05 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/400/19
категорія 108010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
прокурора Рудченка М.М., представників відповідачів Лагоди О.А., Файчук Т.А.,
представників третьої особи Леськова В.П., Мельника М.О.,
розглядаючи в підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави до Державної служби геології та надр України, Державної комісії України по запасах корисних копалин, Житомирської обласної ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Софія-Біо", про визнання протиправними та скасування державної реєстрації робіт і досліджень, протоколу 4059 від 31.08.2017, рішення №1275 від 25.10.2018,
встановив:
Заступника прокурора Житомирської області звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати державну реєстрацію робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, здійснену Державною службою геології та надр України товариству з обмеженою відповідальністю "Софія-Біо" за формою 3-гр із присвоєнням державного реєстраційного номера об'єкта РДГВН У-17-335/1;
- визнати протиправним та скасувати протокол № 4059 від 31.08.2017 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин;
- визнати протиправним та скасувати рішення дев'ятнадцятої сесії Житомирської обласної ради сьомого скликання № 1275 від 25.10.2018 "Про розгляд звернення Державної служби геології та надр України від 04.10.2018 № 19930/03/12-18 щодо погодження надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Софія-Біо".
Ухвалою від 04.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження.
28.02.2019 Державна комісія України по запасах корисних копалин подала клопотання про залишення без розгляду адміністративного позову заступника прокурора Житомирської області (т.2 а.с. 1-5).
В обґрунтування клопотання зазначає, що обґрунтування позову заступника прокурора Житомирської області є несумісним з розумінням "інтереси держави" адже суперечить нормі ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру"; у разі дійсного допущення порушень інтересів держави та вимог ст. 39 Кодексу України про надра, порядку державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, порядку проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, незаконної видачі спецдозволів на користування надрами, захист інтересів держави в Житомирському окружному адміністративному суді мають здійснювати як позивачі Міністерство екології та природних ресурсів України та Кабінет Міністрів України; в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що позивач перед зверненням до суду перевірив, що захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; позивач не встановив, не обґрунтував та не надав суду жодних доказів попереднього звернення в порядку статей 23, 24 Закону України "Про прокуратуру" до Міністерства екології та природних ресурсів України, Кабінету Міністрів України, не встановлено неправомірної бездіяльності ("неналежного урядування") Мінекології, Кабінету Міністрів України як державних органів, які уповноважені державою здійснювати функції у спірних відносинах, для обґрунтування згідно з вимогами ч. 5 ст. 53, ч. 7 ст. 160 КАС України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру"; висновок позивача про відсутність державного органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, геологічного вивчення та раціонального використання надр, а також звертатись до адміністративного суду з вказаним позовом суперечить ст. 23 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", Положенню про Міністерство екології та природних ресурсів України.
Також, 28.02.2019 представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Софія-Біо" подав клопотання про залишення без розгляду позову заступника прокурора Житомирської області (т.1 а.с. 218-230) яке містить аналогічні підстави заявленим в клопотанні Державної комісії України по запасах корисних копалин від 28.02.2019 (т.2 а.с. 1-5).
В судовому засіданні:
- прокурор проти задоволення клопотань заперечував;
- представник Державної комісії України по запасах корисних копалин та представники третьої особи клопотання підтримали;
- представник Житомирської обласної ради поклався на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що в задоволенні клопотань Державної комісії України по запасах корисних копалин, Товариства з обмеженою відповідальністю "Софія-Біо" про залишення позову без розгляду належить відмовити, з таких підстав.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1174, державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Пунктом 4 даного положення закріплено завдання Державної служби геології та надр України, серед яких з поміж іншого:
"9) видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);
10) зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення;
11) здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);".
Згідно з п. 1 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 р. № 32, міністерство екології та природних ресурсів України (Мінприроди) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Перелік покладених на Міністерство екології та природних ресурсів України завдань закріплено в п. 4 даного Положення, дослідивши які суд зазначає, що Міністерство екології та природних ресурсів України не наділено повноваженнями в сфері видачі спеціального дозволу та проміжних документів.
Так, Міністерство екології та природних ресурсів України має лише повноваження щодо забезпечення нормативно-правового регулювання у сфері охорони атмосферного повітря з питань визначення вимог до оформлення документів для отримання дозволів та встановлення форми дозволів (пп. 17 п. 4) та забезпечує у сфері охорони та відтворення вод (поверхневі, підземні, морські), раціонального використання водних ресурсів нормативно-правове регулювання з питань встановлення порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, днопоглиблювальні роботи, прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду, а також порядку розроблення та затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти та переліку забруднюючих речовин, скидання яких у водні об'єкти нормується, розроблення та затвердження критеріїв оцінки забруднення підземних горизонтів водних об'єктів (пп. 59 п. 4), а щодо видачі спеціальних дозволів на користування надрами, то дані повноваження відносяться до Державної служби геології та надр України та закріплені у відповідному положенні.
Суд зазначає, що Державна служба геології та надр України є окремим, самостійним, центральним органом влади, який реалізує політику у сфері видання спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупинення та анулювання в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлення їх дії у разі зупинення; здійснення переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), тобто Державна служба геології та надр України під час видачі спеціального дозволу надає оцінку документам, на підставі яких буде видано спеціальний дозвіл.
Варто зауважити, що Міністерство екології та природних ресурсів України має широкий спектр загальних повноважень, в той час як повноваження Державної служби геології та надр України деталізовані.
Враховуючи те, що чинним законодавством не встановлено який саме орган влади має право оскаржувати до суду рішення, дії, прийняття, вчинення яких передує вирішенню питання про надання дозволу на користування надрами, то у відповідності до вимог ч. 3 ст. 53 КАС України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор має право звертатися до суду з даним позовом, а тому суд прийшов до висновку, що клопотання Державної комісії України по запасах корисних копалин, Товариства з обмеженою відповідальністю "Софія-Біо" не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 180, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити в задоволенні клопотань Державної комісії України по запасах корисних копалин Товариства з обмеженою відповідальністю "Софія-Біо" про залишення позову без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Суддя М.М. Семенюк
Повний текст ухвали складено 11.03.2019