Рішення від 04.03.2019 по справі 910/13591/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04.03.2019Справа № 910/13591/18

Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., за участю секретаря судового засідання Коверги П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РКГРУП"

до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"

третя особа Приватне акціонерне товариство "Айбокс Банк"

про визнання недійсним рішення та зобов'язання вчинити дії.

Представники учасників справи:

від позивача: Наконечний О.М., довіреність б/н від 14.01.2019;

від відповідача: Касіяненко І.В., довіреність б/н від 10.12.2018;

від третьої особи: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "РКГРУП" подало на розгляд Господарського суду міста Києва позовну заяву до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Філії "Центр забезпечення виробництва" про визнання недійсним рішення та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням замовником вимог ст. 30 ЗУ "Про публічні закупівлі", щодо відхилення тендерної пропозиції.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.10.2018 порушено провадження у справі № 910/13591/18, зобов'язано сторін надати свої пояснення щодо поданого позову, заперечення до відзиву та призначено підготовче засідання на 12.11.2018.

07.11.2018 відділом діловодства суду від відповідача отримано відзив на позовну заяву.

В підготовче судове засіданні 12.11.2018 представник позивача з'явився, підтримав позовні вимоги в повному обсязі та підтримав залучення третьої особи без самостійних вимог на предмет спору.

В підготовче судове засідання 12.11.2018 представник відповідача з'явився, надав свої усні пояснення щодо залучення третьої особи.

Ухвалою від 12.11.2018 суд ухвалив про закінчення підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті на 10.12.2018 та про залучення третьої особи.

В судове засідання 10.012.2018 представник позивача з'явився, підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

В судове засідання 10.10.2018 представник відповідача з'явився, заперечив проти позовних вимог.

В судове засідання 10.10.2018 представник третьої особи не з'явився.

За результатами судового засідання судом відкладено розгляд справи на 01.02.2019.

01.02.2019 судове засідання не відбулось.

Розпорядженням керівника апарату Господарського суду міста Києва від 08.02.2019 № 05-23/219 призначено повторний автоматичний розподіл справи №910/13591/18, за результатами якого справу передано для розгляду судді Грєховій О.А.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.02.2019 справа № 910/13591/18 прийнята до свого провадження суддею Грєховою О.А., розгляд справи по суті призначено на 04.03.2019.

У судове засідання 04.03.2019 представники сторін з'явились, представник третьої особи не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0103048555393, відповідно до якого, ухвала суду від 13.02.2019 отримана представником третьої особи 21.02.2019.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Зважаючи на викладене, оскільки неявка представника третьої особи не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, враховуючи належне повідомлення всіх учасників справи про дату, час та місце судового засідання, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника третьої особи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив.

На виконання вимог ст. 223 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

У судовому засіданні 04.03.2019 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

13 березня 2018 року тендерним комітетом Філії «Центр забезпечення виробництва» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - замовник, відповідач) погоджено процедуру закупівлі та затверджено тендерну документацію на закупівлю: ДК 021:201:34630000-2 «Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху», за процедурою закупівлі - відкриті торги, копія якої наявна в матеріалах справи.

13 березня 2018 року в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі", оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію за № UA-2018-03-13-002496-C було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, а саме на веб-сайті за посиланням: https://prozorro.gov.ua/.

29 березня 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю «РКГРУП» (далі - позивач) через автоматизований електронний майданчик подано тендерну пропозицію.

Відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій № 1620/85/-18-Т від 16.04.2018, Товариство з обмеженою відповідальністю «РКГРУП» визнано переможцем процедури закупівлі № UA-2018-03-13-002496-C.

20.04.2018 на виконання вимог п. 1.6. Розділу 1 "Загальні положення", Додатку 6 Тендерної документації та з урахуванням результатів проведеного аукціону, позивачем було подано цінову пропозицію № 04(7)/18 від 02.04.2018, визначену позивачем у позовній заяві як "кореговану".

Відповідно до Протоколу розгляду тендерних пропозицій № 1620/139/-18-Т від 08.05.2018, у зв'язку з відмовою позивача від підписання Договору, на підставі абз. 7 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» - відхилено всі тендерні пропозиції процедури закупівлі № UA-2018-03-13-002496-C.

Позивач зазначає, що ТОВ «РКГРУП» допущено арифметичну помилку у корегованій ціновій пропозиції, а саме вказано суму 2 530 485 грн., що є невірною сумою, оскільки вірною сумою є 2 530 458 грн., а відтак, за результатами аукціону пропозиція ТОВ «РКГРУП» підлягала відхиленню, про що позивачем повідомлено відповідача листами № 88 від 25.04.2018 та № 92 від 04.05.2018, однак замовником не було прийнято до уваги означену інформацію та не перевірено кореговану цінову пропозицію за результатами аукціону на відповідність вимогам тендерної документації.

Таким чином, позивач зазначає, що наявність арифметичних помилок у корегованій ціновій пропозиції за результатами аукціону є первинною підставою для відхилення пропозиції учасника, а відтак відповідач зобов'язаний був відхилити пропозицію ТОВ «РКГРУП» на підставі п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», в зв'язку з чим, позивач просить:

- визнати недійним рішення тендерного комітету Філії «Центр забезпечення виробництва» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», затверджене Протоколом розгляду тендерних пропозицій № 1620/139/-18-Т від 08.05.2018 (ідентифікатор закупівлі: UA-2018-03-13-002496-C), в частині відхилення пропозиції ТОВ «РКГРУП» на підставі п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі»;

- зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі Філії «Центр забезпечення виробництва» прийняти нове рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «РКГРУП» на підставі п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендерна пропозиція не відповідає умова тендерної документації (ідентифікатор закупівлі: UA-2018-03-13-002496-C).

Відповідач в свою чергу, заперечуючи проти позову, зазначає, що замовник може відхилити тендерну пропозицію учасника відповідно до ст. 30 Закону з підстави її невідповідності вимогам тендерної документації лише тоді, коли є недоліки в документах, поданих у складі тендерної пропозиції до кінцевої дати подання, тобто до 30.03.2018, в свою чергу, якщо недоліки має оновлена (корегована) цінова пропозиція, яку учасник (переможець) подав після аукціону і яка не є складовою тендерної пропозиції, замовник не може відхиляти тендерну пропозицію такого учасника. Таким чином, цінова пропозиція не є частиною тендерної пропозиції учасника, оскільки надається переможцем закупівлі вже після аукціону.

Також, відповідач зазначає, що позивач не скористався своїм правом на оскарження рішення замовника в порядку абз. 2 ч. 2 ст. 18 Закону, а тому вимога про визнання недійним рішення, викладеного у формі протоколу від 08.05.2018 № 1620/139/-18-Т розгляду тендерних пропозицій є безпідставною та необґрунтованою.

Оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі», метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Стаття 1 Закону України "Про публічні закупівлі" містить визначення термінів, зокрема:

- замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак, зокрема, юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків;

- учасник процедури закупівлі - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

- тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав);

- тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації (пункти 9, 29, 30, 35 частини 1 наведеної статті).

Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 12 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур:

відкриті торги;

конкурентний діалог;

переговорна процедура закупівлі.

Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.

13 березня 2018 року в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі", оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію за № UA-2018-03-13-002496-C було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, а саме на веб-сайті за посиланням: https://prozorro.gov.ua/.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про публічні закупівлі» оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

В оголошенні про проведення процедури відкритих торгів обов'язково зазначаються:

найменування та місцезнаходження замовника;

назва предмета закупівлі;

кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

очікувана вартість закупівлі товарів, робіт або послуг із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів;

строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

дата та час розкриття тендерних пропозицій, у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону;

розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях та математична формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки.

В оголошенні може зазначатися додаткова інформація, визначена замовником.

Дата і час розкриття тендерних пропозицій, крім випадку, встановленого в абзаці десятому цієї частини, та дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично в день оприлюднення замовником оголошення на веб-порталі Уповноваженого органу.

Строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж 15 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення процедури відкритих торгів на веб-порталі Уповноваженого органу.

У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж 30 днів з дня його оприлюднення.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу.

Тендерна документація повинна містити:

1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій;

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним;

3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля;

4) кількість товару та місце його поставки;

5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

7) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;

8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота);

9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ);

10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій;

11) інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції;

12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;

13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

16) прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;

17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю.

Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.

Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій.

Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник має право зазначити в оголошенні про проведення процедури закупівлі та в тендерній документації вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції. У разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиції вимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, та документи, що містять технічній опис предмета закупівлі, подаються в окремому файлі. Тендерна пропозиція повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення процедури закупівлі. Тендерні пропозиції, отримані електронною системою закупівель після закінчення строку їх подання, не приймаються та автоматично повертаються учасникам, які їх подали. Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник має право внести зміни або відкликати свою тендерну пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються в разі, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання тендерних пропозицій.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник має право вимагати від учасника-переможця внесення ним не пізніше дати укладення договору про закупівлю забезпечення виконання такого договору, якщо внесення такого забезпечення передбачено тендерною документацією. Замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю після виконання учасником-переможцем договору, а також у разі визнання судом результатів процедури закупівлі або договору про закупівлю недійсними та у випадках, передбачених статтею 37 цього Закону, а також згідно з умовами, зазначеними в договорі, але не пізніше ніж протягом п'яти банківських днів з дня настання зазначених обставин.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України "Про публічні закупівлі" розкриття тендерних пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель відразу після закінчення електронного аукціону. Перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни / приведені ціни тендерних пропозицій/

Відповідно до статті 28 Закону України "Про публічні закупівлі" оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону. До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників. У разі якщо крім ціни установлені інші критерії оцінки до початку електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично, відповідно до методики оцінки, установленої замовником в тендерній документації, визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.

Під час проведення електронного аукціону в електронній системі відображаються значення ціни пропозиції учасника та приведеної ціни.

Після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Строк розгляду тендерної пропозиції може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку розгляду тендерної пропозиції замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель. У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію з переліку учасників, що вважається найбільш економічно вигідною.

За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.

Частиною першою статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо:

1) учасник:

не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

2) переможець:

відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону;

3) наявні підстави, зазначені у статті 17 і частині сьомій статті 28 цього Закону;

4) тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Статтею 31 Закону України "Про публічні закупівлі" визначені підстави для відміни замовником торгів чи визнання їх такими, що не відбулися, зокрема, замовник відміняє торги в разі відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом.

Відповідно до статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником у день визначення переможця, та протягом одного дня після прийняття такого рішення замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю. Усім іншим учасникам електронною системою закупівель автоматично надсилається повідомлення із зазначенням найменування та місцезнаходження переможця торгів. Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю. Тендерну документацію (нова редакція) щодо проведення відкритих торгів на закупівлю: частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (колодка гальмівна) (далі - Тендерна документація) затверджено рішенням тендерного комітету відповідача від 13.03.2018.

Згідно пункту 1.6. Розділу 1 Тендерної документації визначено:

"Учасник визначає ціни на товари, роботи, послуги, які він пропонує поставити, надати, виконати за Договором про закупівлю, з урахуванням усіх своїх витрат, податків і зборів, що сплачуються або мають бути сплачені.

В ціновій пропозиції ціни вказуються за кожну одиницю продукції, яка пропонується і остаточно виводиться підсумкова ціна пропозиції згідно Додатку 3.

Вартість цінової пропозиції та всі інші ціни повинні бути чітко визначені до другого знаку після коми (соті).

Одночасно з поданням документів на підтвердження відсутності підстав, визначених частинами 1 і частиною 2 статті 17, які переможець закупівлі має надати Замовнику у строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення у електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір, учасник подає кореговану цінову пропозицію за результатами проведеного електронного аукціону згідно Додатку № 3 у письмовому вигляді або цінову пропозиція в разі якщо за результатами аукціону учасник не змінював ціну згідно Додатку № 3.

Корегована цінова пропозиція та цінова пропозиція не може містити арифметичних помилок, зокрема не допускається розходжень між ціною одиниці та підсумковою ціною, одержаною шляхом множення ціни за одиницю на кількість або інших арифметичних дій.

Ціна пропозиції в корегованій ціновій пропозиції та ціновій пропозиції мають відповідати остаточній ціні пропозиції за результатами аукціону або первинній ціні пропозиції, відповідно.

Наявність вище визначених арифметичних помилок або невідповідностей призводить до відхилення пропозиції учасника.

Ціна за одиницю кожного та/або окремого пункту специфікації не може перевищувати ціни поданої до початку аукціону".

Аналогічні за змістом умови вказані у Додатку № 3 Тендерної документації, зокрема зазначено, що наявність вище визначених арифметичних помилок або невідповідностей вважається невідповідністю пропозиції тендерній документації та призводить до відхилення пропозиції учасника.

Розділом 2 Додатку № 6 Тендерної документації визначено перелік документів, які повинен надати переможець для укладення договору, зокрема, кореговану цінову пропозицію згідно Додатку 3 у письмовому вигляді або пропозицію в разі якщо за результатами аукціону учасник не змінював ціну згідно Додатку 3.

У Додатку № 6 також зазначено, що документи згідно цього додатку надаються переможцем торгів у строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти письмовий договір.

Відтак, згідно норм статті 25 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна пропозиція подається учасником в електронному вигляді через електронну систему закупівель до закінчення строку подання тендерних пропозицій (в спірному випадку кінцевим строком подання тендерних пропозицій було визначено 30.03.2018 10:00 год.), згідно норм статті 28 наведеного закону - оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель; після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною; за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом (в спірному випадку за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник прийняв рішення, затверджене Протоколом розгляду тендерних пропозицій № 1620/139/-18-Т від 16.04.2018, про визнання переможцем процедури закупівлі UA-2018-03-13-002496-с позивача та направлення повідомлення про намір укласти договір).

Надалі, переможець торгів повинен надати документи на підтвердження відсутності підстав, визначених частинами першою і частиною другою статті 17, та документи на укладення договору про закупівлю (розділи 1, 2 Додатку № 6 Тендерної документації) у строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти письмовий договір (в спірному випадку повідомлення про намір укласти договір оприлюднено в електронній системі закупівель 16.04.2018).

Крім того, згідно п. 7.5 розділу 7 Тендерної документації "замовник вимагає від учасника-переможця процедури закупівлі подання ним не пізніше дня укладення договору про закупівлю забезпечення виконання договору (договірне забезпечення) у розмірі 5% від вартості договору про закупівлю. Забезпечення виконання договору надається учасниками торгів у вигляді оригіналу гарантії: - гарантії виконання зобов'язань учасника по сплаті забезпечення виконання договору, гарантом за якою виступає банківська установа. … Всі необхідні реквізити для оформлення гарантії зазначені в Додатку № 7. Забезпечення виконання договору надається учасником-переможцем не пізніше дня укладення договору про закупівлю та має термін дії на весь строк дії договору. Замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю після виконання учасником-переможцем договору…".

Таким чином, оскільки учасник торгів ТОВ "РКГРУП" був визнаний переможцем процедури закупівлі UA-2018-03-13-002496-с, то його тендерна пропозиція, подана в електронному вигляді через електронну систему закупівель до закінчення строку подання тендерних пропозицій, відповідала умовам тендерної документації.

Проте, подана 20.04.2018 ТОВ "РКГРУП" (як переможцем процедури закупівлі) на виконання вимог п. 1.6. Розділу 1 "Загальні положення", розділу 2 Додатку № 6 Тендерної документації корегована цінова пропозиція № 04(7)/18 від 02.04.2018 містила арифметичні помилки.

В свою чергу, виходячи зі змісту п. 1.6. Розділу 1 Тендерної документації; Додатку № 3 Тендерної документації, наявність арифметичних помилок або невідповідностей, зокрема у корегованій ціновій пропозиції, вважається невідповідністю пропозиції тендерній документації та призводить до відхилення пропозиції учасника. Отже, за наявності арифметичних помилок відхиленню з огляду на невідповідність тендерній документації підлягає саме пропозиція (корегована цінова пропозиція та цінова пропозиція за результатами проведеного електронного аукціону), яка подана після проведення електронного аукціону, визначення переможця та прийняття рішення про намір укласти договір, а не тендерна пропозиція учасника, за результатами розгляду та оцінки якої замовник визначив учасника переможцем та прийняв рішення про намір укласти договір.

Частиною першою статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено підстави для відхилення замовником тендерної пропозиції, зокрема, в разі якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації. Відповідно до наведеної норми замовник може відхилити тендерну пропозицію учасника з підстави її невідповідності вимогам тендерної документації лише тоді, коли є недоліки в документах, поданих у складі тендерної пропозиції до кінцевої дати подання. Якщо недоліки має корегована цінова пропозиція, яку учасник (переможець) подав після електронного аукціону, то відхиленню підлягає така корегована цінова пропозиція, а не тендерна пропозиція учасника, за результатами розгляду та оцінки якої замовником цього учасника визначено переможцем.

Однак, оскаржуваним рішенням, затвердженим Протоколом розгляду тендерних пропозицій №1620/139/-18-Т від 08.05.2018 року, відповідач відхилив саме тендерну пропозицію ТОВ "РКГРУП" на підставі п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі", згідно якої, замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо переможець відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю.

Таким чином, оскільки оскаржуваним рішенням відповідач відхилив саме тендерну пропозицію позивача на підставі п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі", то доводи позивача про те, що оскаржуваним рішенням відповідач був зобов'язаний відхилити пропозицію ТОВ "РКГРУП" на підставі п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки подана позивачем корегована цінова пропозиція містила арифметичні помилки, є безпідставні.

Разом з тим, суд вважає за необхідне вказати на те, що помилка у коригованій ціновій пропозиції була допущена позивачем свідомо з метою уникнення підписання договору.

Вказана обставина підтверджується тим, що з'ясувавши факт допущення помилки, позивач не звернувся із листом щодо її виправлення, а одразу почав писати про необхідність прийняття замовником рішення про відхилення своєї пропозиції.

З метою дотримання вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України та для запобігання зловживання щодо подання декількох позовів до одного й того самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав або подання декількох позовів з аналогічним предметом і з аналогічних підстав, або вчинення інших дій, метою яких є маніпуляція автоматизованим розподілом справ між суддями, судом під час дослідження інформації, яка наявна у Єдиному державному реєстрі судових рішень, було виявлено, що за подібних даному господарському спору обставин, виникли аналогічні спори між сторонами за іншими публічними закупівлями.

Так, у провадженні Господарського суду міста Києва перебували такі справи:

- № 910/12807/18 за позовом Товариства до ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії про визнання недійсним рішення (протокол розгляду від 08.05.2018 № 1622/140/-18-Т)та зобов'язання вчинити дії;

- № 910/12895/18 за позовом Товариства до ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії про визнання недійсним рішення (протокол розгляду від 08.05.2018 № 1621/141/-18-Т) та зобов'язання вчинити дії;

- № 910/12777/18 за позовом Товариства до ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії про визнання недійсним рішення (протокол розгляду від 08.05.2018 № 1624/137/-18-Т) та зобов'язання вчинити дії;

- № 910/12776/18 за позовом Товариства до ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії про визнання недійсним рішення (протокол розгляду від 08.05.2018 № 1623/138/-18-Т) та зобов'язання вчинити дії.

Вказані дії Товариства свідчать про систематичне внесення відомостей до тендерної пропозиції, що містять недоліки для використання цієї обставини з метою уникнути укладення договору з Філією.

Таким чином, саме з вини позивача виник даний господарський спір, а його дії як замовника свідчать про недобросовісну поведінку у процедурі закупівлі.

Водночас, позивачем, як учасником-переможцем, не було надано замовнику забезпечення виконання договору (договірне забезпечення), що не відповідає п. 7.5 розділу 7 Тендерної документації. Даний факт не спростовано позивачем доданими до позовної заяви доказами.

Відповідно до п. 9.3 розділу 9 Додатку 9 Тендерної документації: ненадання забезпечення виконання договору у відповідності до п. 9.1 Тендерної документації розцінюється замовником як відмова від підписання договору без поважних причин.

Отже, за встановлених обставин, суд дійшов висновку про правомірність відхилення відповідачем тендерної пропозиції ТОВ "РКГРУП" саме на підставі п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі".

В свою чергу, не підлягає задоволенню вимога ТОВ "РКГРУП" про зобов'язання АТ "УКРЗАЛІЗНИЦЯ" в особі Філії прийняти нове рішення про відхилення тендерної пропозиції Товариства на підставі п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі", з огляду на наявність чинного рішення тендерного комітету Філії, затвердженого Протоколом розгляду тендерних пропозицій №1620/139/-18-Т від 08.05.2018 року (ідентифікатор закупівлі: UA-2018-03-13-002496-с).

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з покладенням судового збору на позивача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 12.03.2019.

Суддя О.А. Грєхова