетенції та згідно чинного законодавства було проведено перерахунок пенсії з 21.08.2016 року.
Розмір пенсійної виплати з 21.08.2016 р. обчислено з урахуванням страхового стажу 33 роки 8 місяців 23 дні, в тому числі стаж державної служби 18 років в розмірі 60% від заробітної плати 3 845,22 грн. та становить 2 307,13 грн. (3 845,22 грн. x 60%).
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернулася до суду.
Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно абз. 5 п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
З листа Головного управління ПФУ у Львівській області від 19.11.2018 року № 3931/168/П-20/03.11-36 видно, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року у справі № 466/1180/17. При цьому, як пояснив представник відповідача у тексті свого відзиву на позов, перерахунок пенсії позивача було проведено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIІ (що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду) з врахуванням 60 % від суми заробітної плати. Дану обставину представник відповідача пояснив тим, що рішенням суду вирішувалось питання зарахування до заробітної плати для обрахунку пенсії певних видів виплат, а не відсоткове відношення при перерахунку пенсії.
З такою правовою позицією відповідача суд не погоджується з наступних мотивів. Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIІ, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З контексту наведеної норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, що була застосована відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу, вбачається, що остання визначає відсотки й розмір заробітної плати у випадках призначення пенсії, а не здійснення перерахунку вже призначеної пенсії державному службовцю.
Згідно листа ГУ ПФ України у Львівській області від 19.11.2018 року №3931/168/П-20/03.11-36, з 20.01.2014 року згідно заяви позивача ї переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закон України «Про державну службу» в розмірі 80% сум заробітної плати, з якої нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державно соціальне страхування та яку вона отримувала до моменту проведення перерахунку такої пенсії. За результатами проведеного відповідачем перерахунку пенсії позивачу на виконання рішення суду, з 21.08.2016 розмір пенсійної виплати обчислено в розмірі 60% від заробітної плати.
Виходячи з наведеного вище правового аналізу та зі змісту наведених норм, суд вважає, що для перерахунку пенсії позивача відповідачем мала застосовуватись норма Закону, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. При цьому, зміни у законодавстві щодо підстав призначення та розміру пенсії в частині визначення розміру відсотку заробітної плати стосуються осіб, які звернулись за призначенням пенсії після набуття чинності такими змінами законодавства, та не можуть застосовуватися при здійсненні перерахунку вже призначеної пенсії, крім випадків покращення становища осіб.
Аналогічна правова позиція щодо належного застосування органом Пенсійного фонду України норм ст. 37 Закону України «Про державну службу» наведена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №211/342/17-а, від 05.06.2018 у справі №344/12549/16-а та від 19.09.2018 у справі №367/6280/16-а.
Таким чином, застосувавши відсоток - 60 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку на виконання рішення суду, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 80 відсотків від заробітку. У зв'язку з цим суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо зменшення відсоткового розміру заробітної плати при обрахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку її перерахунком на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі № 466/1180/17 є протиправними.
Таким чином, доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, підтверджені наведеними матеріалами справи, оскільки, згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, в пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява №22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність захисту права позивача на перерахунок та виплату пенсії у належному розмірі, шляхом визнання дій відповідача щодо зменшення відсоткового відношення заробітку з 80% до 60% при перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними, та зобов'язання відповідача з 21.08.2016 здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру пенсійної виплати виходячи з розрахунку 80% заробітної плати, починаючи з 21.08.2016 року з врахуванням раніше виплачених сум.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії- задоволити повністю.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 21.08.2016 року у розмірі 60% від заробітної плати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79000, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) перерахувати ОСОБА_1 ( адреса: АДРЕСА_1, іден. номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) розмір пенсійної виплати виходячи з розрахунку 80% заробітної плати, починаючи з 21.08.2016 року з врахуванням раніше виплачених сум.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12.03.2019 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна