вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"07" березня 2019 р. Справа № 904/1342/14
Господарський суд Київської області у складі судді Лилак Т.Д., розглянувши скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО-ТАЙС” на дії та бездіяльність Бориспільського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 20.06.2014 у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «НІКО-ТАЙС»
до Малого приватного підприємства «Вікторія»
про стягнення 8756, 41 гривень
за участю представників:
від позивача ОСОБА_1
від відповідача не з'явилися;
від Бориспільського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області ОСОБА_2
Рішенням господарського суду Київської області від 29.05.2014 у справі № 904/1342/14 позов задоволено частково; присуджено до стягнення з Малого приватного підприємства “Вікторія” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Ніко-Тайс” 6 148,54 (шість тисяч сто сорок вісім) грн. 54 коп. пені, 1 148 (одну тисячу чотириста п'ятдесят дев'ять) грн. 80 коп. 3% річних, 1 522 (одну тисячу п'ятсот двадцять дві) грн. 42 коп. судового збору, 700 (сімсот) грн. 00 коп. витрат на оплату послуг адвоката; в іншій частині позову відмовлено.
20.06.2014 на виконання рішення господарського суду Київської області від 29.05.2014 у справі № 904/1342/14, видано накази.
27.02.2019 через канцелярію господарського суду Київської області від представника позивача надійшла скарга № 26-2/02 від 26.02.2019, згідно якої останній просив суд: визнати за період з 16.11.2017 по 26.02.2019 неправомірною бездіяльність державного виконавця Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області у виконавчому провадженні №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження»; зобов'язати державного виконавця або іншу посадову особу Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника) шляхом дотримання строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20.06.2014 по справі №904/1342/14 із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження», та котрі були б направлені та свідчили б про перевірку майнового стану та фактичне примусове виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14; зобов'язати державного виконавця або іншу посадову особу Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області внести всі документи, які стосуються виконавчого провадження №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14 до Автоматизованої систем виконавчого провадження; стягнути із Бориспільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області (код 34977156) на користь ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» (код 38039872) витрати на правничу допомогу у розмірі 2500,00 гривень згідно договору №07-07-2018 про надання адвокатських послуг (правової допомоги) від 07 липня 2018 року.
В обґрунтування вимог скарги скаржник зазначає, що наказ господарського суду Київської області від 20.06.2014 по справі №904/1342/14 не виконаний, а відповідно до офіційних відомостей, котрі містяться на офіційному веб-сайті Автоматизованої системи виконавчих проваджень, за період із 16.11.2017 по 26.02.2019 належних, допустимих та об'єктивних виконавчих дій не вчинялось.
Ухвалою господарського суду Київської області від 01.03.2019 розгляд скарги призначено на 07.03.2019.
Представник відповідача у судове засідання 07.03.2019 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду скарги був повідомлений належним чином.
В судовому засіданні 07.03.2019 представник ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» підтримав подану скаргу.
До початку судового засідання від представника відділу ДВС надійшло клопотання про відкладення розгляду скарги у зв'язку з її неотриманням.
В судовому засіданні 07.03.2019 представник відділу ДВС підтримав заявлене клопотання, просить розгляд скарги відкласти для надання можливості ознайомитись з нею та надати суду письмові заперечення по скарзі.
Розглянувши клопотання представника відділу ДВС, заслухавши в судовому засіданні представника скаржника, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні даного клопотання, оскільки представником скаржника до матеріалів справи було додано оригінал квитанції та опису вкладення у цінний лист, що підтверджують факт відправлення скарги до Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області.
Дослідивши та перевіривши додані до скарги докази, суд встановив, що скарга ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» на бездіяльність державного виконавця Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області у виконавчому провадженні №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14 підлягає задоволенню виходячи з нижченаведеного.
Відповідно до Постанови ВДВС Бориспільського МРУЮ Київської області від 14 травня 2015 року відкрито виконавче провадження №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14 про стягнення із Малого приватного підприємства “ВІКТОРІЯ” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «НІКО- ТАЙС»» 6148,07 гривень 3%- річних, 1522,42 гривень судового збору, 700,00 гривень витрат на оплату послуг адвоката, заборгованості на загальну суму стягнення 9 519,76 грн.
Відповідно до Постанови Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області від 10 липня 2017 року наказ Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14 повернутий стягувачеві на підставі п.2 ч. 1 ст. 37 Закону України “Про виконавче провадження”.
Відповідно до Постанови Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області від 20 листопада 2017 року із врахуванням та на підставі Ухвали Господарського суду Київської області від 06 жовтня 2017 року по справі №904/1342/14, відновлено виконавче провадження №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14.
Судом встановлено, що наказ господарського суду Київської області від 20.06.2014 по справі №904/1342/14 не виконаний, а відповідно до офіційних відомостей, котрі містяться на офіційному веб-сайті Автоматизованої системи виконавчих проваджень, за період із 16.11.2017 по 26.02.2019 належних, допустимих та об'єктивних виконавчих дій не вчинялось.
У зв'язку з чим скаржник звернувся до Господарського суду Київської області із скаргою на бездіяльність державного виконавця Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області у виконавчому провадженні №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14.
Як зазначає скаржник, ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» неодноразово були подані клопотання до органу ДВС про вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні, які були залишені органом ДВС без задоволення.
Вказана бездіяльність органу ДВС з позиції скаржника порушує права стягувача на задоволення його вимог.
Статтею 326 ГПК України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України, і за її межами.
Згідно з приписами статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі ЗУ «Про виконавче провадження»), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі рішення).
Положення статті 26 ЗУ «Про виконавче провадження» не передбачає строк для добровільного виконання рішення суду Боржником, а навпаки, зобов'язує приступити до його примусового виконання як момент відкриття виконавчого провадження, так і одразу після такого відкриття.
Поряд з цим, статтею 18 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 6 Розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктом 11 Розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мінюсту України № 512/5 від 02.04.2012, перевірка інформації про наявність боржника, його майна, місця роботи або здійснення опису та арешту майна на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, здійснюється органом державної виконавчої служби, компетенція якого поширюється на територію вчинення таких дій, за дорученням державного виконавця.
Частиною восьмою статті 48 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не рідше ніж один раз на два тижні щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника.
Однак, державним виконавцем не подано суду ані матеріалів виконавчого провадження, ані будь-яких інших доказів, що ним вживалися усі передбачені законом заходи, спрямовані на вчасне і повне виконання рішення суду у цій справі за період із 16 листопада 2017 року по 26 лютого 2019 року, як це зазначено в статті 48 ЗУ «Про виконавче провадження», а також вчинення інших дій, спрямованих на виконання наказу господарського суду Київської області від 20.06.2014 № 904/1342/14.
Крім того, з огляду на приписи статті 9 Конституції України, статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України", частину 1 статті 3 і частину четверту статті 11 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України; суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною ОСОБА_2 України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" Україна повністю визнає на своїй території дію приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) щодо визнання обов'язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Суду в усіх питаннях, що стосуються її тлумачення і застосування.
Водночас статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" (далі - Закон) встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Отже, у зв'язку з ратифікацією Конвенції, протоколів до неї та прийняттям Верховною ОСОБА_2 України Закону господарським судам у здійсненні судочинства зі справ, віднесених до їх підвідомчості, слід застосовувати судові рішення та ухвали Європейського суду з прав людини з будь-якої справи, що перебувала в його провадженні.
У рішенні у справі Янголенко проти України, no. 14077/05, від 10.12.2009 Європейський суд з прав людини зазначив, що провадження у суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження. Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатись як цілісний процес.
У рішенні у справі Савіцький проти України, no. 38773/05, від 26.07.2012 Європейський суд з прав людини зазначив, що право, захищене пунктом 1 статті 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали, щоб остаточні та обов'язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду одній зі сторін. Ефективний доступ до суду включає в себе право на виконання судового рішення без зайвих затримок. Тому необґрунтована тривала затримка виконання обов'язкового рішення може суперечити Конвенції. Саме на державу покладається обов'язок забезпечення того, щоб остаточні рішення, постановлені проти її органів або організацій чи підприємств, якими вона володіє або які вона контролює, були виконані відповідно до вищезазначених вимог Конвенції. Держава відповідає за виконання остаточних рішень, якщо органи влади контролюють обставини, що блокують або перешкоджають їхньому повному та своєчасному виконанню.
Європейський суд з прав людини повторює, що пункт 1 статті 6 Конвенції, inter alia (серед іншого), захищає виконання остаточних судових рішень, які у державах, що визнали верховенство права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Відповідно виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати. Держава зобов'язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці. Також Суд зазначає, що саме на державу покладається обов'язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у пункті 1 статті 6 Конвенції. Насамкінець, Суд повторює, що сама природа виконавчого провадження вимагає оперативності (рішення Європейського суду з прав людини у справі Глоба проти України, no. 15729/07, від 05.07.2012).
З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що рішення господарського суду Київської області від 29.05.2014 у справі № 904/1342/14 до цього часу не виконано, суд вважає, що має місце незаконна та протиправна бездіяльність Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області у виконавчому провадженні №47534841, допущена у ході примусового виконання вказаного рішення господарського суду, а тому скарга товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Ніко-Тайс» є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо вимог ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» про зобов'язати державного виконавця або іншу посадову особу Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області внести всі документи, які стосуються виконавчого провадження №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14 до Автоматизованої систем виконавчого провадження, суд виходить з наступного.
Пунктами 1,4 статті 8 Закону передбачено, що реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України. Вільний та безоплатний доступ до інформації автоматизованої системи виконавчого провадження забезпечує Міністерство юстиції України у мережі Інтернет на своєму офіційному веб-сайті з можливістю перегляду, пошуку, копіювання та роздрукування інформації, на основі поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених для цього технологічних та програмних засобів, без обмежень та цілодобово. Рішення виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. У разі тимчасової відсутності доступу до автоматизованої системи допускається виготовлення документів на паперових носіях з подальшим обов'язковим внесенням їх до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня після відновлення її роботи.
Згідно з пунктом 10 Розділу І Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, що затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 року за №2432/5, система забезпечує інформаційну взаємодію з іншими реєстрами та базами даних державних органів, що містять дані про майно, доходи боржника. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.
Відповідно до пунктів 2-4 Розділу IV Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, що затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 року за №2432/5, виконавцем до системи обов'язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій та прийняття процесуальних рішень. До системи в обов'язковому порядку вносяться також відомості про всі документи, отримані на запит державного виконавця, заяви сторін виконавчого провадження, відповіді на них та їх скановані копії. Відомості про проведення виконавчих дій вносяться до системи одночасно з виготовленням документа, на підставі якого вчиняється виконавча дія, або одночасно з виготовленням документа, яким оформлюється проведення виконавчої дії. У разі здійснення виконавчої дії за межами органу державної виконавчої служби (офіса приватного виконавця) відомості про таку дію вносяться до системи не пізніше наступного робочого дня після її проведення. Постанови виконавця, а також інші документи виконавчого провадження виготовляються за допомогою системи. Виготовлення постанов та інших документів виконавчого провадження не в системі забороняється. У разі тимчасової відсутності доступу до системи (через перебої в електропостачанні тощо), як виняток, допускається виготовлення документів виконавчого провадження без використання системи з подальшим обов'язковим внесенням таких документів до системи в день усунення причин, що перешкоджали доступу до неї.
Обов'язковість внесення державним виконавцем відомостей про вчинення всіх виконавчих дій у виконавчому провадженні до Автоматизованої системи виконавчого провадження передбачена Законом України “Про виконавче провадження”, Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», Інструкції з організації примусового виконання рішення, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 року №2832/5, Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження, котре затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 року за №2432/5.
В той же час з матеріалів справи вбачається, що остання виконавча дія, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень, це постанова про відновлення виконавчого провадження від 15.11.2017. Відомості про вчинення державним виконавцем інших виконавчих дій в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати державного виконавця або іншу посадову особу Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області внести всі документи, які стосуються виконавчого провадження №47534841 щодо примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 20.06.2014 по справі №904/1342/14 до Автоматизованої систем виконавчого провадження.
Крім того, у своїй скарзі, скаржник просить стягнути з Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області 2500,00 гривень витрат на професійну правничу допомогу адвоката ОСОБА_1, що були сплачені скаржником в результаті звернення до суду зі скаргою.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є повноважним адвокатом та має свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №3888 від 29.10.2009. Факт надання послуг підтверджується актом здачі-приймання виконаних робіт щодо надання адвокатських послуг (правової допомоги) від 26.02.2019, квитанцією від 26.02.2019 про оплату 2500,00 гривень.
Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ст. 344 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати, пов'язані з розглядом скарги, покладаються судом на заявника, якщо було постановлено рішення про відмову в задоволенні його скарги, або на орган державної виконавчої служби чи приватного виконавця, якщо було постановлено ухвалу про задоволення скарги заявника.
Таким чином, враховуючи задоволення скарги, понесені скаржником судові витрати на професійну правничу допомогу, яка надана адвокатом ОСОБА_1, на суму 2500,00 гривень покладаються судом на орган державної виконавчої служби.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 183, 216, 234, 339, 340 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Скаргу ТОВ «Компанія «НІКО-ТАЙС»» на бездіяльність державного виконавця Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області у виконавчому провадженні №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20.06.2014 по справі №904/1342/14 задовольнити.
2. Визнати за період з 16.11.2017 по 26.02.2019 неправомірною бездіяльність державного виконавця Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області у виконавчому провадженні №47534841 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 20 червня 2014 року по справі №904/1342/14, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження».
3. Зобов'язати державного виконавця або іншу посадову особу Бориспільського МРВДВС ГТУЮ у Київській області внести всі документи, які стосуються виконавчого провадження №47534841 щодо примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 20.06.2014 по справі №904/1342/14 до Автоматизованої систем виконавчого провадження.
4. Стягнути із Бориспільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області (код 34977156) на користь ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» (код 38039872) витрати на правничу допомогу у розмірі 2500,00 гривень.
Дана ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано 12.03.2019.
Суддя Т.Д. Лилак