Справа № 445/45/19
07 березня 2019 року суддя Золочівського районного суду Львівської області Пилип'як П.В. розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 24.12.2018 року близько 04 год. 23 хв. в м. Золочів, по вул. Польна, 2 Львівської області, керував автомобілем FORD FOCUS, реєстраційний номер RLA 32275 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився в Золочівській ЦРЛ, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП, заперечив та пояснив, що він алкогольних напоїв не вживав, транспортним засобом не керував, а зупинився на вул. Польній у м. Золочеві, після чого приїхали поліцейські і запропонували пройти огляд на стан спяніння у Золочівській ЦРЛ. В лікарні він продув алкотестер, результат якого показав 1,75 проміле алкоголю в крові.
Допитаний в судовосу засіданні свідок ОСОБА_2, який був попереджений про кримінальну відповідальність за давання завідомо неправдивих показань та за відмову від давання показань згідно з ст.ст.384, 385 КК України, пояснив що працює лікарем у Золочівській ЦРЛ. Зазначив, що проводив огляд ОСОБА_1, який був доставлений працівниками поліції, на стан алкогольного сп'яніння. За результатами об'єктивного огляду та огляду за допомогою спеціального технічного засобу "Алкофор 307" було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Пояснив, що тематичного удосконалення він не проходив, проте пройшов відповідний інструктаж у лікаря-нарколога та наказом головного лікаря включений до переліку медичних працівників, яким надано право проводити медичні огляди
Вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, стверджується дослідженими судом належними та допустимими доказами у відповідності до ст.251 КУпАП, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 081237 від 24.12.2018 року, висновком Золочівської ЦРЛ №54 від 24.12.2018 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (у якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння з цифровим покажчиком 1.76 проміле), поясненнями ОСОБА_3, ОСОБА_4 та компакт-диском з відео-матеріалами, що підтверджують вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також зясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Так п.1.3 Правил дорожнього руху України передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 2.9 «а» Правил дорожнього руху України передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями ч.1 ст. 130 цього Кодексу передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Невизнання правопорушником вини є голослівним, спростовується дослідженими судом доказами, зокрема відеозаписом події, з якого вбачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, а відтак не приймається до уваги та розцінюється, як спосіб уникнення адміністративної відповідальності за вчинене, оскільки такі пояснення не підтверджені жодними фактичними даними та суперечать встановленим обставинам справи, що підтверджені наведеними вище доказами.
Дії гр. ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки він керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що стверджується письмовими доказами, які знаходяться в матеріалах справи.
Щодо покликання представника ОСОБА_1 на той факт, що лікар, який проводив огляд не проходив тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством, суддя зазначає таке.
Відповідно до ст.266 КУпАП перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.
Золочівська ЦРЛ, відповідно до наказу Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації №103 від 10.02.2017 включена до переліку закладів охорони здоров'я Львівської області, яким надається право проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.6 розд. 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.20015 за №1413/27858 (надалі - Інструкція) огляд на стан сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
За приписами п.3 розд.3 Інструкції огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Згідно повідомлення із Золочівської ЦРЛ № 178 від 14.02.2019 року, лікар ОСОБА_4 не проходив тематичного удосконалення, яке дає право на здійснення огляду водіїв на визначення стану алкогольного сп'яніння, оскільки при прийнятті на роботу у листопаді 2018 року він пройшов відповідний інструктаж у лікаря-нарколога і тематичне удосконалення на момент огляду ОСОБА_1 лікаря не передбачалося, окрім того, згідно наказу головного лікаря ОСОБА_4 включений до переліку медичних працівників, яким надано право проводити медичні огляди на виявлення стану алкогольного сп'яніння.
Щодо визнання неналежним та недопустимим доказом висновку №54 від 24.12.2018 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, оскільки такий проводився за допомогою спеціального технічного засобу "Алкофор 307", який не включений до переліку технічних засобів, затвердженого МВС України №33 від 01.03.2010, необхідно зазначити, що відповідно до розділу 1 Інструкції обов'язковим використання спеціальних технічних засобів є тільки при здійсненні поліцейським огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу. При здійсненні огляду на стан сп'яніння лікарем закладу охорони здоров'я використання спеціальних технічних засобів не є обов'язковим. Крім того, ОСОБА_4 показав, що він проводив також і об'єктивний огляд ОСОБА_1, за результатами якого було встановлено, що останній перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Сукупність отриманих даних, зокрема, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння, включення лікаря до списку осіб, наділених правом проводити огляди на виявлення стану алкогольного сп'яніння, в порівняні з не підтвердженням інформації щодо проходження лікарем тематичного удосконалення, не може виправдовувати протиправні дії, більше того такі соціально чутливі, як керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Керування в стані алкогольного чи іншого спяніння є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху, тяжкість якого обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням. Зокрема, у стані спяніння істотно знижується увага водія та швидкість його реакції, що зумовлює загрозу для життя та здоровя інших учасників дорожнього руху водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого водія та власності третіх осіб. Саме ця обставина і зумовила прийняття законодавцем Закону, яким було посилено відповідальності за керування в стані спяніння.
Крім того слід зазначити, що у рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2017 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та керувати ними, тим самим погодилися нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки.
Зазначені вище обставини дають достатні підстави судді дійти висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.130 КУпАП, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього відповідне адміністративне стягнення.
Згідно Закону України "Про судовий збір" із ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на користь держави.
Керуючись ч.1 ст. 130, 221, 283, 284 КУпАП суддя ,-
ОСОБА_1, 30.06.1995 р.н, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення - штраф в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200,00 грн. (десять тисяч двісті гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк - один рік
У випадку несплати штрафу у 15-ти денний термін, відповідно до вимог ст.307, 308 КУпАП, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 ЗУ "Про судовий збір" стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 384,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Золочівський районний суд Львівської області на протязі 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя П.В. Пилип'як