Рішення від 12.03.2019 по справі 140/2646/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2646/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Камінь-Каширське ОУПФ України, відповідач) про визнання протиправною відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії по інвалідності другої групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, та зобов'язання призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності другої групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, з дня отримання групи, тобто з 17.10.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії. У 2008 році йому було призначено пенсію по віку відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно довідки Волинської обласної МСЕК від 17.10.2018, виданої на підставі акту огляду МСЕК №294, позивач визнаний інвалідом ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, довічно.

22.11.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату йому пенсії як інваліду ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Листом від 29.11.2018 №1254/К-01 Камінь-Каширське ОУПФ України повідомило позивача, що для вирішення питання призначення пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи позивачу необхідно надати посвідчення потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, експертне заключення про пов'язання захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи.

В управлінні соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації позивачу було відмовлено у видачі такого посвідчення. Підставою для відмови стала довідка видана Маневицькою селищною радою від 24.10.2018 №7929, в якій зазначено, що ОСОБА_1 був зареєстрований і проживав в смт. Маневичі (на радіоактивно забрудненій території) з 06.03.1990 по даний час, тобто станом на 01.01.1993 термін реєстрації і проживання на території зони гарантованого добровільного відселення становить менше ніж 3 роки.

Позивач вважає, що відмова пенсійного органу у призначенні і нарахуванні йому пенсії по інвалідності другої групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, є незаконною і не ґрунтується на об'єктивних даних, позбавляє позивача законного права на цю пенсію і порушує його конституційні права.

Вказує, що частиною третьою статті 65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС» та «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим законом.

Відтак, таким документом є наявне у нього посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії від 31.07.2006 серії Б №525976.

Крім того, експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 27.08.2018 доведено, що виявлене у нього захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Вважає, що Камінь-Каширське ОУПФ України мало всі підстави призначити та виплатити йому пенсію по інвалідності ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи. З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.01.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а. с.1).

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 01.02.2019 №761/06-17 (а.с.32-35) проти позовних вимог заперечила та зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Камінь-Каширському ОУПФ України та з 20.03.2008 отримує пенсію по віку відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілий 3 категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. У зв'язку з визнанням позивача інвалідом ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, 23.11.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату йому пенсії як інваліду ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Зазначає, що відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Для призначення, нарахування та виплати пенсії по інвалідності другої групи захворювання, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_1 необхідно представити посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Враховуючи вищевикладене, просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії Б №525976 (а.с.8). Позивач з 20.03.2008 перебуває на обліку в Камінь-Каширському ОУПФ України та отримує пенсію за віком на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілий 3 категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

27.08.2018 Львівська регіональна міжвідомча експертна комісія розглянула заяву позивача та надала експертний висновок про те, що захворювання ОСОБА_1 пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с.10).

Згідно з довідкою Волинської обласної МСЕК від 17.10.2018 серії 12ААА №768174, виданої на підставі акту огляду МСЕК №294, позивач визнаний інвалідом ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, довічно (а.с.9).

22.11.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату йому пенсії як інваліду ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с.39-40).

Листом від 29.11.2018 №1254/К-01 Камінь-Каширське ОУПФ України повідомило позивача, що йому призначено пенсію за віком з 20.03.2008 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілому 3 категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. 22.10.2018 до управління надійшла виписка з акта МСЕК до довідки Волинської обласної МСЕК від 17.10.2018 серії 12ААА №768174 про визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю другої групи внаслідок захворювання, викликаного впливом аварії на ЧАЕС з 26.09.2018.

У листі роз'яснено, що статтею 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Зокрема, інваліди, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, є потерпілими 1 категорії. Відповідно до статті 49 вищевказаного закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно з статтею 65 цього ж закону потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Питання видачі посвідчень "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" належить до компетенції управління соціального захисту населення Маневицької РДА. Для вирішення питання призначення пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, викликаного впливом аварії на Чорнобильській АЕС, необхідно надати посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, експертне заключення про пов'язання захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с.4).

Вважаючи відмову Камінь-Каширського ОУПФ України протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон України №796-XII).

Статтею 14 Закону України №796-XII визначено категорію осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій.

Зокрема, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:

1) особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1;

2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;

3) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:

- у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів;

- у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів;

- у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів;

- на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році,

а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які:

- постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій;

- постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3;

4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Громадяни, які захворіли на променеву хворобу або захворювання яких пов'язане з переопроміненням внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, якщо такий зв'язок встановлено медичними закладами, належать до категорій, зазначених у частині третій цієї статті.

Згідно з статтею 11 Закону України №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать зокрема:

1) евакуйовані із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття), а також відселені із зон безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення;

2) особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій;

3) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років;

4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років;

5) особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями. Перелік видів робіт і місць, де виконувалися зазначені роботи, встановлюється Кабінетом Міністрів України;

6) особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.

Відповідно до статті 49 Закону України №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.

Статтею 54 Закону України №796-XII врегульовано надання державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника.

Зокрема, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).

Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії).

Таким чином, статтею 54 Закону України №796-XII визначено, що державна пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи надається особам віднесеним до категорії 1.

Разом з тим, як встановлено судом, ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії Б №525976 та з 20.03.2008 отримує пенсію за віком на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілий 3 категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з довідкою Волинської обласної МСЕК від 17.10.2018 серії 12ААА №768174, виданої на підставі акту огляду МСЕК №294, позивач визнаний інвалідом ІІ групи захворювання пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи довічно.

З вищевикладеного слідує, що для призначення пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, викликаного впливом аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу необхідно отримати статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та отримати посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" 1 категорії.

Відповідно до частин 1 - 4 статті 65 Закону України №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, Управлінням соціального захисту населення Маневицької РДА позивачу відмовлено у видачі такого посвідчення (лист від 09.11.2018 №К-305/04-10) (а.с.7).

Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що згідно з вимогами статті 54 Закону України №796-XII призначення та виплата ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, можливе за умови отримання ним статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Оскільки, статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії позивачу не встановлено, вимоги до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про призначення йому державної пенсії по інвалідності 2 групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, є передчасними.

Відтак, відмовляючи ОСОБА_1 у призначенні, нарахуванні та виплаті державної пенсії по інвалідності ІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

ОСОБА_2 Димарчук