ЄУН № 336/942/19
пр. № 3/336/420/2019
Іменем України
07 березня 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 123 ч. 2 КУпАП ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого водієм ПП «Бастур»,-
12 січня 2019 року приблизно о 23.35 годині ОСОБА_2, керуючи автомобілем Volkswagen LT-46, реєстраційний номер НОМЕР_1, рухаючись по вул. Кременецька у м. Дубно, порушив правило проїзду залізничних переїздів та здійснив в'їзд на залізничний переїзд на увімкнений забороняючий сигнал світлофора та забороняючий сигнал звукової сигналізації.
ОСОБА_2 в судові засідання не з'явився жодного разу, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином судовими повістками, направленими за адресою, вказаною у протоколі, про причини неявки суд не повідомив.
У рішенні ЄСПЛ від 03.04.2008 № 3236/03, § 41 «Пономарьов проти України» суд вказав, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
У відповідності до положень ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 123 КУпАП не є обов'язковою, тому враховуючи наведені положення, суд розглянув справу за наявними доказами за відсутності ОСОБА_1
Пунктами 20.3, 20.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10.10.2001 року № 1306, встановлено, що для пропуску поїзда, що наближається, і в інших випадках, коли рух через залізничний переїзд заборонено, водій повинен зупинитися перед дорожньою розміткою 1.12 (стоп-лінією), дорожнім знаком 2.2, шлагбаумом чи світлофором так, щоб бачити сигнали, а якщо засоби організації дорожнього руху відсутні - не ближче 10 м до найближчої рейки. Рух через переїзд забороняється, якщо увімкнено заборонний сигнал світлофора чи звуковий сигнал незалежно від наявності та положення шлагбаума.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі - Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Всупереч вимогам ПДР ОСОБА_2 здійснив в'їзд на залізничний переїзд на увімкнений забороняючий сигнал світлофора та забороняючий сигнал звукової сигналізації.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вина правопорушника повністю підтверджена матеріалами справи, а його дії кваліфікує за ст. 123 ч. 2 КУпАП як в'їзд на залізничний переїзд у випадках, коли рух через переїзд заборонений.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, судом не встановлено.
За ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При обранні виду стягнення суд має враховувати характер правопорушення, ставлення особи до скоєного, відомості про особу правопорушника, тощо, та з урахуванням конкретних обставин, встановлених у кожній справі, вид та розмір стягнення має індивідуалізуватись з тим, щоб найменш м'який вид стягнення застосовувався до осіб, щодо яких встановлено наявність пом'якшуючих відповідальність обставин, як то визнання вини та щире каяття, тощо, а до інших осіб застосовувались більш суворі заходи стягнення.
Враховуючи обставини правопорушення, данні про особу правопорушника, який працює водієм на підприємстві з надання послуг з перевезення пасажирів, скоїв правопорушення, яке очевидно може наражати пасажирів на небезпеку для життя та здоров'я, при цьому протягом 2018 року неодноразово притягався до адміністративної відповідальності, зокрема за ст. 122 ч. 1, ст. 122 ч. 2, ст. 121-2 ч. 1, ст. 127 ч. 1 КУпАП, суд вважає справедливим та таким, що відповідатиме меті стягнення, призначити стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік без оплатного вилучення транспортного засобу.
Враховуючи, що в матеріалах справи відсутня підтверджена документально інформація щодо належності транспортного засобу, а у протоколі зазначено, що транспортний засіб належить не ОСОБА_1, а іншій особі, тож суд не вбачає підстав для оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 24, 33, 123 ч. 2, 283, 284 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винний у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 123 ч. 2 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_2, адміністративне стягнення за ст. 123 ч. 2 КУпАП у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_2, на користь держави в особі Державної 384,20 гривень (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.).
Судовий збір сплачується за наступними реквізитами:
Стягувач: Державна судова адміністрація України, місце знаходження - вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 26255795, рахунок для зарахування до державного бюджету надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 "Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України"):
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106;
банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві;
код банку отримувача: 820019;
рахунок отримувача: 31215256700001;
код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя О.І. Дацюк
Строк пред'явлення виконавчого документу «_____»_________________20___року
Постанова набрала законної чинності «_____»_________________20___року
Дата видачі «_____»_________________20___року