Постанова від 11.03.2019 по справі 328/514/19

328/514/19

11.03.2019

3/328/154/19

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 березня 2019 року м. Токмак

Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Коваленко П.Л., за участю секретаря судового засідання Баздирь О.Л., особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1, адвоката ОСОБА_2, прокурора Бебешко А.С.,

розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючого т.в.о. головного лікаря КУ «Токмацький протиберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Токмацького районного суду Запорізької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП.

З вказаного адміністративного матеріалу вбачається, що відповідно до наказу КУ «Токмацький протитуберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради № 79-к/тр від 14.08.2017 ОСОБА_1 прийнято на роботу на посаду лікаря фтизіатра дільничного.

Пунктом 1.5 посадової інструкції ОСОБА_1 передбачено, що у разі відсутності головного лікаря або його звільнення, лікар-фтизіатр дільничний може тимчасово виконувати його обов'язки із дотриманням вимог чинного законодавства.

Рішенням Запорізької обласної ради від 25.01.2018 № 5, на лікаря-фтизіатра дільничного КУ «Токмацький протитуберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради ОСОБА_1 тимчасово покладено обов'язки головного лікаря цієї установи.

Пунктом 4.1. статуту КУ «Токмацький протитуберкульозний диспансер» ЗОР затвердженого рішенням Запорізької обласної ради №19 від 06.04.2017, визначено, що Диспансер є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України, круглу печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи, а також бланки з власними реквізитами. Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань, засновником КУ «Токмацький протитуберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради є Запорізька обласна рада. Відповідно до ч.2 ст.81 ЦК України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування. Таким чином, КУ «Токмацький протитуберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради є юридичною особою публічного права.

Відповідно до п.8.1 Статуту, управління Диспансером здійснює головний лікар.

Згідно з п.8.2 Статуту, головний лікар призначається на посаду та звільняється з посади Уповноваженим органом (Запорізькою обласною радою) згідно з чинним законодавством.

Пунктами 8.4.2 - 8.4.3 Статуту визначено, що головний лікар керує діяльністю Диспансеру та несе повну відповідальність за його стан та діяльність. Здійснює прийом і звільнення працівників Диспансеру.

Таким чином, головний лікар Диспансеру, а також особа, яка виконує обов'язки головного лікаря, наділена адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями, тобто є посадовою особою юридичної особи публічного права.

Отже т.в.о. головного лікаря КУ «Токмацький протитуберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради ОСОБА_3 є посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб'єктом, визначеним пп.«а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №75 від 19.02.2019, 02.05.2018 ОСОБА_3, знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 38-к/тр «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №73 від 19.02.2019, 02.03.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 18-к/тр &2 «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №71 від 19.02.2019, 02.02.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 13-к/тр «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №69 від 19.02.2019, 02.01.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 2-к/тр &6 «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №67 від 19.02.2019, 06.04.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 29-к/тр &2 «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

При цьому, ОСОБА_3 достовірно знаючи про наявність в його діях реального конфлікту інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом та службовими повноваженнями, що впливає на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень, видав вищевказаний наказ діючи у власних майнових інтересах, тобто прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №74 від 19.02.2019, 02.05.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 38-к/тр «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №72 від 19.02.2019, 02.03.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 18-к/тр &2 «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №70 від 19.02.2019, 02.02.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 13-к/тр «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №68 від 19.02.2019, 02.01.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 2-к/тр &6 «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №66 від 19.02.2019, 06.04.2018 ОСОБА_3 знаходячись за адресою Диспансеру: Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55, діючи у власних майнових інтересах підписав наказ № 29-к/тр &2 «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», яким встановив собі надбавку за тривалість безперервної роботи, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60 % надбавки до посадового окладу. На підставі зазначеного наказу ОСОБА_3 отримав додаткові грошові кошти до заробітної плати.

При цьому, ОСОБА_3, достовірно знаючи про наявність в його діях реального конфлікту інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом та службовими повноваженнями, що впливає на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень, не повідомив Запорізьку обласну раду та Департамент охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації про наявність реального конфлікту інтересів при підписанні зазначеного наказу.

Отже, т.в.о. головного лікаря КУ «Токмацький протитуберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради ОСОБА_3, порушив вимоги встановлені п.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративні правопорушенні, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення - прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів та неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

В судовому засіданні прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки вважає, що в діях останнього наявні склади правопорушень за ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_3 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечив та пояснив, що з 2005 працює на посаді лікара-фтизіатра. Рішенням Запорізької обласної ради від 25.01.2018 №5 на лікаря-фтизіатра дільничного КУ «Токмацький протитуберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради ОСОБА_1 тимчасово покладено обов'язки головного лікаря цієї установи. Видаючи накази про встановлення надбавок за тривалість безперервної роботи, він діяв в межах закону, не вбачав конфлікту інтересів, тому і не повідомляв про нього. Він не мав повноважень встановити надбавку більше чи менше 60%, а своїми наказами лише оформив встановлені законодавством надбавки. За таких обставин ОСОБА_3 вважає, що в його діях відсутній склад правопорушень, передбачений ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Адвокат ОСОБА_2 підтримав позицію ОСОБА_1

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників провадження, суддя вважає, що провадження в справі у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення з огляду на таке.

Об'єктивна сторона адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП полягає в прийнятті рішень в умовах реального конфлікту інтересів та неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Відповідно до розділу І Статуту КУ «Токмацький протиберкульозний диспансер» Запорізької обласної ради належить до закладів охорони здоров'я, входить до складу об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області. Заклад є підзвітним та підконтрольним Уповноваженому органу та за галузевою спрямованістю підвідомчим Департаменту. Відповідно до п.8.1 Статуту, управління Диспансером здійснює головний лікар. Розділом VІІІ Статуту визначено функції, обов'язки та права головного лікаря. Таким чином, ОСОБА_3, обіймаючи посаду т.в.о. головного лікаря, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст.172-7 КУпАП є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Згідно зі ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 підписав накази № 38-к/тр від 02.05.2018, №18-к/тр 2 від 02.03.2018, № 13-к/тр від 02.02.2018, № 2-к/тр 6 від 02.01.2018, № 29-к/тр 2 від 06.04.2018, «Про виплату надбавок за тривалість безперервної роботи», якими встановлено надбавку за тривалість безперервної роботи, в тому числі, і йому, як лікарю-фтизіатру дільничному в розмірі 60% надбавки до посадового окладу.

Ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП передбачена відповідальність в разі неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Для встановлення факту реального конфлікту інтересів в даній справі слід керуватися нормами ч.1 ст.1 Закону України "Про запобігання корупції", згідно з якою реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про запобігання корупції" приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Відповідно до положень ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про оплату праці» організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на національному рівні.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про оплату праці» оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №123 «Про деякі заходи щодо підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз» установлена лікарям, фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою і професіоналам з вищою немедичною освітою та науковим працівникам, що допущені до медичної діяльності, молодшим медичним сестрам спеціалізованих закладів охорони здоров'я та структурних підрозділів закладів охорони здоров'я, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають: лікувально-профілактичну допомогу хворим на заразну форму туберкульозу, - надбавку за тривалість безперервної роботи у розмірі до 60 відсотків посадового окладу залежно від стажу роботи на відповідній посаді у зазначених закладах.

Наказом Міністерства соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 19.07.2011 №284/424 «Про внесення змін до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» внесено зміни до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України,

Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 N 308/519, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 17.10.2005 за N 1209/11489, яким встановлено надбавку за тривалість безперервної роботи у розмірі 60 відсотків посадового окладу за стаж роботи понад 10 років на відповідній посаді у зазначених закладах.

Аналіз вищезазначених нормативних актів дає підстави зробити висновок, що надбавка за тривалість безперервної роботи відноситься до додаткової заробітної плати, яка здійснюється на підставі законодавчих та інших нормативних актів в межах бюджетних асигнувань.

Як вбачається із копії трудової книжки ОСОБА_1, останній має понад 10 років стажу роботи лікаря-фтизіатра.

Суддя вважає, що підписання ОСОБА_1 наказів про встановлення надбавок за тривалість безперервної роботи не утворює корупційного правопорушення та реального конфлікту інтересів, оскільки в даному випадку це є лише юридичним оформленням встановленого нормативним актом розміру надбавки за тривалість безперервної роботи на посаді.

Окрім того, навіть за умови наявності суперечності між особистими інтересами особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та її службовими повноваженнями, вона не мала реальної можливості вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішення, так як надбавку за тривалість безперервної роботи у розмірі 60 відсотків посадового окладу встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №123 «Про деякі заходи щодо підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз» та Наказом Міністерства соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 19.07.2011 №284/424.

ОСОБА_3 не приймав рішення про встановлення надбавки та її розмір. Відтак відсутній прямий і безпосередній причинно-наслідкових зв'язок між його діями та прийнятим рішенням.

Враховуючи законодавчо закріплений принцип презумпції невинуватості, оцінюючи докази, всі сумніви та суперечності рахуються на користь особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

З огляду на досліджені в судовому засіданні докази, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, на підставі чого, відповідно до п.3 ст.284, п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі необхідно закрити.

Керуючись п.1 ст.247, ст.ст.283, 284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесенн.

Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Cуддя: