11 березня 2019 року Справа №160/2041/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії, -
04.03.2019р. ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про призупинення (припинення) виплати позивачеві пенсії за квітень 2018 року;
- зобов'язати відповідача поновити позивачеві виплату пенсії за квітень 2018р. негайно після проголошення судового рішення, а також утриматися від подальшого призупинення її виплати.
Вивчивши матеріали поданого адміністративного позову, суд приходить до висновку про те, що зазначений позов слід залишити без руху на підставі ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви зясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом пяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заві зазначаються, зокрема, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, як вбачається зі змісту позовної заяви позивачем у позові не зазначено реєстраційного номеру облікової картки платника податків та адреси електронної пошти позивача в порушення вимог п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 11 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява має містити власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, як вбачається зі змісту адміністративного позову та доданих до нього документів, позивачем до адміністративного позову не додано письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав в порушення вимог п.11 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п.5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, як вбачається зі змісту позовної заяви позивач у позові зазначає про те, що пенсія за квітень 2018 року їй не була нарахована, проте, згідно долученої позивачем до позову копії листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №Г8547-18 від 11.06.2018р. вбачається, що пенсія за квітень 2018 року позивачеві нарахована на додаткову відомість червня поточного року.
Отже, з урахуванням викладеного, позивачем у позові не викладено обставин, якими він обґрунтовує свої позовні вимоги щодо не нарахування та не виплати їй пенсії за квітень 2018 року та не зазначено доказів на їх підтвердження в порушення вимог п.5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також, відповідно до ч.7 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, зокрема, що до заяви про визнання індивідуального акта протиправним додається також оригінал або копія оспорюваного акта або засвідчений витяг з нього.
Разом з тим, позивачем оспорюваного рішення про призупинення (припинення) виплати позивачеві пенсії за квітень 2018 року до позову не додано в порушення вимог ч.7 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Окрім того, одночасно у позові позивач заявляє клопотання про звільнення її від сплати судового збору посилаючись на те, що через свій майновий стан вона не має мождивості його сплатити.
Так, за приписами ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову, суд з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015р. №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011року №3674-УІ "Про судовий збір", а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016р. №2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Згідно до ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з тим, позивачем жодного доказу на підтвердження скрутного майнового стану та неможливість сплати судового збору за подання даного адміністративного позову в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору не додано в порушення вимог ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивачем позов поданий без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому даний позов підлягає залишенню без руху із встановленням позивачеві строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
Вищезазначені недоліки позовної заяви мають бути усунені позивачем у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху шляхом надання до канцелярії суду, а саме:
- адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: із зазначенням у ньому реєстраційного номеру облікової картки платника податків та адреси електронної пошти позивача; із зазначенням у ньому викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги щодо не нарахування та не виплати їй пенсії за квітень 2018 року та із зазначенням доказів на їх підтвердження у відповідності до вимог п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав у відповідності до вимог п.11 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
- оспорюваного рішення про призупинення (припинення) виплати позивачеві пенсії за квітень 2018 року у відповідності до вимог ч.7 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (зокрема, довідку про нараховану та фактично отриману пенсію за період з березня 2018 року по лютий 2019 року) у відповідності до вимог ч.3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, суд звертає увагу позивача, на те, що відповідно до ч.2 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази до позовної заяви подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, проте, копії документів, що додані до адміністративного позову не засвідчені належним чином.
На підставі викладеного, керуючись п.2, п.5, п.11 ч.5 ст.160, ч.7 ст.161, ч.1 ст.169, ст.ст. 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачеві у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до канцелярії суду, а саме:
- адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: із зазначенням у ньому реєстраційного номеру облікової картки платника податків та адреси електронної пошти позивача; із зазначенням у ньому викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги щодо не нарахування та не виплати їй пенсії за квітень 2018 року та із зазначенням доказів на їх підтвердження у відповідності до вимог п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав у відповідності до вимог п.11 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
- оспорюваного рішення про призупинення (припинення) виплати позивачеві пенсії за квітень 2018 року у відповідності до вимог ч.7 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (зокрема, довідку про нараховану та фактично отриману пенсію за період з березня 2018 року по лютий 2019 року) у відповідності до вимог ч.3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розяснити позивачеві, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від ухвали про повернення заяви згідно до вимог ст.ст. 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва