справа№466/494/19
про передачу справи до іншого адміністративного суду
07 березня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представника відповідача Курман Б.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області визнання неправомірних дій щодо виконання судового рішення,
ОСОБА_2 звернувся до Шевченківського районного суду м. Львова із позовною заявою до Головного територіального управління юстиції у Львівській області у якій просить:
- визнати дії Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо виконання виконавчого листа, виданого Шевченківським районним судом міста Львова 23 січня 2017 року №466/3420/13-а, 2а/466/160/16року на виконання постанови Шевченківського районного суду міста Львова, від 29.06.2016року справа №466/3420/13-а та дій державного виконавця щодо закінчення виконавчого провадження №53344148 - неправомірними.
- визнати незаконним рішення Головного територіального управління юстиції у Львівській області та державного виконавця щодо закінчення виконавчого провадження №53344148, та виконання виконавчого листа, виданого Шевченківським районним судом міста Львова 23 січня 2017 року № 466/3420/13-а, 2а/466/160/16року щодо врахування обставин. що зумовили закінчення виконавчого провадження, керуючись порядком встановленим постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014року №440.
- постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 03.01.2019року про закінчення виконавчого провадження №53344148 скасувати.
-зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Львівській області, вчинити дії відповідно до закону України «Про виконавче провадження», на виконання виконавчого листа, виданого Шевченківським районним судом міста Львова 23 січня 2017 року №466/3420/13-а, 2а/466/160/16 року щодо стягнення з Головного територіального управління юстиції у Львівській області на користь ОСОБА_2 недоплачену пенсію за період з 11.10.2010по 24.01.2012у сумі 82704грн. 64 коп., яка встановлена постановою Шевченківського районного суду міста Львова від 29.06.2016року справа №466/3420/13-а і становить 82704грн. 64коп.
- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Львівській області, у встановлений судом строк, подати звіт про виконання судового рішення по даній справі.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 23.01.2019 року передано справу для розгляду до Львівського окружного адміністративного суду за підсудністю.
25.01.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.
Відповідно до частини 3 статті 27 Кодексу адміністративного судочинства України підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.
Так, за приписами частини 5 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Вищенаведене вказує на те, що рішення, дії або бездіяльність державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, за загальним правилом, оскаржуються до суду, який видав виконавчий документ.
Вказане кореспондується з положеннями частини 1 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження", згідно з якою рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Як слідує із змісту позовних вимог Шевченківським районним судом м. Львова 23.01.2017 року видано виконавчий лист №466/3420/13-а.
08.02.2017 державним виконавцем Головного територіального управління юстиції у Львівській області відкрито виконавче провадження № 53344148 з виконання виконавчого листа від 23.01.2017 року №466/3420/13-а виданого Шевченківського районного суду м. Львова.
17.01.2017 року Управлінням Пенсійного фонду України Шевченківського району м. Львова проведено перерахунок недоплаченої пенсії ОСОБА_2 за період з 11.10.2010 року по 21.01.2012 року включно, відповідно до постанов Шевченківського районного суду м. Львова №2а-419/11 та №2а-69/11.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 18.06.2018 року замінено сторону виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення у справі №466/3420/13-а з Управління Пенсійного фонду України Шевченківського району м. Львова на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
13.09.2018 державним виконавцем винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження.
03.01.2019 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №53344148.
Відповідно до частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
У зв'язку з тим, що загальними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено вирішення питання про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду чи передачу справи до належного адміністративного суду у разі встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суддя вважає за необхідне для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, застосувати аналогію закону щодо передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого у разі порушення територіальної юрисдикції (підсудності) у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно частини 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Таким чином, передаючи справу, суд виходить з того, що оскільки оскаржувана постанова прийнята державним виконавцем під час примусового виконання рішення Шевченківського районного суду м. Львова у справі № 466/3420/13-а, то у відповідності до частини першої статті 74 Закону №1404-VIII справу належить розглядати суду, який видав виконавчий лист, а саме Шевченківському районному суду м. Львова.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі №607/12620/18 зазначив, що Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 14 березня 2018 року у справі №660/612/16-ц зроблено такий правовий висновок: "…адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист."
Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
За викладених обставин суд дійшов висновку, що справу слід передати для розгляду до Шевчкенківського районного суду м. Львова.
Керуючись ст.ст. 27, 29, 30, 171, 248, 256, 287, 294, 295, підп. 15.5 п.15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Справу № 466/3420/13-а за позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області визнання неправомірних дій щодо виконання судового рішення, передати на розгляд до Шевченківського районного суду м. Львова.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текс ухвали виготовлено та підписано 11.03.2019 року.
Суддя Кухар Н.А.