Справа №521/12262/18
Номер провадження 3/521/1779/19
05 березня 2019 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Граніна В.Л.
при секретарі Шкребтієнко Г.М.
за участю:
представника Одеської митниці ДФС Ткаченко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДФС за протоколом складеним відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , про порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, -
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол №1929/50000/18 від 16.07.2018 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 23.07.2018 року головуючим було обрано суддю ОСОБА_4. та справа була передана до його провадження. Однак, у зв'язку з звільненням судді ОСОБА_4. з посади, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.12.2018 року справа була передана до розгляду судді Граніну В.Л.
Постановою суду від 13.12.2018 року матеріали адміністративної справи були направлені до Одеської митниці ДФС для проведення додаткової перевірки. Після її проведення матеріали справи надійшли до суду 13.02.2019 року, відповідно до протоколу передачі справи раніше визначеному складу суду.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 13.05.2015 року між ТОВ «Омікрон Плюс» (ЄДРПОУ 39670909) та компанією «Tropix INC» (Панама) було укладено контракт №ОМІКТ щодо поставки в Україну товарів.
В рамках наведеного зовнішньоекономічного контракту до м/п «Одеса-порт» Одеської митниці ДФС з Туреччини на умовах поставки «SIF UA Одеса» на судні закордонного плавання «Aurette A» прибув контейнер ОСОБА_2 з товаром «акумулятори електричні» вагою брутто 25065,30 кг ».
07.08.2015 року декларантом ТОВ «Омікрон Плюс» гр. ОСОБА_3 була підготовлена та подана до Одеської митниці ДФС митна декларація типу «ІМ 40 ДЕ», яка була прийнята органом доходів і зборів та зареєстрована за номером №500060001/2015/014679.
Разом з митною декларацією гр. ОСОБА_3. , як підставу для переміщення товару, який надійшов у контейнері FCIU3586451, Одеській митниці ДФС було надано передбачені ст. 335 МК України документи серед яких: коносаменти №MARODS-1 від 02.08.2015 та GCL/MAR/ODS/150315 від 31.07.2015, інвойс від 04.08.2015 №13023, пакувальний лист до інвойсу, контракт №ОМІКТ від 13.05.2015 та спеціфікація до нього, та інші товаросупровідні документи.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №500060001/2015/014679 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем товару є компанія «Tropix INC» (Панама), відправником товару є компанія «Dortel otomotiv san.paz.ve. tic ltd sti.» (Туреччина), а покупцем та одержувачем є ТОВ «Омікрон Плюс» (01042, м. Київ, вул. Івана Кудрі, 5, кім. 205-А).
Відповідно до наданих разом з митною декларацією документів, в контейнері переміщено товар «акумулятори електричні, нові, прямокутної форми, що використовуються для запуску поршневих двигунів та працюють на рідкому електроліті, тип електроліту: кислотний, матеріал електроду (пластин) свинцево-кальцієві, напругою 12В, різних артикулів, вагою брутто 25065,3 кг, нетто 24444,3 кг». Країна виробництва - Туреччина» загальною вартістю 18093,15 доларів США (відповідно інвойсу від 06.06.2017 №26657). Митна вартість товару за МД №500060001/2015/014679 склала 630197,78 грн.
07.08.2015 року вищевказаний товар, було оформлено в Одеській митниці ДФС у митному відношенні в режимі «ІМ40ДЕ» за МД №500060001/2015/014679 та випущено у вільний обіг.
Разом з тим, з метою з'ясування питання про автентичність поданих органам доходів та зборів України документів на зазначені товари через Департамент організації протидії митним правопорушенням ДФС було направлено запит від 25.12.2015 року №29520/5/99-99-26-03-03-16 до митних органів Туреччини.
18.06.2018 року до Одеської митниці ДФС листом Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Державної фіскальної служби України від 12.06.2018 №17643/7/99-99-20-02-01-17 надійшла відповідь митної адміністрації Туреччини №29980007-724.01.03/UA-22887241-29603192 від 17.11.2017 із наданням експортних документів, які були підставою для відправки товарів з Туреччини на Україну.
В ході опрацювання інформації, яка надана у експортних докуметах митних органів Туреччини (експортна декларація №15343100ЕХ149841 від 28.07.2015, інвойс №467980 від 28.07.2015, пакувальний лист до вказаного інвойсу від 28.07.2015 та інші документи) було встановлено, що дійсно в липні 2015 року з Туреччини у контейнері FCIU3586451 було експортовано товар «акумулятори» (вагою брутто 25065,30 кг, нетто 24444,30 кг) до України, але на адресу підприємства «Evroline LTD» (Sportivnaya square 1, Pecherskiy District, Kiev, Ukraine).
Так, під час перевірки документів, які були надані при імпорті товару до України та документів, які надавались при експорті в Туреччині було встановлено, що фактично товар, оформлений у Одеській митниці ДФС за МД №500060001/2015/014679 від 07.08.2015 року оформлювався в режимі «експорт» до України у митних органах Туреччини на умовах поставки «FOB - ISTAMBUL», за експортною митною декларацією 15343100ЕХ149841 від 28.07.2015 року.
Також, відповідно наданим до Одеської митниці ДФС документам та згідно МД №500060001/2015/014679 від 07.08.2015 фактурна вартість товарів складала - 630197,78 грн. (згідно інвойсу компанії компанія «Tropix INC» від 06.06.2017 №26657 - 18093,15 доларів США). Згідно отриманої відповіді митних органів Туреччини встановлено, що фактично вартість товарів згідно вищевказаних експортних документів (експортна декларація, інвойс) складала 52223,7 доларів США (1 121 978,98 грн. згідно курсу НБУ на день митного оформлення МД від 07.08.2015).
Тобто, різниця між вартістю товарів за МД №500060001/2015/014679 від 07.08.2015 (630197,78 грн.) та фактичною загальною вартістю товарів оформлених з Туреччини до України (1 121 978,98 грн.), складає 491 781,20 грн., що свідчить та підтверджує суттєве заниження вартості товарів, оформлених у Одеській митниці ДФС.
Так, за результатами опрацювання інформації наданої митними органами Туреччини стосовно законності ввезення на митну території України товарів на адресу української компанії ТОВ «Омікрон Плюс» (ЄДРПОУ 39670909) встановлено, що відомості, зазначені у наданих до Одеської митниці ДФС товаросупровідних документах та митній декларації, не відповідають даним зазначеним в експортних митних документаціях при вивезенні товарів з Туреччини та є недостовірними стосовно одержувача, вартості товарів та умов поставки товарів.
Таким чином, на думку митного органу, гр. ОСОБА_1 були вчинені дії, спрямовані на переміщення товарів на суму 1 121 978,98 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митниці, як підстави для переміщення товарів, документи, які містять неправдиві відомості щодо одержувача товару, вартості товарів та умов поставки, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні гр. ОСОБА_1 було складено протокол про ПМП №1929/50000/18 за ознаками адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 участі не приймав.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення зазначеного у протоколі про порушення митних правил, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, та застосувати до неї адміністративне стягнення відповідно до санкції статті.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши в сукупності зібрані докази, вислухавши думку учасників процесу, суд приходить до висновку, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 13.05.2015 року між ТОВ «Омікрон Плюс» (ЄДРПОУ 39670909) та компанією «Tropix INC» (Панама) було укладено контракт №ОМІКТ щодо поставки в Україну товарів.
В рамках наведеного зовнішньоекономічного контракту до м/п «Одеса-порт» Одеської митниці ДФС з Туреччини на умовах поставки «SIF UA Одеса» на судні закордонного плавання «Aurette A» прибув контейнер ОСОБА_2 з товаром «акумулятори електричні» вагою брутто 25065,30 кг ».
Так, 07.08.2015 року декларантом ТОВ «Омікрон Плюс» гр. ОСОБА_3 була підготовлена та подана до Одеської митниці ДФС митна декларація типу «ІМ 40 ДЕ», яка була прийнята органом доходів і зборів та зареєстрована за номером №500060001/2015/014679.
Частиною 13 статті 264 МК України встановлено, що документи, відомості про які зазначені в митній декларації, повинні зберігатися декларантом або уповноваженою ним особою протягом не менше ніж 1095 днів. Декларант та уповноважена ним особа несуть установлену цим Кодексом та іншими законами України відповідальність за подання недостовірних відомостей, внесених ними до митної декларації, за знищення або втрату документів, відомості про які зазначені в митній декларації, до закінчення строку зберігання, передбаченого цією частиною.
Таким чином, митним кодексом встановлений строк, протягом якого особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, внесених ними до митної декларації, за знищення або втрату документів, відомості про які зазначені в митній декларації.
Враховуючи, що митна декларація була подана 07.08.2015 року, то на момент розгляду справи у суді, а саме 05.03.2019 рік, сплив строк (1095 днів), в період якого документи, відомості про які зазначені в митній декларації, повинні зберігатися декларантом або уповноваженою ним особою та за подання яких вказані особи несуть відповідальність, передбачену МК України.
Згідно ч. 2 ст. 528 МК України, у справі про порушення митних правил суд (суддя) виносить одну з постанов, передбачених частиною першою статті 527 цього Кодексу.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил суд (суддя), що розглядає справу, виносить, зокрема, постанову про закриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 487 Митного Кодексу України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Статтею 247 КУпАП встановлені обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, суд вважає, що митницею не надано достатніх доказів на підтвердження вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а висновки митного органу суперечать вимогам ч. 13 ст. 264 МК України, а тому це є підставою для закриття провадження по справі, через відсутність складу адміністративного правопорушення, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 62 Конституції України, ч. 13 ст. 264, ст.ст. 483, 527, 528, 529 МК України, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. 284 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Суддя