Справа № 466/1090/19
«01» березня 2019 року суддя Шевченківського районного суду м. Львова Глинська Д.Б., з участю прокурора Курача Ю.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_2 - Баранецька Самбірського району Львівської області, українку, громадянку України, працюючу на посаді оператора відділу служби «102» ГУ НП у Львівській області, проживаючу та зареєстровану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
ОСОБА_1, будучи головним спеціалістом відділу комунікації з громадськістю управління внутрішньої та молодіжної політики Департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації, звільнена, відповідно до розпорядження ЛОДА №592/о/8-17 «Про звільнення з роботи ОСОБА_1А.», відповідно до пп. «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 08 січня 2019 року о 17.15 год., подала на офіційний сайт веб - сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення нею діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172 -6 КУпАП.
Особа, відносно якої вирішується питання про її притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 при розгляді справи свою вину визнала та пояснила, що допустила вчинення вказаного правопорушення, оскільки не була досконало обізнаною із Законом України «Про запобігання корупції», зазначила, що подібне не повториться.
Прокурор під час розгляду справи вважає, що є всі підстави для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, просить визнати її винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши доводи учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, а також враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суддя прийшов до висновків, що мотивує наступним чином.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Слід зазначити, що правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону, за яке встановлено, в тому числі, і адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, декларація суб'єкта декларування, визначеного в абзаці першому частини другої статті 45 Закону, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.
З матеріалів справи вбачається, що 17 жовтня 2017 року головний спеціаліст відділу комунікації з громадськістю управління внутрішньої та молодіжної політики Департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 згідно з розпорядженням голови ЛОДА №592/о/8-17 «Про звільнення з роботи ОСОБА_1А.», була звільнена з посади за угодою сторін.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення нею діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування в період з 00 години 00 хвилин 01 січня 2018 року до 00.00 год. 01 квітня 2018 року.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію після звільнення лише 08 січня 2019 року о 17.15 год., тобто несвоєчасно.
За викладеним, прихожу висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи обставини та характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, беручи до увагу те, що ОСОБА_1 все таки подала декларацію, хоч і з запізненням, що свідчить про її намір виправитися, вважаю за можливе застосувати до неї мінімальне стягнення передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, що згідно із ст.23 КУпАП буде достатньою, справедливою та необхідною мірою відповідальності за дане правопорушення.
Окрім цього, у відповідності до ст.40-1 КУпАП, ст.ст. 4, 9 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника в дохід держави слід стягнути 384,20 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283, 284 КУпАП та на підставі ч.1 ст.172-6 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (вісімсот п'ятдесят гривень) в доход держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в доход держави у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя ОСОБА_2