Справа № 456/836/19
Провадження № 3/456/413/2019
11 березня 2019 рокуСуддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1. розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, вул. грабовецька, 112/36 та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3
за ч. 3 ст. 184 КУпАП,
07.03.2019 року до Стрийського міськрайонного суду Львівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 026831 від 14.02.2019 року відносно ОСОБА_2 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею визначено ОСОБА_1
З протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 026831 від 14.02.2019 року вбачається, що 12.02.2019 року близько 14 год. 40 хв. у м. Моршин по вул. І. Франка, 27 неповнолітній ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, таємно викрав з магазину «Рукавичка» пляшку коньяку ємністю 0,5 літри «Niko-Pirosmani», що стало результатом неналежного виконання гр. ОСОБА_2 обов'язків по вихованню дитини.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що даний протокол разом з долученими до нього матеріалами підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 184 КУпАП адміністративним правопорушенням є вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173 - 4 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно з ч. 15 розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376,до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення)..
Відповідно до ст. 256 КУпАП та вказаної Інструкції в фабулі протоколу вказано, що 12.02.2019 року близько 14 год. 40 хв. у м. Моршин по вул. І. Франка, 27 неповнолітній ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, таємно викрав з магазину «Рукавичка» пляшку коньяку ємністю 0,5 літри «Niko-Pirosmani», що стало результатом неналежного виконання гр. ОСОБА_2 обов'язків по вихованню дитини, однак до протоколу не долучено жодного документу, який би засвідчив факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 Наведене унеможливлює встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП.
У зв'язку з тим, що протокол про адміністративне правопорушення є основним процесуальним документом, на підставі протоколу здійснюється розгляд справи по суті, в даному випадку протокол був складений з істотним порушенням вимог КУпАП та «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376, а відтак такий підлягає поверненню.
Враховуючи вищенаведене, вважаю, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 слід повернути до Стрийського відділу поліції ГУ НП у Львівській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 268, 278, 283 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 026831 від 14.02.2019 року відносно ОСОБА_2 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, разом з долученими до нього матеріалами повернути у Стрийський відділ поліції ГУ НП у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Cуддя ОСОБА_1