Постанова від 05.03.2019 по справі 495/1006/19

Справа № 495/1006/19

Номер провадження 3/495/212/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2019 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого одноособово - судді Боярського О.О.

за участю секретаря - Акопян М.А.

прокурора Білгород-Дністровської місцевої прокуратури Одеської області Чернова В.С.

особи, відносно якої складено протокол, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Білгород-Дністровський матеріли, які надійшли від Відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 25.01.2019 року № 44-01/36/19 ОСОБА_3 являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Наказом прокурора Одеської області від 27.09.2017 № 1804к ОСОБА_3 призначено на посаду прокурора Білгород-Дністровської місцевої прокуратури Одеської області.

Згідно з пунктом 19 частини першої статті 15 Закону України «Про прокуратуру» прокурор місцевої прокуратури є прокурором органу прокуратури та є особою яка згідно зі статтею 50 Закону, відноситься до осіб, що займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до підпункту «е» частини першої статті 3 Закону, посадові та службові особи органів прокуратури є суб'єктами на яких поширюється дія Закону.

Таким чином, ОСОБА_3 є суб'єктом на якого поширюється дія Закону.

Тому, згідно з абзацом п'ятнадцятим частини першої статті 1, частиною першою статті 45 Закону, приміткою до статті 1726 КУпАП ОСОБА_3 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.

Згідно зі змістом пунктів 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Стаття 19 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів зобов'язує прокурора суворо дотримуватись обмежень, передбачених антикорупційним законодавством, не допускати будь-яких проявів, які можуть створити враження корупційних.

ОСОБА_3 28.01.2011 року прийняла присягу працівника прокуратури, про що засвідчила своїм підписом у спеціально оформленому для цього документі, якою присягнула неухильно додержуватись Конституції, законів та міжнародних зобов'язань України.

Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.

З огляду на вищевикладене, ОСОБА_3 була зобов'язана до 01.04.2018 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), відповідна декларація за 2017 рік подана ОСОБА_3 02.04.2018 року о 11 год. 46 хв. (унікальний ідентифікатор декларації «с74520ас-1161-433с-8dе9-c0b8b2а8е3в3»). У відповідності з даними Реєстру суб'єкт декларування ОСОБА_3 зареєструвалась у ньому 12.10.2016 року. Дії по заповненню щорічної декларації за 2017 рік в «особистому кабінеті» розпочала лише 02.04.2018 року о 10 год. 52 хв. Перешкод у доступі до Реєстру в неї не встановлено. До цього ОСОБА_3 вже подавала щорічні декларації за 2015 рік і за 2016 рік та знала про існуючий порядок подання декларації до Реєстру. Прокуратурою Одеської області листом від 16.03.2018 № 11-374-18вих ОСОБА_3 попереджено про необхідність подачі щорічної декларації до 01.04.2018 року і вказано, де можна ознайомитись із порядком заповнення та подання декларацій. Переглядаючи послідовність дій користувача Реєстру ОСОБА_3 за період з 01.01.2018 року до 03.04.2018 року встановлено, що до 02.04.2018 року вона до нього не заходила.

Згідно з службовою запискою керівника Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства від 13.06.2018 року № 71-04/7509/18, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів у зазначений час не зафіксовано. Обов'язок належної підготовки суб'єкта декларування для подачі щорічної декларації покладається на самого суб'єкта декларування і для цього Законом відведено належний період з 01.01.2018 року до 31.03.2018 року.

Поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, ОСОБА_3 не вказано і в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено. В період з 00 год. 00 хв. 01.01.2018 року до 24 год. 00 хв. 31.03.2018 року ОСОБА_3 не виконала належні дії з метою вчасного подання щорічної декларації за 2017 рік.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 22.01.2019 року № 44-01/36/19 ОСОБА_3 в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, а також рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2018 року № 958/29088 (зі змінами), рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089 (зі змінами), несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію за 2017 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У судовому засіданні ОСОБА_3 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП не визнала. Відповідно до наданих заперечень пояснила, що з 02.12.2013 року по теперішній час перебуває у відпустці без збереження заробітної плати як мати дитини, яка потребує домашнього догляду до досягнення нею шестирічного віку. В період, коли вже спливав строк подачі декларації, а саме: з 16.03.2018 року по 03.04.2018 року її донька хворіла, проходила лікування в амбулаторії загальної практики сімейної медицини с. Великий Дальник з приводу ГРВІ, гіпертермічного синдрому, гострого трахеїту. На виконання ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо своєчасного подання щорічної декларації. ОСОБА_3 у березні місяці 2018 року було здійснено декілька спроб входу до офіційного веб-сайту Національного агентства для заповнення електронної декларації, однак у зв'язку з його перевантаженням, перебоями в роботі Інтернету, ОСОБА_3 не вдалось відправити декларацію. Разом з тим, 29.03.2018 року вона надіслала вказану декларацію у паперовому вигляді на поштову адресу Національного агентства, а 02.04.2018 року ОСОБА_3 було заповнено е-декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік на офіційному веб-сайті Національного агентства. Вважає, що зазначені обставини свідчать, що у неї був відсутній умисел на неподання, приховування чи перекручування інформації про належні їй майно і наявні доходи. Вважала, що протокол та додані до нього матеріали не мають достатніх доказів, які б свідчили про наявність в її діях умислу на несвоєчасне подання декларації.

Також зазначила, що прокуратурою області на адресу Національного агентства 06.04.2018 року № 11-504-18вих було направлено повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. 31.05.2018 року за вхідним номером ЗП-6498/18 Повідомлення прокуратури Одеської області було зареєстровано в книзі реєстрації вхідної кореспонденції автоматизованої системи діловодства Національного агентства «ДОК ПРОФ 3», що свідчить про те, що 31.05.2018 року Національному агентству стало відомо про пропуск строку подачі нею щорічної декларації за 2017 рік, що є моментом виявлення правопорушення. Виходячи з наведеного, термін накладання адміністративного стягнення сплинув 31.08.2018 року. Таким чином, на момент складання протоколу закінчився строк, визначений ст. 38 КУпАП щодо накладання стягнення за адміністративне правопорушення. Однак, не зважаючи на її відсутність, 22.01.2019 року Національним агентством складено протокол №44-01/36/19 про вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП. При складенні протоколу про адміністративне правопорушення 22.01.2019 року їй не було роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП та положення ст. 63 Конституції, що є неприпустимим, оскільки особа, яка притягується до відповідальності та відносно якої складають адміністративні матеріали повинна знати, в чому вона обвинувачується. Враховуючи вищевикладене, просила закрити провадження по даній справі, у зв'язку із відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП.

Прокурор Білгород-Дністровської місцевої прокуратури Одеської області Чернов В.С. не заперечував проти закриття провадження по даній адміністративній справі відносно ОСОБА_3 , у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст.38 КУпАП.

Вивчивши матеріали справи та заслухавши учасників судового процесу, суд дійшов до наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування міститься щорічна декларація ОСОБА_3 за 2017 рік, яка була подана нею 02.04.2018 року.

Листом прокуратури Одеської області від 06.04.2018 року № 11-504-18вих на адресу Національного агентства направлено повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до листа НАЗК від 02.02.2019 року, зареєстрованого 11.02.2019 року № 94-07/9618/19 повідомлення прокуратури Одеської області від 06.04.2018 року про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування було зареєстроване в національному агентстві 31.05.2018 року за вхідним номером ЗП-6498/18.

Вищезазначене свідчить про те, що 31.05.2018 року Національному агентству з питань запобігання корупції стало відомо про пропуск строку подачі ОСОБА_3 щорічної декларації за 2017 рік, що є моментом виявлення правопорушення.

Відповідно до ч.2, ч.3 ст. 38 КУПАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Враховуючи викладене, тримісячний строк з дня виявлення правопорушення сплинув 31.08.2018 року, а відтак строк для притягнення до адміністративної відповідальності сплинув 31.08.2018 року.

Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу є обставиною, згідно якої провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження по справі слід закрити, оскільки на момент розгляду справи строки накладення адміністративного стягнення закінчились.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 38, 172-6 ч.1, п.7 ст. 247, ст. 284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд ,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП - закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя О.О. Боярський