П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 березня 2019 р.м.ОдесаСправа № 1540/3733/18
Категорія: 3.6 Головуючий в 1 інстанції: Радчук А. А.
Час і місце ухвалення: м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- ОСОБА_1
при секретарі - Черкасовій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації щодо не проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не складення Експертного висновку за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 від 03.05.2018 року;
зобов'язати Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації організувати проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування та скласти Експертний висновок за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 від 03.05.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що ІНФОРМАЦІЯ_1, поштою було направлено до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації скаргу з проханням провести клініко-експертну оцінку якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у Державній установі "Чорноморська виправна колонія (№74)", за результатами якої скласти Експертний висновок у відповідності до вимог п. 2 Розділу II “Основні завдання КЕК” “Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій” Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за № 286/28416.
Станом на 19.07.2018 року Позивачем не було отримано Експертний висновок складений за результатами проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_3, 03.09.1983 р. н., у Державній установі "Чорноморська виправна колонія (№74)"
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації провизнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації щодо не проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не складення Експертного висновку за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 від 03.05.2018 року.
Зобов'язано Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації організувати проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування та скласти Експертний висновок за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 від 03.05.2018 року.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 704 грн. та 80 коп.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм права просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначається, що за три неповні роки перебування засудженої у місцях позбавлення волі, вона шість разів знаходилася на лікуванні в умовах стаціонарного лікування в інших закладах, поза межами медичної частини "Чорноморська виправна колонія (№74)", а тому проводити клініко-експертну комісію з якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування було недоцільно.
Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста їх участь в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін. При цьому, в клопотанні, яке надійшло від представника Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв'язку з хворобою, колегія суддів відмовляє, оскільки доказів на підтвердження викладених у заяві обставин департаментом не надано при цьому також не надано доказів неможливості забезпечити участь інших представників у судове засідання. Водночас,колегія суддів зазначає, що слухання справи вже було відкладено за клопотанням апелянта.
Згідно ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2, як адвокатом ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, поштою було направлено до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації скаргу з проханням провести клініко-експертну оцінку якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у Державній установі "Чорноморська виправна колонія (№74)", за результатами якої скласти Експертний висновок у відповідності до вимог п. 2 Розділу II “Основні завдання КЕК” “Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій” Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за № 286/28416.
29 травня 2018 року за №М-766-01 департаментом охорони здоров'я надана проміжна відповідь, в якій зазначено, що звернення стосується надання великого обсягу інформації та потребує пошуку серед значної кількості даних та документів, відповідач у відповідності до ст. 20 ЗУ “Про звернення громадян” продовжує строк розгляду звернення.
Станом на 19.07.2018 року Позивачем не було отримано Експертний висновок складений за результатами проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_3, 03.09.1983 р. н., у Державній установі “Чорноморська виправна колонія (№74)”, у зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до п.7 Положення про Департамент охорони здоров'я облдержадміністрації, 31.07.2018 був направлений лист до ДУ “Чорноморська виправна жіноча колонія №74” в якому зазначено, що питання надання медичної допомоги та медичного обслуговування засудженій, ОСОБА_3, яка відбуває покарання в державній установі “Чорноморська виправна жіноча колонія №74” знаходиться в межах компетенції “Чорноморська виправна жіноча колонія №74”. Відповідно до п.7 Положення про Департамент охорони здоров'я облдержадміністрації, Відповідач просив надати інформацію: про перебування засудженої, ОСОБА_4 в ДУ “Чорноморської виправної колонії (№74)”; про звернення засудженої, ОСОБА_3 за медичною допомогою; про стан здоров'я та вжиті заходи щодо надання медичної допомоги та медичного обслуговування, відповідно до діагнозу, засудженій, ОСОБА_3; про створення комплексної комісії для розгляду медичних питань у тому числі профілактики, діагностики, лікування, реабілітації. Також Відповідач у листі повідомив, що у разі створення медичної комісії для розгляду медичних питань за даним - конкретним випадком, Департамент охорони здоров'я надасть кандидатуру до складу комісії.
21.08.2018 року Департаментом охорони здоровя Одеської обласної державної адміністрації Позивачу було направлено лист №01-08/0890 в якому зазначено, що Департамент охорони здоровя Одеської обласної державної адміністрації за результатами проведення медичної комісії щодо надання медичної допомоги та медичного обслуговування ОСОБА_3, яка відбуває покарання в державній установі “Чорноморська виправна жіноча колонія №74” додатково інформує про наступне. Відповдно до листа ДУ “Чорноморська виправна жіноча колонія №74” від 09.08.2018 за №8/2813, за зверненням Департаменту охорони здоров'я, щодо створення медичної комісії та долучення до її роботи представника Департаменту, 09.08.2018 була створена медична комісія щодо вивчення стану здоров'я та надання медичної допомоги засудженій, ОСОБА_3. За результатами роботи медичної комісії складено медичну довідку та направлені матеріали із історії хвороби ОСОБА_3 до Департаменту. Із наданих матеріалів вбачається, що за період відбування покарання, з 05.12.2015 року по теперішній час, засудженій, ОСОБА_3, надавалась медична допомога в повному обсязі, із них шість разів ОСОБА_3 знаходилась на стаціонарному лікуванні в МОЛ для засуджених. Крім того, в період з 08.06.2018 по 09.07.2018 року засуджена перебувала на лікуванні в міжобласній багатопрофільній лікарні при Дар'їнівській ВК №10, де отримала відповідне обстеження та лікування та виписана в задовільному стані. Враховуючи постійні скарги засудженої на поганий стан здоровя, медичною комісією, створеною ДУ “Чорноморська виправна жіноча колонія №74” із залученням фахівців, за виявленими обставинами, прийнято рішення: направити ОСОБА_3 на обстеження та лікування до міжобласної спеціалізованої лікарні при державній установі “Львівська установа виконання покарань (№19)”, онкологічне відділення м. Львів.
Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка виразилась в не проведенні клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не складенні Експертного висновку за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 від 03.05.2018 року, а тому позов підлягає задоволенню.
Колегія суддів погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
З метою впровадження та організації роботи щодо управління якістю медичної допомоги розроблено Порядок контролю якості медичної допомоги , затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України 28.09.2012 № 752 (далі - Наказ №752).
В розумінні пунктів 3, 4 Наказу №752, якість медичної допомоги - це надання медичної допомоги та проведення інших заходів щодо організації надання закладами охорони здоров'я медичної допомоги відповідно до стандартів у сфері охорони здоров'я. Оцінка якості медичної допомоги - визначення відповідності наданої медичної допомоги встановленим стандартам у сфері охорони здоров'я.
Із положень пунктів 7, 8 Наказу №752 випливає, що контроль якості надання медичної допомоги здійснюється шляхом застосування методів зовнішнього та внутрішнього контролю якості медичної допомоги, самооцінки медичних працівників, експертної оцінки, клінічного аудиту, моніторингу системи індикаторів якості, атестації/сертифікації відповідно до вимог чинного законодавства України та законодавства Європейського Союзу.
Контроль якості наданої медичної допомоги проводиться у випадках смерті пацієнтів, первинного виходу на інвалідність осіб працездатного віку, розбіжності встановлених діагнозів, недотримання закладами охорони здоров'я стандартів медичної допомоги (медичних стандартів), клінічних протоколів, табелів матеріально-технічного оснащення, а також у випадках, що супроводжувалися скаргами пацієнтів та/або близьких осіб, які доглядають за пацієнтами, шляхом клініко-експертної оцінки якості та обсягів медичної допомоги.
Клініко-експертна оцінка якості та обсягів медичної допомоги здійснюється шляхом експертизи клінічних питань діагностики, лікування та реабілітації медичними радами закладів охорони здоров'я, клініко-експертними комісіями Міністерства охорони здоров'я України та/або управлінь охорони здоров'я протягом 30 днів з дня надходження відповідного звернення або з ініціативи Міністерства охорони здоров'я України, про що складається висновок за результатами клініко-експертної оцінки за формою, наведеною в додатку до цього Порядку.
Отже, як видно із вище процитованого, оцінка якості медичної допомоги - це визначення відповідності саме наданої медичної допомоги встановленим стандартам у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до статті 22 Основ законодавства України про охорону здоров'я, абзацу чотирнадцятого підпункту 8 пункту 4, пункту 6 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 та з метою реалізації положень абзацу другого пункту 8 Порядку контролю якості медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 вересня 2012 року № 752, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за № 1996/22308, наказом Міністерства охорони здоров'я України 05.02.2016 р. № 69 затверджено Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я України Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 р. за № 286/28416 (далі - Положення №69).
Із положень Розділів 2, 4 Положення №69 випливає, що основним завданням КЕК є проведення експертної оцінки запитуваної КЕК документації, яка передбачає клініко-експертну оцінку якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування шляхом експертизи первинної облікової документації, клінічних питань профілактики, діагностики, лікування та реабілітації, наявності відповідної кваліфікації спеціалістів за напрямом надання медичної допомоги та медичного обслуговування відповідно до вимог клінічних протоколів надання медичної допомоги, нормативно-правових актів у сфері охорони здоров'я.
За результатами проведеної клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги наведеною у додатку до цього Положення, який затверджується висновком за результатами клініко-експертної оцінки КЕК за формою, наведеною у додатку до Порядку контролю якості медичної допомоги, затвердженого наказом МОЗ України від 28 вересня 2012 року № 752, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за № 1996/22308 (далі - висновок КЕО) та медичного обслуговування складається Експертний висновок згідно затвердженої форми.
До складу КЕК входять працівники відповідного органу охорони здоров'я, спеціалісти, які мають відповідну кваліфікацію за спеціальністю, а також можуть входити інші фахівці та представники громадських організацій, асоціацій у сфері охорони здоров'я, представники професійних спілок, їх об'єднань у сфері охорони здоров'я, організацій роботодавців, їх об'єднань у галузі охорони здоров'я (за їх згодою).
КЕК проводить клініко-експертну оцінку якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування, а саме оцінює: структуру, процеси та результати медичної допомоги та медичного обслуговування; якість надання медичної допомоги та медичного обслуговування; дотримання Основ законодавства України про охорону здоров'я; відповідність кваліфікаційним вимогам медичних працівників, у тому числі керівників ЗОЗ; вивчення думки пацієнтів щодо наданої медичної допомоги та медичного обслуговування; забезпечення прав та безпеки пацієнтів під час надання їм медичної допомоги та медичного обслуговування.
Отже, як видно КЕК надає експертну оцінку надання медичної допомоги та медичного обслуговування та оцінює якість такої (допомоги, обслуговування), дотримання Основ законодавства України. При цьому, якщо така оцінка надається за наслідком розгляду скарги особи, то вона проводиться в межах вимог звернення.
Згідно п. 4 Розділу IV “Основні завдання КЕК” “Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій” Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за№ 286/28415, під час проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування на місці конкретного випадку утворюється тимчасова КЕК. Персональний склад виїзної КЕК затверджується окремим наказом відповідного органу охорони здоров'я. Рішення приймається за місцем перебування.
Згідно п 5.18. Положення про Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації затвердженого Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 06.02.2017 року № 77/А-2017, Департамент охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації забезпечує виконання комплексу заходів з управління та контролю за якістю надання медичної допомоги у закладах охорони здоров 'я області.
Всупереч вищезазначеним нормам законодавства відповідачем, за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 від 03.05.2018 року не було проведено клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не було складено Експертного висновку за її результатами.
Натомість, як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідачем було вчинено низку дій, а саме створено медичну комісію щодо вивчення стану здоров'я та надання медичної допомоги засудженій, ОСОБА_3, констатовано, що за період відбування покарання, з 05.12.2015 року по теперішній час, засудженій, ОСОБА_3, надавалась медична допомога в повному обсязі, медичною комісією, створеною ДУ “Чорноморська виправна жіноча колонія №74” із залученням фахівців, за виявленими обставинами, прийнято рішення: направити ОСОБА_3 на обстеження та лікування.
При цьому, апелянтом зазначено, що за три неповні роки перебування засудженої у місцях позбавлення волі, вона шість разів знаходилася на лікуванні в умовах стаціонарного лікування в інших закладах, поза межами медичної частини "Чорноморська виправна колонія (№74)", а тому проводити клініко-експертну комісію з якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування було недоцільно.
Однак, такі дії відповідача не відповідають вимогам “Положення про клініко-експертну комісію Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій” затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.02.2016 № 69 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 лютого 2016 р. за № 286/28415, оскільки обов'язком Відповідача було саме проведення клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та складання Експертного висновку у передбачений для цього строк.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка виразилась в не проведенні клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги, медичного обслуговування та не складенні Експертного висновку за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 від 03.05.2018 року, а тому не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 308, 313, 315, 316, 321, 322, 329, 331 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 11 березня 2019 року .
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова