ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
26.02.2019Справа № 904/4742/18
За позовом Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради м. Дніпра
до Приватного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" м. Києва
про стягнення боргу, ціна позову 286478,62 грн.,
Суддя Паламар П.І.
Секретар судового засідання Хахуда О.В.
Представники:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: Щербак Р.І.
у жовтні 2018 року Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради звернулося з указаним позовом в господарський суд Дніпропетровської області.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 29 жовтня 2018 р. справу передано за встановленою підсудністю до господарського суду міста Києва.
Позивач зазначав, що між ним як правонаступником Державного комунального виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Дніпропетровська та відповідачем укладено договір № 5331 на надання послуг водопостачання та водовідведення від 29 квітня 2003 р., згідно з яким він зобов'язався постачати відповідачу питну воду, приймати каналізаційні стоки, які не перевищують граничнодопустимі концентрації шкідливих речовин, а останній - оплачувати надані послуги на умовах, які визначені цим договором, Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України (далі-Правила), Правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - місцеві Правила).
Відповідно до вимог п.п. 2.1.4, 2.16, 7.7 місцевих Правил водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем підприємства, здійснювати відбір проб для контролю за якістю стічних вод та складати акти за результатами цих обстежень.
Підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та документів.
23 травня, 27 жовтня 2016 р., 18 серпня, 5 жовтня та 30 листопада 2017 р. йому було відмовлено у здійснені відбору проб стічних вод на об'єктах відповідача по вул. Кн. Ольги, 19, вул. Амур-Гавань, 11 та вул. Десантників, 5 у м. Дніпрі у зв'язку з відсутністю відповідальної особи, а також втратою чинності Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у систему каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики № 37 від 19 лютого 2002 р.
На підставі п. 7.13 місцевих Правил він розрахував відповідачу плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, розмір яких у загальному розмірі встановив 137071,85 грн.
17 та 20 березня 2017 р. ним були відібрані проби стічних вод на об'єктах відповідача по вул. Амур-Гавань, 11 та вул. Десантників, 5 у м. Дніпрі.
За наслідками відбору проб стічних вод в них було виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
На підставі п. 8.6 місцевих Правил він розрахував відповідачу плату за скидання стічних вод до міської мережі за три попередні місяці до виявлення порушень та відповідно до зафіксованих у ці періоди обсяги відповідно 2996 м3 та 1671 м3 скиду стічних вод до міської каналізації мережі, розмір яких у загальному розмірі встановив 149406,77 грн.
30 травня 2018 р. він звернувся до відповідача із вимогою № 5230/2614 про сплату загалом 286478,62 грн. за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та з понаднормативним забрудненням.
Посилаючись на те, що всупереч вимог п.п. 7.13, 8.6 місцевих Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, затверджених рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 129 від 19 лютого 2015 р. відповідач таку плату не здійснив, позивач просив задовольнити позов, стягнувши з відповідача на свою користь на підставі ст.ст. 15, 30 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" 286478,62 грн. боргу, а також понесені ним по справі судові витрати.
Позивач у судове засідання повторно не з'явився, про час і місце його проведення повідомлений у встановленому порядку.
Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представник у судовому засіданні проти позову заперечував посилаючись на безпідставність заявлених вимог, оскільки обстеження водопровідних і каналізаційних систем та нарахування йому плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням протягом серпня-листопада 2017 р. проводились за відсутності правових підстав, оскільки розпорядженням Кабінету Міністрів України № 166-р від 10 березня 2017 р. наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19 лютого 2002 р., на підставі якого були затверджені Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська № 129 від 19 лютого 2015 р., був скасований.
Посилався також на часткову сплату ним заявленої до стягнення суми боргу у розмірі 26426,45 грн. Крім того вказував, що плата у розмірі 32649,60 грн. за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням на об'єкті по вул. Кн.Ольги, 19 у м. Дніпрі нарахована безпідставно, оскільки відповідно до переліку (Додаток № 1 до договору) вказаний об'єкт йому не належить, плата у розмірі 76541,81 грн. за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин на об'єкті по вул. Амур-Гавань, 11 у м. Дніпрі також нарахована безпідставно, оскільки таке перевищення зафіксовано не з контрольного колодязя, а з іншого об'єкта - КНС.
Суд вважає можливим розглянути справу відповідно до вимог ст. 202 ГПК України у відсутності представника позивача за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі в частині вимог про стягнення 26426,45 грн. боргу слід закрити, позов в іншій частині підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 29 квітня 2003 р. між сторонами у справі було укладено договір №5331 на надання послуг водопостачання та водовідведення, додаткову угоду від 28 січня 2013 р. до цього договору, згідно з якими відповідач зобов'язався постачати позивачу питну воду, приймати каналізаційні стоки, які не перевищують граничнодопустимі концентрації шкідливих речовин, а останній - оплачувати надані послуги на умовах, які визначені цим договором.
Зокрема, сторони передбачили, що відносини за договором надання послуг водопостачання та водовідведення регулюються Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, Правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська.
Доказів втрати чинності місцевими Правилами станом на час виникнення спірних правовідносин суду не надано, тому посилання відповідача з цього приводу є безпідставними.
Відповідно до вимог п. 2.1.2 місцевих Правил водоканал має право згідно графіку відбору контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств (далі - місцеві Правила).
Згідно п.п. 2.1.4, 2.16, 7.7, 7.13 цих Правил водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем підприємства, здійснювати відбір проб для контролю за якістю стічних вод та складати акти за результатами цих обстежень.
Підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та документів. При відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на його територію (більш ніж 30 хв. після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб і обстеженні мереж каналізації Водоканал виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5, за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення.
Відповідно до п.п. 8.5, 8.6 місцевих Правил при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних вод підприємств (порівняно з встановленими ДК) і які скидаються у міську каналізаційну мережу, додаткова плата за скид понаднормативних забруднень нараховується за нормативом плати на рівні виробничої собівартості послуг з водовідведенням з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обсягом скинутих понаднормативних стічних вод та коефіцієнтом кратності, обсягом скинутих понаднормативних стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством протягом місяця, в якому було зафіксовано перевищення ДК. У випадку повторно встановлення факту перевищення встановленого ДК забруднюючих речовин - три календарних місяця.
Заявлені вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем обов'язку забезпечити можливість проведення водоканалом контролю за скидом стічних вод 23 травня, 27 жовтня 2016 р., 17 серпня, 5 жовтня та 30 листопада 2017 р. на об'єктах відповідача по вул. Кн. Ольги, 19, вул. Амур-Гавань, 11 та вул. Десантників, 5 у м. Дніпрі, а також перевищенням допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах у березні 2017 р. на об'єктах по вул. Амур-Гавань, 11 та вул. Десантників, 5 у м. Києві.
З наявного у матеріалах справи додатку № 1 до договору (характеристика приладів обліку води та стоків) вбачається, що об'єкт по вул. Кн.Ольги, 19 у м. Дніпрі не належить до об'єктів відповідача.
Доказів належності відповідачу указаного об'єкту суду не надано.
Таким чином, позивач безпідставно нарахував відповідачу плату у розмірі 32649,60 грн. за відмову у здійсненні відбору проб стічних вод на об'єкті по вул. Кн.Ольги, 19 у м. Дніпрі.
За таких обставин заявлені з цього приводу вимоги задоволенню не підлягають.
Також встановлено, що 23 травня, 27 жовтня 2016 р., 18 серпня, 5 жовтня та 30 листопада 2017 р. позивачу було відмовлено у здійснені відбору проб стічних вод на об'єктах відповідача по вул. Амур-Гавань, 11 та вул. Десантників, 5 у м. Дніпрі.
Це підтверджується поясненнями сторін, наявними у матеріалах справи актами про відмову підприємства виділити відповідального співробітника або створення перешкод представникам КП "Дніпроводоканал" при відборі проб та обстеженні мереж каналізації підприємства від 23 травня, 27 жовтня 2016 р., 17 серпня, 5 жовтня, 30 листопада 2017 р.
Заперечення відповідача щодо його права не допускати представників позивача на свої об'єкти для відбору проб суперечать умовам договору між сторонами, місцевим Правилам, тому є необґрунтованими.
Згідно з розрахунком позивача за відмову в допуску для відбору проб на об'єктах відповідача по вул. Амур-Гавань, 11 та вул. Десантників, 5 у м. Дніпрі він нарахував відповідачу плату за травень 2016 року розмірі 19847,52 грн., за жовтень 2016 року - 26426,45 грн., за серпень 2017 року 13157,64 грн., за жовтень 2017 року - 21835,08 грн., за листопад 2017 року - 23155,56 грн., а загалом 104422,25 грн.
Крім того, 17 та 20 березня 2017 р. позивачем були відібрані проби стічних вод на об'єктах відповідача по вул. Амур-Гавань, 11 та вул. Десантників, 5 у м. Дніпрі.
Відповідно до вимог п. 7.2 місцевих Правил відбір проб здійснюється з контрольних колодязів (КК), які споруджуються та обслуговуються підприємством. Місця відбору проб визначають, ґрунтуючись на схемі випусків до міської каналізації, згідно з генеральним планом підприємства в масштабі 1:500 і урахуванням особливостей виробництва.
З акту від 17 березня 2017 р. вбачається, що для лабораторного контролю на об'єкті по вул. Амур-Гавань, 11 у м. Дніпрі пробу № 3 стічної води згідно ДСТУ ISO 5667-10:2005;МВВ 081/12-0004-МВВ 081/12-0317; КНД 211.1.4.017-КНД 211.1.4.042 було відібрано з каналізаційної насосної станції перекачки стічних вод, а не з контрольного колодязя. Відбір проб у такий спосіб суперечить умовам договору та вимогам Правил.
Отже, нарахування плати за перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах за 17 березня 2017 р. на об'єкті по вул. Амур-Гавань, 11 у м. Дніпрі у розмірі 76541,81 грн. проведені позивачем безпідставно.
Тому підстави для стягнення з відповідача плати в указаному розмірі відсутні.
Поясненнями позивача, наявними у матеріалах справи актом та копією протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 20 березня 2017 р. стверджується факт перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах на об'єкті відповідача по вул. Десантників, 5 у м. Дніпрі.
Як слідує з пояснень та розрахунку позивача, плата в розмірі 72864,96 грн. за скидання стічних вод до міської мережі розрахована позивачем відповідно до вимог місцевих Правил за три попередні місяці до виявлення порушення та відповідно до зафіксованого у цей період обсягу скиду стічних вод до міської каналізації мережі 1671 м3.
30 травня 2018 р. позивачем було надіслано відповідачу вимогу № 5230/2614 про сплату загалом 286478,62 грн. за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та з понаднормативним забрудненням, а також повідомлення про порушення правил приймання стічних вод на підставі яких відповідачу згідно Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, затверджених рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 129 від 19 лютого 2015 р. застосовані завищені коефіцієнти кратності за рівнем понаднормативних забруднень.
Відповідно до п. 7.23 місцевих Правил абонент зобов'язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.
Поданим відповідачем платіжним дорученням № 54 від 4 січня 2019 р. стверджується факт часткової оплати відповідачем цієї вимоги у розмірі 26426,45 грн. після звернення позивача в суд з указаним позовом.
Оскільки заявлена до стягнення сума боргу у розмірі 26426,45 грн. відповідачем сплачена після звернення позивача в суд з указаним позовом, предмет спору в цій частині між сторонами відсутній, то провадження у справі в частині вимог про стягнення 26426,45 грн. боргу відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України підлягає закриттю.
Доказів здійснення відповідачем належної плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та за відмову в допуску для відбору проб на об'єктах відповідача суду не надано.
За таких обставин з відповідача на користь позивача стосовно до вимог ст.ст. 622 ЦК України підлягає стягненню 150861,76 грн. боргу (286478,62-32649,60-76541,81-26426,45).
Оскільки провадження у справі в частині вимог про стягнення 26426,45 грн. закрито, в іншій частині позов задоволено частково, понесені по справі господарські витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на обидві сторони пропорційно розміру задоволених та закритих вимог.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 231, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
провадження у справі № 904/4742/18 в частині вимог про стягнення 26426,45 грн. боргу закрити.
Позов Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради м. Дніпра в іншій частині задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" (04071, м. Київ, вул. Електриків, 8, код 00017733) на користь Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 21-А, код 03341305) 150861,76 боргу, 2659,31 грн. витрат по оплаті судового збору.
У позові в іншій частині відмовити.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Повне судове рішення складене 11 березня 2019 року.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар